Pirmā palīdzība, ja pie grila esi apdedzinājis pirkstus
Ko darīt, ja nelaimējas apdedzināties, iesaka Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe Anita Ābelīte.
Ja ir apdegums, pēc iespējas ātrāk nepieciešams apdegušajai vietai uzliet vēsu/aukstu (bet ne ledainu) tekošu ūdeni 15–20 minūtes. Aukstums iedarbojas tikai pirmās 20 minūtes pēc apdedzināšanās. Apdeguma brūces nedrīkst apstrādāt ar ūdeņraža pārskābi, jo tas atūdeņos audus. Šā paša iemesla dēļ to neiesaku lietot arī uz parastām brūcēm. Apdegumus nedrīkst apstrādāt arī ar spirta un dezinficējošiem šķīdumiem. Ja apdeguma vietā ir izveidojusies tulzna (pūslis), nepārplēs un nepārdur to, jo ādas slānītis cietušo vietu sargā no infekcijas.
Jo apdegums mazāk sāp, jo tas ir dziļāks, tātad – nopietnāks. Visvairāk sāp virspusējie apdegumi.
Pūšļi ir jālikvidē, taču sterilos slimnīcas apstākļos. Vislabāk virspusēju apdegumu gadījumos noderēs putas, piemēram, Panthenol, jo tad nav nepieciešams pieskarties sāpīgajai vietai. Ja apdeguma vieta ir plaša, noderēs antiseptisks pretapdeguma nelīpošs pārsējs – tas ir marles materiāls, kas ir piesūcināts ar mīkstu parafīnu un hlorheksidīnu, kas samazina infekcijas risku.
Apdeguma brūces vislabāk dziedē ziedes ar sudrabu, hialuronskābi vai deksapantenolu, ko var nopirkt aptiekās bez receptes. Alvejas lapas var izmantot, ja gūts neliels apdegums, tā veicinās dzīšanas procesu. Ja apdegumu nepareizi kopj, var veidoties sastrutojums, sarežģījumi var rasties pat pie neliela apdeguma. Jo apdegums mazāk sāp, jo tas ir dziļāks, tātad – nopietnāks. Visvairāk sāp virspusējie apdegumi.
Svarīgi: ja apdegums ir lielāks par plaukstu, jāizsauc ātrā palīdzība, zvanot pa tālr. 113.
Ievēro: nav ieteicams uz apdeguma brūcēm likt kāpostu lapas, skābu krējumu, eļļu, ziedes un smēres, kas nav paredzētas apdeguma brūču apkopšanai.