Acu ārstus pārsteidz 4 mīti, kurus atklāj pacienti
foto: Shutterstock
Ārsti izdala divus sausās acs slimības tipus: ūdens deficīta un lipīdu deficīta gadījumi.
Runā speciālists

Acu ārstus pārsteidz 4 mīti, kurus atklāj pacienti

Karlīna Timofejeva

Ar izcilu redzi var lepoties neliela daļa cilvēku. Darbs ar datoru, slikts apgaismojums un sauss gaiss telpās acis nogurdina. Acu ārsti atzīst, ka vairums cilvēku nepievērš uzmanību kaitīgajiem vides apstākļiem un pie mediķiem vēršas tikai tad, kad saskaras ar nopietnām veselības problēmām.

Ārsti ir vienisprātis, ka pacienti ir radījuši visdažādākos mītus, kas sagroza medicīnas zinātni un liecina par robiem sabiedrības zināšanās. Viens no šādiem zināšanu robiem paver ceļu sausās acs slimībai – sindromam, kas mūsdienu pasaulē ir bieži sastopams, tomēr ne vienmēr tiek pienācīgi ārstēts.

Acu ārste Guna Ozola ir piekritusi palīdzēt atšķirt mītus no patiesības un paskaidrot, kā jāārstē sausās acs slimība, kas izpaužas kā acs virsmas iekaisums.

Vai sausās acs slimība biežāk nomoka vecāka gadagājuma cilvēkus?
JĀ. Sausās acs slimība nomoka 70% vecāka gadagājuma pacientus, un saslimšanu skaits ar katru gadu aizvien pieaug.

BET. Ārsti novēro, ka pēdējos gados sausās acs slimības simptomi ārēju faktoru dēļ aizvien biežāk izpaužas jauniem cilvēkiem. Speciālisti to saista ar augošo mobilo tehnoloģiju lietošanu, darbu birojos un “slimās mājas” sindromu.

Ārsti izdala divus sausās acs slimības tipus: ūdens deficīta un lipīdu deficīta gadījumi. Citiem vārdiem sakot, slimību var izraisīt palielināta asaru iztvaikošana vai samazināta asaru produkcija. Mēdz būt arī tādi pacienti, kuriem sausās acs slimību izraisa abu procesu kombinācija. Tāpēc, tikai pēc detalizētas pārbaudes un izmeklējumiem oftalmologs var noteikt piemērotākos līdzekļus, ar kuriem iespējams bloķēt slimības attīstības mehānismu.

Asaru iztvaikošanu ietekmē ārējie faktori: sauss gaiss telpās, kondicionieri, retāka acu mirkšķināšana utt.

Speciālisti samazināto asaru veidošanos saista ar noteiktām slimībām: reimatoīdo artrītu, vairogdziedzera darbības traucējumiem, sklerodermiju, Šegrēna sindromu un A vitamīna trūkumu. Ārsti novēro, ka asaru ražošanu ietekmē arī atsevišķu zāļu, piemēram, antidepresantu, kontracepcijas tablešu, alerģijas vai paaugstināta asinsspiediena zāļu lietošana. Tāpat asaru ražošana var samazināties sievietēm pēc dzemdībām vai menopauzes laikā, kas rodas hormonu izmaiņu rezultātā. Asaru ražošana var samazināties hormonu izmaiņu dēļ sievietes organismā pēc dzemdībām vai menopauzes laikā.

Ārsti gan ūdens deficīta, gan lipīdu deficīta gadījumā pacientam iesaka lietot acu pilienus ar osmoprotektoriem, kas palīdz atjaunot un saglabāt ūdens līdzsvaru, kā arī samazināt iekaisumu. Konkrētas zāles slimības ārstēšanai var nozīmēt tikai acu slimību ārsts – oftalmologs.

Vai atsevišķu profesiju pārstāvju acis no sausās acs sindroma cieš vairāk?
JĀ. Atsevišķu profesiju pārstāvju acīm ir lielāka slodze, tāpēc tās ir vieglāk ievainojamas un jutīgākas pret ārējiem kairinātājiem. Saspringta skatīšanās uz ceļu un automašīnā ieslēgts kondicionieris palielina autovadītāja asaru iztvaikošanu. Arī frizieru acis pastāvīgi cieš, jo acs virsmai kaitē gan frizētavā izmantotie aerosoli, gan citas gaistošās ķīmiskās vielas, gan karstā gaisa plūsma, kas rodas strādājot ar fēnu. Protams, arī putekļi būvdarbu veikšanas laikā, karstums ceptuvēs vai metālapstrādes cehos negatīvi ietekmē acu stāvokli.

