Bīstamie mazkaloriju saldinātāji: kāpēc ar tiem labāk neaizrauties
Mēs piemetam savai tējai vai kafijai mazkaloriju saldinātāju, piemēram, aspartāmu, sukralozi vai stēviju, lai uzturētu slaido līniju. Taču, ilgstoši lietoti, tie var izraisīt gluži pretēju efektu, un pieaug ne tikai lieki kilogrami.
Šie saldinātāji palielina diabēta, augsta asinsspiediena un sirds slimības risku. Vēl vairāk, zinātnieki no Manitobas Universitātes paziņojuši, ka saldinātāji var ietekmēt arī vielmaiņu, zarnu baktērijas un apetīti.
Zinātnieki analizēja 37 pētījumus, kuros bija apsekota vairāk nekā 400 000 cilvēku veselība, kuri lietoja saldinātājus. Šie cilvēki nebija zaudējuši svaru, un ilgāki pētījumi, kuros dalībnieki tika novēroti līdz pat desmit gadiem, liecināja, ka viņi bija dabūjuši klāt vēl kilogramus.
Cilvēkiem, kas lietoja saldinātājus, visbiežāk bija tieksme būt korpulentiem, ciest no augsta asinsspiediena, diabēta, sirds slimības un citām veselības problēmām salīdzinājumā ar cilvēkiem, kas tos nelietoja.
Tas ir pārsteidzoši – miljoniem ļaužu katru dienu lieto mazkaloriju saldinātājus, taču par to drošumu vai vismaz pieņemto spēju pasargāt no liekā svara ir ļoti maz pētījumu, teicis vadošais pētnieks Raiens Zaričanskis (Ryan Zarychanski). Pētnieki brīdina, ka cilvēkiem vajadzētu lietot saldinātājus ļoti uzmanīgi vai vispār nelietot, kamēr nav veikts vairāk pētījumu.
Manitobas Universitātes zinātnieki nolēmuši noskaidrot, kādu ietekmi mākslīgie saldinātāji varētu atstāt uz nedzimušu bērnu, ja sievietes tos lieto grūtniecības laikā.