Ginekoloģijas klīnikas vadītāja atklāj pārsteidzošu patiesību par ķeizargriezieniem
foto: Evija Trifanova/LETA
"Protams, ir gadījumi, kad ķeizargrieziens tiešām ir pareizākā izvēle, jo, dzemdējot dabiski, kāda medicīniska iemesla dēļ ir apdraudēta mātes vai bērna veselība un dzīvība. Taču, ja nav nekādu sarežģījumu, labākais un veselīgākais bērnam ir dabiskas dzemdības," stāsta Nellija Lietuviete.
Esi vesels

Ginekoloģijas klīnikas vadītāja atklāj pārsteidzošu patiesību par ķeizargriezieniem

LETA

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Ginekoloģijas klīnikas vadītāja Nellija Lietuviete uzskata, ka ķeizargrieziens maldīgi tiek uzskatīts par vieglāko un drošāko veidu bērna laišanai pasaulē, liecina informācija slimnīcas mājaslapā.

Ginekoloģijas klīnikas vadītāja ir satraukta par pieaugošo tendenci bez pamatota iemesla dabisku dzemdību vietā izvēlēties ķeizargriezienu, jo Lietuvietes vadītajā klīnikā regulāri nonāk topošās māmiņas, kuru grūtniecība un dzīvība ir apdraudēta nepilnvērtīgas ķeizargrieziena rētas jeb dzemdes nišas dēļ. Nereti ārstiem pat nākas pieņemt smagu lēmumu un izņemt dzemdi, skaidro Lietuviete.

Pēc viņas paustā, starp topošajām māmiņām bieži notiek diskusija - dzemdēt dabiski vai veikt ķeizargriezienu. Un daudzas sievietes nesaprot, ka ķeizargrieziens ir nopietna ķirurģiska operācija, kas gluži kā jebkura ķirurģiska iejaukšanās var sev nest līdzi dažādas nopietnas komplikācijas. "Protams, ir gadījumi, kad ķeizargrieziens tiešām ir pareizākā izvēle, jo, dzemdējot dabiski, kāda medicīniska iemesla dēļ ir apdraudēta mātes vai bērna veselība un dzīvība. Taču, ja nav nekādu sarežģījumu, labākais un veselīgākais bērnam ir dabiskas dzemdības. To laikā mazulis no mātes dzemdību ceļiem saņem dabisko mikrofloru, kā ietekmē ātrāk nobriest viņa imunitāte," norāda ginekoloģe.

Pasaules Veselības Organizācija paudusi viedokli, ka ķeizargriezienu īpatsvaram valstī nevajadzētu pārsniegt 15%, bet, kā liecina pēdējie apkopotie dati, Latvijā ar ķeizargrieziena palīdzību bērns nāk pasaulē aptuveni 21% gadījumu, turklāt ķeizargrieziena operāciju skaits gadu gaitā pieaug. "Ir gan valstis, kur situācija ir krietni sliktāka, piemēram, Brazīlijas privātklīnikās ar ķeizargrieziena operāciju nāk pasaulē 80% mazuļu", atzīmēja Lietuviete.

Viņa skaidroja, ka, kaut gan arī ķeizargrieziena operācija var šķist paredzamāka un drošāka nekā dabiskas dzemdības, tā ir saistīta ar dažādiem riskiem, tai skaitā traumām mazulim, spēcīgu asiņošanu, trombemboliju, dzemdes un vēdera priekšējās sienas iekaisumu, turklāt viena no bīstamākajām blaknēm ir nepilnvērtīga ķeizargrieziena rēta.

Lietuviete norāda, ka ķeizargrieziena rētas nepilnvērtība nozīmē to, ka griezuma vietā dzemdes sieniņa nav kārtīgi saaugusi kopā un palikusi ļoti plāna. Šajā vietā izturīgā dzemdes muskuļu slāņa nav, ir tikai dzemdes apvalks - plāna plēvīte. "Ja sievietei iestājas grūtniecība, ir liels risks, ka, mazulim augot, nepilnvērtīgā rēta var neizturēt un plīst, kas ir ļoti bīstami. Ja dzemde plīst, visbiežāk vienīgais, ko varam darīt, lai sieviete nenoasiņotu līdz nāvei, ir izņemt dzemdi. Labi, ja bērnu izdodas glābt, bet ļoti bieži viņš vēl ir pārāk mazs un tas nav iespējams. Turklāt sieviete reproduktīvā vecumā paliek bez dzemdes un iespējas radīt pēcnācējus, kas būtībā ir liela traģēdija," atzīst ārste.

Viņa pavēstīja, ka nesen Austrumu slimnīcas Ginekoloģijas klīnikā nonāca sieviete, kurai auglis bija ieligzdojies tieši ķeizargrieziena rētā. "Šādi gadījumi ir salīdzinoši reti, taču koncentrējas tieši pie mums, universitātes slimnīcas klīnikā, un mums ar tiem jātiek galā," piebilst Lietuviete.

Viņu visvairāk uztrauc un izbrīna, ka sievietes pašas izvēlas ķeizargriezienu. "Ir maldīgi domāt, ka ķeizargrieziena operācija nozīmē 100% garantiju, ka viss būs kārtībā. Mēs klīnikā ļoti labi redzam sekas - ik gadu astoņām līdz desmit sievietēm esam spiesti izņemt dzemdi kopā ar nedzimušo mazuli," saka Lietuviete, uzsverot, ka gan dabiskas dzemdības, gan ķeizargrieziena operācija ir saistītas ar dažādiem riskiem.