Rindā uz valsts ratiņkrēslu jāgaida gads - gultā gulošajiem tur arī jāpaliek
Cilvēkiem ar kustību traucējumiem rindā uz tehniskajiem palīglīdzekļiem jāgaida ap gadu. Tas ir pārāk ilgs laiks, uz ko norādījis arī Tiesībsargs. Rinda tik lēni virzās tāpēc, ka valstij nepietiek naudas, lai visus ar nepieciešamajiem palīglīdzekļiem nodrošinātu ātrāk, raksta žurnāla "Likums un Taisnība" jaunākais numurs.
"Likuma un Taisnības" lasītāja Ilze no Rūjienas novada raksta: “Mans vīrs ir 1. grupas invalīds, kurš jau ilgāk nekā pusgadu ir piekalts pie gultas. Mēs pagājušajā gadā Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centrā pasūtījām ratiņkrēslu un pretizgulējumu spilvenu. Cik ilgi mums vēl jāgaida? Vai tiešām cilvēkam jāpaliek gultā piekaltam? Viņš nekur tālāk par gultu netiek. Vai tiešām jāgaida gads rindā? Visur taču stāsta, ka valsts invalīdiem palīdz!”
Kam pienākas
Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte Ineta Pikše Likumam un Taisnībai skaidro:
“Tehniskos palīglīdzekļus par valsts budžeta līdzekļiem ir tiesības saņemt personām ar ilgstošiem vai nepārejošiem organisma funkciju traucējumiem vai anatomiskiem defektiem, kā arī personām ar funkcionāliem redzes vai dzirdes traucējumiem vai anatomiskiem defektiem, ja tās saņēmušas ārstniecības personas atzinumu par šāda pakalpojuma nepieciešamību.
Kārtību, kādā valsts apmaksātie tehniskie palīglīdzekļi tiek nodrošināti, nosaka Ministru kabineta 2009. gadā pieņemtie Tehnisko palīglīdzekļu noteikumi. Vienlaikus ar tiem bija apstiprināts to tehnisko palīglīdzekļu saraksts, kas tiek nodrošināti par valsts budžeta līdzekļiem.
Steidzamības kārtā pieci mēneši
Ierobežotu finanšu dēļ personas tehniskos palīglīdzekļus saņem rindas kārtībā. Šā gada sākumā rindā pēc dažādu veidu ratiņkrēsliem gaidīja 1072 personas. Iepriekšējo gadu statistika liecina, ka pēc ratiņkrēsliem vidēji jāstāv rindā gads.
Noteikumi paredz, ka persona ratiņkrēslu var saņemt arī steidzamā kārtā, ja, piemēram, tas nepieciešams pēc pirmreizējas saslimšanas. Tomēr arī šajā gadījumā pēc valsts finansēta ratiņkrēsla jāgaida rindā (vidēji pieci mēneši). Līdzīga situācija ir arī ar pretizgulējuma spilveniem – rindā jāgaida vidēji desmit vai četri mēneši (četri mēneši – ja spilvens nepieciešams pirmreizēji).”
Tiesībsargs norūpējies
Tiesībsargs Juris Jansons vairākkārt norādījis, ka “invalīdu situācija Latvijā ir kritiska”. Februāra vidū Jansons tikās ar labklājības ministru Jāni Reiru, lai cita starpā uzsvērtu, ka invalīdiem ir problēmas ar tehniskajiem palīglīdzekļiem.
Tiesībsargam pēc sarunām ar organizācijām, kas pārstāv invalīdus, izkristalizējušās vairākas būtiskas problēmas.
Pirmkārt, viņi baidās sūdzēties par tehnisko palīglīdzekļu nepieejamību, jo domā, ka tādā gadījumā tos vispār nedabūs.
Otrkārt, tehniskie palīglīdzekļi vēl aizvien ir nepieejami. Piemēram, sievietei ratiņkrēslā uz grūtniecības laiku nav iespējams iegūt grūtniecēm piemērotu ratiņkrēslu, jo rindā ir jāgaida 16 mēneši. Treškārt, nesaprotama ir situācija ar tehnisko palīglīdzekļu specifikācijām valsts iepirkumos, jo tajās tiek pieprasīti tehniskie palīglīdzekļi, kādus patiesībā nemaz neražo.
Labklājības ministrs informējis par plāniem pilnībā reorganizēt esošo tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanas sistēmu.