Pārmērīgi sterilas telpas - baktēriju treniņnometne
Viena lieta, ja sterilas telpas un vide ir, piemēram, mikrobioloģijas laboratorijā, kur tas ir nepieciešams zinātnisku eksperimentu veikšanai. Pavisam kas cits, ja sterila vide tiktu regulāri uzturēta mājās vai birojā.
Ik dienas nīcinot baktērijas ar antibakteriāliem tīrīšanas līdzekļiem, ar laiku var panākt gluži pretēju efektu – radīt visiem kaitīgajiem mikroorganismiem ideālus apstākļus izdzīvošanas treniņnometnei.
Rezultātā baktērijas vairs nemūk un neaiziet bojā no cilvēku radītajām indēm, bet efekts ir gluži pretējs – antibakteriālie preparāti nopietni kaitē pašu cilvēku veselībai. Paradoksāli, ka vissarežģītāk cīnīties ar baktērijām ir tieši slimnīcās, kur vajadzētu būt perfektiem apstākļiem, lai cilvēki atgūtu veselību.
Šo problēmu izpētījuši Grācas Tehnoloģiju universitātes (Austrija) zinātnieki, meklējot iespējamo iemeslu, kāpēc tik krasi savairojas pret antibiotikām izturīgas baktērijas. Izrādās, tas notiek pārmērīgi sterilas vides un pārlieku biežas telpu tīrīšanas dēļ.
Pie tāda secinājuma pētnieki nonāca, novērojot un divās dažādās vidēs salīdzinot baktēriju kopienas. Viena no tām bija vietējās slimnīcas intensīvās terapijas nodaļa, otra – parasta pilsētas biroja telpa. Izrādījās, ka telpās, kas tika regulāri apstrādātas ar antibakteriāliem preparātiem, notika ievērojamas mikroorganismu daudzveidības izmaiņas, taču ne uz labo pusi.
Samazinājās grampozitīvo jeb tā saukto labo baktēriju skaits un palielinājās gramnegatīvo – niknāko infekciju izraisītāju – skaits, turklāt palielinājās arī pret antibiotikām noturīgo mikrobu skaits.
Šis pētījums parāda, ka mikroorganismu daudzveidības samazināšanās korelē ar mikrobu rezistences palielināšanos. Lai atjaunotu bakteriālo daudzveidību, zinātnieki piedāvā krasi samazināt agresīvu antibakteriālu tīrīšanas līdzekļu izmantošanu, regulāri vēdināt telpas un audzēt telpās istabas augus.