BET. Ārsti pievērš uzmanību, ka liels risks ir arī tā saucamajām 21. gadsimta profesijām, galvenokārt informācijas tehnoloģiju speciālistiem un citiem darbiniekiem, kas daudz laika pavada pie datora.

Biroju telpās gaisa piesārņojums var būt vairākas reizes lielāks nekā ārpusē – sliktās vēdināšanas, slēgtas gaisa cirkulācijas sistēmas un plastmasas logu dēļ. Bez šaubām, acu sausumu ietekmē arī kontaktlēcu nēsāšana, dažādas acu slimības, iekaisumi un acu operācijas.


Oftalmologi uzsver, ka ar sausās acs slimības simptomiem saskaras gandrīz vai katrs otrais pacients, un biežāk no šīs slimības cieš tieši cilvēki, kuri dzīvo pilsētās.

Vai acu pilieni var acis padarīt vēl sausākas?
JĀ. Oftalmologi uzsver, ka sausās acs slimību nevar ārstēt ar pilieniem, kuros ir tādas vielas, kā benzalkonija hlorīds, hidroksīds un nātrija hlorīds. Ilglaicīgi lietojot šādus acu pilienus, pacientam sausās acs slimība tikai progresē.

Ārste G. Ozola uzsver, ka sausās acs sindroma gadījumā kaitējumu var nodarīt acs virsmas asinsvadus saraujoši (tetrizolīna hidrohlorīda) pilieni, ar kuriem cilvēki vēlas ātri novērst acu apsārtumu un nogurumu. Turklāt, pilinot parastos acu pilienus vai mākslīgās asaras, cilvēki tikai uz laiku samazina simptomus, bet neaptur slimību un neārstē tās galvenos cēloņus – hipertonisku asaru plēvīti.

Par hipertonisku sauc asaru, kurā sāls daudzums ir lielāks nekā parasti. Šī iemesla dēļ šūnas zaudē ūdeni, piedzīvo stresu un izdala vielas, kuras veicina acs virsmas iekaisumu “Ja hipertoniskais stāvoklis ieilgst, acs virsmas šūnas iet bojā, izdalot vēl vairāk iekaisuma mediatoru, tāpēc iekaisuma process vēl vairāk pastiprinās,” norāda ārste G. Ozola.

BET. Šo kaitīgo procesu var apturēt osmoprotekcijas mehānisms, kuru atjauno pilieni ar osmoprotektoriem (L-karnitīnu vai eritritolu). Osmoprotektori – tās ir mazas organiskas daļiņas, kuras acs virsmas šūnām palīdz saglabāt ūdeni un efektīvi likvidē iekaisuma iemeslus.
Acs virsmas šūnas aizsargājošās organiskās daļiņas (cilvēka asaru osmoprotektori) ir tikai acu pilienos “Optive”, “Optive Plus” un “Optive Fusion”. Jāatceras, ka ūdens daudzuma atjaunošana asarā bez osmoprotektoriem neaptur iekaisumu un ir tikai līdzeklis, kas samazina simptomus.

Vai pie acu pilieniem var pierast un acis var pārstāt ražot asaras?
NĒ. Cilvēka organisms osmoprotektorus ražo dabīgi. Tā kā lielāks sāļu koncentrācijas šķīdums vienmēr piesaista ūdens molekulas, tad šo mazo organisko daļiņu galvenā funkcija ir aizturēt ūdeni šūnā, lai tā izdzīvotu vidē, kurā ir daudz sāļu

BET. Reizēm cilvēka organisms neizdala pietiekamu daudzumu osmoprotektoru, lai acs aizsardzības mehānisms varētu efektīvi uzvarēt sāļu izraisīto acs virsmas iekaisumu. Tikai atbilstoša profilakse nodrošina, ka acs virsmas šūnas saglabājas veselas un tiek atjaunoti visi trīs asaru plēvītes slāņi: lipīdu, ūdens un mucīna.

Pietiek divas reizes dienā iepilināt acu pilienus ar dabīgajiem cilvēka asarās esošajiem osmoprotektoriem, lai pēc ārstēšanas kursa sausās acs simptomi pakāpeniski izzustu. Spēkus atjaunojušais organisms pats sāk ražot visas asaru sastāvdaļas, tiek arī atjaunots acs virsmas aizsargmehānisms, kurš sāk darboties patstāvīgi.

Raksts tapis sadarbībā ar Allergan Baltics