Rehabilitācijā jau tagad ienāk roboti
RīgaTV 24 piedāvā raidījuma “Nākotnes medicīna” jauno sezonu. Galvenais raidījuma uzdevums ir iepazīstināt ar 21. gadsimta pasaules medicīniskajām tehnoloģijām Latvijā. Īpaši atspoguļojot, ka Latvijā ir pieejama diagnostika un ārstēšana, kas ir vienlīdzīga ar pasaules vadošo valstu jaunāko ārstēšanas praksi.
Par nākotnes medicīnu, nenoliedzami, var runāt rehabilitācijas kontekstā. Latvijas medicīnas telpā ienāk arvien jaunākas tehnoloģijas, kas būtiski atvieglo un nodrošina efektīvu rehabilitācijas procesu, piemēram, slinga terapija un pat robotika.
Slinga terapija ir tehnoloģija, kas radīta Norvēģijā, profesionālu sportistu vajadzībām, lai trenētu dziļos muskuļus, stabilitāti un muskuļu spēku. Šobrīd slinga terapija adaptēta un pieejama medicīnā. Slinga terapijas priekšrocība ir adaptācija jebkuram funkcionālā stāvokļa pacientam.
Raidījuma turpinājumā NRC “Vaivari” valdes priekšsēdētāja Anda Nulle iepazīstināja ar rehabilitācijas novitātēm, kas pieejamas centrā. Anda Nulle atzina, ka nenoliedzami visinteresantākais rehabilitācijas centrā ir robotu tehnoloģijas. Ierīces nodrošina dažādas funkcijas, piemēram, pacientu vertikalizāciju, rokas kustību atjaunošanu, utt.
Kā piemēru var minēt robotu tehnoloģijas brīnumu “Armeo”, kas ir paredzēts rokas kustību izstrādei. Robots domāts pacientiem pēc insulta, pēc galvas traumām, dažādu veidu roku paralīzei, utt. Tas paredzēts gan pasīvo kustību treniņam, gan iespējams iestatīt režīmu, kurā pacients pats spēj izmantot savu muskuļu spēku. Ar šo robotu ne vien notiek rokas kustību treniņš, bet robots pacientu aizrauj datorspēlē, nodrošinot interesantāku un motivējošu rehabilitācijas procesu. Programma pieraksta pacienta spēļu (treniņa) rezultātus – datus, kas parāda, ko pacients sasniedzis iepriekšējās treniņa reizēs un ko tagad. Būtiski kustības ir atkārtot vienādi, tāpēc šī robotu tehnoloģija pieļauj 400 vienādu kustību, kas nebūtu iespējams vien ar fizioterapeita roku kustību palīdzību. Šajā gadījumā tiek strādāts ar neiroplasticitātes fenomenu, lai palīdzētu smadzeņu šūnām veidot kompensācijas mehānismus. Robots ir precīzs novērtēšanas instruments pacienta progresam pēc terapijas.
Iepazīstinot ar robotiem Anda Nulle piebilst: “Pacientiem ir jārēķinās ar to, kas šobrīd ir sasniedzams un nevajadzētu paļauties uz brīnumu solījumiem. Arī ar robotu tehnoloģijām var izdarīt tikai to, ko var, tas nozīmē, šīs tehnoloģijas reizēm tikai spēj aizvietot pacienta zaudēto funkciju, bet ja ir, piemēram, muguras smadzeņu pilns šķērsbojājums, diemžēl medicīna, vēl neko jaunu nav izdomājusi.”.