Ārsta padomi ikvienam vīrietim: kā uzlabot savu auglību
foto: Shutterstock
Esi vesels

Ārsta padomi ikvienam vīrietim: kā uzlabot savu auglību

Jauns.lv

Ārsti ir ievērojuši, ka vīrieši pret savu veselību mēdz izturēties vienaldzīgi un nepievērst pienācīgu uzmanību simptomiem un ārstu ieteikumiem. Arī reproduktīvā veselība nav izņēmums. Urologs Andris Ābele sniedz ieteikumus ikvienam vīrietim, kas vēlas tikt pie sava bērniņa.

Ieteikums Nr. 1 — apzinieties tendences!

„Neauglība ir diagnoze, ko nosaka, ja pāris viena gada laikā nespēj panākt grūtniecību ar regulāru dzimumdzīvi, kas ir divas trīs reizes nedēļā,” stāsta Ābele.

Nav pieņemts atsevišķi izdalīt vīriešu un sieviešu neauglību, tāpēc par neauglību tiek runāts kā par pāra diagnozi — 15 % pāru saskaras ar neauglību, un tieši pusē gadījumu neauglības iemesls slēpjas vīrietī. Galvenais vīriešu neauglības cēlonis ir samazināta spermas kvalitāte: spermatozoīdu trūkums spermā, maza spermatozoīdu koncentrācija, traucēts spermatozoīdu kustīgums vai neatbilstīga uzbūve, ko savukārt izraisa daudzi citi faktori — pašreizējās un jau pārslimotās slimības, neveselīgs dzīvesveids un, protams, ģenētiski faktori. 

„Tendences ir patiešām satraucošas. Par vīriešu spermas kvalitāti tika veikts datu apkopojums no 185 pētījumiem, kuros no 1973. līdz 2011. gadam piedalījušies 42 935 vīrieši. Secinājumi ir neglaimojoši — spermas kvalitāte krīt ar katru gadu, tāpēc ikvienam vīrietim būtu ļoti nopietni jādomā par savu vīrišķo veselību,” aicina Ābele. 

Ieteikums Nr. 2 — profilakse nav tukša skaņa!

Lai arī dažreiz pacientam liekas, ka profilaksei nav nekādas nozīmes, tā nav taisnība. Daudzi pacienti joka pēc saka: mans kaimiņš, pīpmanis un dzērājs, savai sievai piecus bērnus uztaisīja, vai tiešām vērts dzīvot veselīgi? „Ir jāapzinās, ka esam atšķirīgi: dažiem auglība ir tāda, ko nevar iznīcināt, savukārt citiem — tāda, ko nepieciešams rūpīgi sargāt,” stāsta ārsts un piedāvā vienkāršus padomus, kuru ievērošana palīdzēs tikt pie sava bērniņa. Protams, nemaz nav viegli sākt dzīvot veselīgi, jo īstermiņa ieguvumus ir grūti saskatīt, tāpēc ir jākoncentrējas uz ilgtermiņa ieguvumiem — labu veselību līdz pat mūža beigām.

Ārsta padomi:

1. Atmetiet smēķēšanu. Cigaretēs ir vielas, kas nelabvēlīgi ietekmē spermatozoīdus. 

2. Samaziniet alkohola patēriņu vai nelietojiet to vispār. Alkohols mazina organisma spēju producēt vīrišķo hormonu testosteronu, kam ir būtiska nozīme spermas veidošanā. 

3. Izvairieties no karstas vannas un ciešas apakšveļas, neturiet klēpjdatoru dzimumorgānu apvidū. Lai sēklinieku funkcionēšana būtu optimāla, ķermeņa temperatūrai ir jābūt zemākai par 37 °C. Nepakļaujiet vīrišķās ķermeņa daļas paaugstinātai vides temperatūrai — ne velti daba ir paredzējusi, ka vīriešiem reproduktīvie orgāni atrodas ārā, nevis iekšā vēdera dobumā.

4. Regulāri pārbaudiet, vai neesat inficējies ar seksuāli transmisīvu slimību. Inficēšanās no dzimumpartneres, piemēram, ar hlamīdijām, var izraisīt neauglību. 

5. Iemācieties atslābināties. Stress atsaucas uz reproduktīvo sistēmu un apaugļošanas spēju, ietekmējot spermas kvalitāti un spermatozoīdu skaitu. 

6. Samaziniet kafijas lietošanu. Kofeīns stimulē virsnieru dziedzerus un rada tādu pašu efektu kā stress. 

7. Uzņemiet pietiekamu daudzumu šķidruma. Spermai nepieciešams, lai organismā būtu pietiekami daudz šķidruma, jo 80 % spermas veido ūdens. 

8. Regulāri nodarbojieties ar seksu. Spermas kvalitāte mazinās, ja tā atrodas organismā pārāk ilgu laiku. Arī pārāk intensīvs sekss kaitē spermai. Ir vajadzīgas 48 stundas, lai tā atjaunotos. 

9. Lietojiet uzturā treknās zivis. Treknajās zivīs ir taukskābes, kas vajadzīgas, lai veidotos kvalitatīva sperma. Ieteicamas ir skumbrijas, sardīnes, laši.

10. Lietojiet uzturā dārzeņus un augļus. Tajos ir vitamīni, antioksidanti un minerālvielas, kas palielina spermatozoīdu skaitu. 

11. Lietojiet uzturā produktus, kas bagāti ar cinku un folijskābi. Cinks ir atrodams gaļā, zivīs un olās, bet folijskābe — lapu dārzeņos, pākšaugos un pilngraudu maizē. Ja organismā trūkst šo vielu, spermatozoīdu skaits var samazināties par 90 %.