Zāļu skapītī - priede. Praktiski padomi, kā to izmantot ikdienā
foto: LETA
Priežu mežs.
Esi vesels

Zāļu skapītī - priede. Praktiski padomi, kā to izmantot ikdienā

Juris Bušs

"Ko Ārsti Tev Nestāsta"

Kurš gan nezina kaut vienu zāļu recepti ar priežu pumpuriem. Kad esat apslimuši, ir vērts tās atcerēties. 

Zināšanas par priedes veselīgumu, iespējams, mums ir “gēnos”, jo priede izmantota tautas dziedniecībā jau gadu simteņiem, bada laikā pat lietota pārtikā. Pumpurus, ēterisko eļļu un terpentīnu var lietot ārstniecībā, savukārt no skujām iegūt vērtīgu ekstraktu. 

Pumpuri

Tos parasti ievāc līdz ar pirmajiem ziemas saliem un beidz vākt, kad kokos sākas sulu cirkulācija. Ziemas spelgonī lasītie pumpuri salīdzinoši ātri izžūst un satur vairāk sveķu un eļļu. 
Papildus sveķiem un ēteriskajai eļļai priežu pumpuros ir ciete, miecvielas un rūgtvielas, nedaudz alkaloīdu, nedaudz C un K vitamīna. Galvenā iedarbīgā substance ir ēteriskā eļļa, tādēļ nebūtu vēlams gatavot pumpuru novārījumu. Pieredze rāda, ka saaukstēšanās gadījumā labu efektu var iegūt ar šādi pagatavotu uzlējumu. 

Dzeriet, kad esat saaukstējušies

Pārlejiet 7 gramus kaltētu pumpuru ar vārītu istabas temperatūras ūdeni. Nostādiniet istabas temperatūrā 6–8 stundas un tad uzsildiet maisījumu līdz 50 oC. Siltu izkāsiet caur marli, nospiežot arī biezumus. 

Uzlējumam ir izteiktas pretmikrobu un savelkošas īpašības, tāpēc to var lietot pa ¼ glāzes 3–4 reizes dienā pirms ēšanas. Palīdzēs šādos gadījumos:
saaukstēšanās un augšējo elpceļu iekaisumi;
hronisks bronhīts;
gripa.

Terpentīns

Attīrītu balto vai tā saukto medicīnisko terpentīnu var izmantot telpu mitrajai apkopei pret visa veida parazītiem, sākot ar vīrusiem un beidzot ar blusām. Parasti uz 5 litriem ūdens grīdas mazgāšanai pievieno ne vairāk par 20 mililitriem terpentīna. 

Ar krēmu, kurš sastāv no 3 pilieniem terpentīna un 10 mililitriem bāzes krēma maisījuma, var ierīvēt sāpošos locekļus vai saaukstēšanās gadījumā – arī krūtis un pēdas pie saaukstēšanās. Krēms arī uzlabo organisma imunitāti un nedaudz pazemina asinsspiedienu.

Ēteriskā eļļa

Ir pumpuru un skuju ēteriskās eļļas, tās var atšķirt pēc smaržas, bet to iedarbība ir vienāda. Eļļas visbiežāk izmanto, lai vīrusu slimību laikā profilaktiskos nolūkos aromatizētu un tīrītu telpas, jo tām piemīt izcilas spējas iznīcināt vīrusus un mikrobus. 
Ieteicamas arī ēteriskās eļļas inhalācijas – gan akūtu, gan hronisku elpošanas orgānu slimību gadījumos. 

Skujas

Skujas ir dziednieciski visvērtīgākā koka daļa, un tā ir gandrīz nemainīga visu gadu. No skujām mehāniski spiež skuju ekstraktu – to var izdarīt arī mājas apstākļos. Savāktās skujas samaļ, ja nepieciešams, pievieno desmito daļu svara ūdens un ar presi izspiež sulu–ekstraktu. Ekstraktam ir īpatnēja smarža un tumša krāsa. 

Skuju ekstraktu ieteicams sasaldēt, tad tas nezaudēs savas īpašības, jo siltumā tas var sākt bojāties. 

Priežu skuju ekstrakta sastāvs ir pārsteidzošs: tas satur aminoskābes, B1, B2, B3, B5, B6, K, C, E vitamīnus un karotinoīdus. Minerālvielas un mikroelementi ekstraktā ir šādi: magnijs, kalcijs, fosfors, kālijs, cinks, dzelzs, silīcijs, kobalts, alumīnijs, mangāns. Tas satur arī organiskās skābes, flavonoīdus, rūgtvielas, miecvielas, fitoncīdus un daudzas bioloģiski aktīvas vielas ar pretmikrobu un pretvīrusu iedarbību.
 

Fakti:

  • Pastaiga priežu silā ieteicama pēc akūtām slimībām vai hronisku slimību remisijas laikā. 
  • Novājinātam vai slimam cilvēkam priežu stiprā enerģētika un gaisā esošās ēteriskās vielas var nodarīt pāri, tāpēc esiet uzmanīgi
  • Pastaiga priežu silā veicina radošo domāšanu – lai iedvesmotos jauniem projektiem, pēc skuju un čiekuru vākšanas iemalkojiet tēju priežu pakājē. 

Tēmas