Onkologi nobažījušies: vai tiešām ārstēta tiks tikai puse metastātiskās melanomas pacientu?
foto: Shutterstock
Esi vesels

Onkologi nobažījušies: vai tiešām ārstēta tiks tikai puse metastātiskās melanomas pacientu?

Jauns.lv

Pēc Nacionālā veselības dienesta (NVD) lēmuma iekļaut kompensējamo zāļu sarakstā divus jaunus medikamentus, kas paredzēti BRAF pozitīvas melanomas jeb ādas vēža ārstēšanai, Latvijas Onkologu asociācija ir aktualizējusi jautājumu par medikamentu pieejamību otrai melanomas pacientu grupai, kurai diagnosticēta BRAF negatīva melanoma.

Šobrīd sanāk, ka ārstēts tiks tikai katrs otrais pacients, bet tiem, kam nebūs “paveicies ar diagnozi”, nāksies maksāt par zālēm pašiem vai vērsties ziedot.lv.

Latvijas onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis: “Latvija līdz šim brīdim bija vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā pacientiem ar metastātisku melanomu nebija pieejams neviens no modernajiem medikamentiem. Risinājums bija iegādāties medikamentus pašiem vai vērsties ziedot.lv, jo viena pacienta ārstēšanās izmaksas gadā sastādīja ap vairākus desmitus tūkstošu eiro.”

Pirms dažām dienām beidzot tika pieņemts ilgi gaidītais lēmums, un kompensējamo medikamentu saraksts papildināts ar 2 jauniem medikamentiem, kuri ir efektīvi vienam no metastātiskas melanomas paveidiem. 

Katru gadu Latvijā tiek identificēti aptuveni 200 jauni melanomas pacienti.  Ik gadu aptuveni 50 – 60 pacientiem ir vajadzīgi medikamenti metastātiskas melanomas ārstēšanai. Pacientiem, kuriem konstatēta BRAF pozitīva melanoma, pēc jaunākā NVD lēmuma būs pieejamas modernas un efektīvas zāles, BRAF negatīvās melanomas pacientiem joprojām nebūs nekā.

Latvijas Onkologu asociācijas viceprezidente, Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas valdes locekle, onkoloģe ķīmijterapeite Alinta Hegmane: “Esmu gandarīta, ka beidzot onkoloģijas jomā esam pietuvojušies mūsdienīgai terapijai. Latvijai tas ir liels sasniegums. Taču, nav taisnīgi, ka pie līdzīgas diagnozes vienai pacientu grupai medikamenti tiek kompensēti, bet otrai nē. Jebkurā civilizētā valstī būtu jāievēro vienlīdzības princips.”

Diskusijās par to, ir vai nav valstij jākompensē dārgie vēža medikamenti gadījumos, kad vēzis ir izplatījies, nereti izskan viedoklis, ka nav lietderīgi ieguldīt cilvēkos, kurus tāpat nav iespējams pilnībā izārstēt. Taču pētījumi uzrāda pārsteidzoši labus rezultātus. 

Lietojot inovatīvos medikamentus, kopējā dzīvildze ir būtiski garāka nekā ar līdz šim pieejamajiem līdzekļiem. Ir, protams, pacienti, uz kuriem medikamenti neiedarbojas un viņi nodzīvo vien gadu vai divus, bet ir arī tādi, kuri dzīvo 7 un pat 10 gadus. Cilvēkam darbaspējas vecumā, kurš, iespējams, vēl audzina nepilngadīgus bērnus, tas ir daudz.

Latvijas Onkoloģijas centra onkoloģe - ķīmijterapeite Signe Plāte: “Šoreiz negribas kritizēt NVD, jo viņi ir centušies un izpildījuši minimālo programmu. Kaut arī mēs joprojām ļoti atpaliekam no Lietuvas un Igaunijas, ir jāsaprot, kas tas izrāviens, ko Latvija ir panākusi onkoloģijas jomā šogad, mūsu kaimiņvalstis veica pakāpeniski 5 gadu laikā. 

Ir izdarīts ļoti daudz un palicis pēdējais solis. Es saprotu, ka finanšu līdzekļi ir ierobežoti, taču, uzskatu, ka, rūpīgi pārskatot budžetu, ir iespējams ietaupīt naudu, lai šī nelielā pacientu grupa, kura šobrīd ir atstāta aiz svītras, tomēr varētu saņemt mūsdienīgu ārstēšanu. 

Varbūt var ietaupīt līdzekļus uz izmeklējumiem, kas nereti tiek veikti dubultā, sākumā kādā no reģionālajām poliklīnikām un vēlāk lielākajās klīnikās.  Noteikti ir kāds veids, kā padarīt diagnostiku efektīvāku. Tāpat būtu vajadzīgi arī ļoti strikti noteikumi, kas pirms medikamenta nozīmēšanas ļautu izvērtēt gaidāmo ārstēšanas efektu. Diemžēl ir gadījumi, kad audzējs ir tik plaši izplatījies, ka prognoze ir ļoti slikta, tāpēc nebūtu lietderīgi nozīmēt dārgos medikamentus.”

Latvijas Onkologu asociācija un Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācija ir gatava tikties ar Nacionālo veselības dienestu un pārskatīt budžetu, lai rastu iespēju kompensēt medikamentus arī tai metastātiskas melanomas pacientu grupai, kurai šobrīd nav pieejama valsts apmaksāta ārstēšana.

Tāpat Latvijas vadošie onkologi aicina neaizmirst arī par melanomas profilaksi. Pirms došanās saulē, noteikti vajadzētu lietot saules aizsargkrēmu, bet pamanot kādu aizdomīgu veidojumu uz ādas, nekavējoties vērsties pie ārsta.