Bažījas par reto slimību ārstēšanai piešķirto līdzekļu izlietojumu citiem mērķiem
foto: LETA
Esi vesels

Bažījas par reto slimību ārstēšanai piešķirto līdzekļu izlietojumu citiem mērķiem

LETA

Patlaban nav garantijas, ka no valsts budžeta piešķirtie papildus pieci miljoni eiro patiešām tiks izlietoti reto slimību pacientu ārstēšanā, vērtējot šī gada veselības budžeta izlietojumu, nobažījusies Latvijas Reto slimību alianse.

Aliansē aģentūrai LETA norādīja, ka patlaban nav redzēts neviens Veselības ministrijas dokuments, kas apliecinātu, ka piešķirtie valsts budžeta līdzekļi tiks izlietoti reto slimību pacientu vajadzībām, piekodinot, ka esošais process ir necaurspīdīgs.

"Izrādās, ka papildu budžets nonāk kopējā veselības aprūpes "kasē", bet tālāk jau ministrijas ierēdņu ziņā ir tas, kā to sadalīt. Tas nozīmē, ka šis mūsu prasītais finansējums var tikt iedalīts pēc ministrijas ieskatiem pašreiz "akūtākiem" mērķiem un nenonākt pie reto slimību pacientiem. Šāda rīcība būtu absurda, bet tādi precedenti veselības aprūpē ir bijuši jau iepriekš, ka papildu budžets tiek saņemts vienam mērķim, bet vēlāk novirzīts citām vajadzībām," pauda alianses valdes priekšsēdētāja Baiba Ziemele.

Latvijas Reto slimību alianse aicina Veselības ministriju rīkoties godprātīgi un piešķirtos līdzekļus novirzīt tikai un vienīgi alianses prasītajam mērķim, vienlaikus nodrošinot šo līdzekļu izlietošanas caurspīdīgumu.

Aliansē atgādināja, ka pēc ilgām diskusijām ar Veselības ministriju un Finanšu ministriju tika nolemts atbalstīt Latvijas Reto slimību alianses iniciatīvu daļēji palielināt valsts budžeta finansējumu reto slimību ārstēšanai. Alianses vērtējumā, lai nodrošinātu kaut cik jūtamu pacientu ārstēšanas uzlabošanos, būtu nepieciešami vismaz deviņi miljoni eiro gadā, tomēr no valsts puses tika saņemts atbalsts piecu miljonu eiro papildu finansējumam.

Veselības ministrija pērn skaidroja, ka no papildus pieciem miljoniem eiro vienu miljonu paredzēts novirzīt īpašas programmas izveidei pieaugušo pacientu reto slimību medikamentozajai ārstēšanai, bet reto slimību medikamentozajai ārstēšanai bērniem - trīs miljonus eiro, tādējādi nodrošinot valsts apmaksātu ārstēšanu arī tādos gadījumos, kas līdz šim nebija iespējami.