Urologs: nevis bieds, bet uzticības persona
Vīriešu attieksme pret savu veselību, profilaktiskiem izmeklējumiem vienmēr bijusi paviršāka nekā sievietēm. Iespējams, tas iekodēts ģenētiski: aizvēsturiskajam vīrietim-medniekam nebija laika sevi saudzēt. Viņam rūpēja tikai tas, lai ķermenis būtu veikls un spēcīgs. Tiklīdz tā vairs nebija, vīrietis kļuva nevajadzīgs. Taču, mainoties ieradumiem un sociālajām lomām, arī vīriešiem jāsāk vairāk rūpēties par savu veselību.
Sievietei – ginekologs, vīrietim - urologs
Stereotipu un ieradumu maiņu vislabāk sākt ar uzticības personas atrašanu. Gandrīz katrai sievietei tāda uzticības persona ir viņas ginekologs. Kāpēc arī katram vīrietim nevarētu būt savs urologs? Pirmkārt, urologs ir speciālists, kurš spēj atrisināt tādus veselības traucējumus, kas var būtiski ietekmēt vīrieša dzīves sparu un dzimumveselību, bet par kuriem vīrietis parasti atzīstas nelabprāt - urinācijas, erekcijas traucējumi. Mūsdienās bieži izplatīta ir nierakmeņu slimība, dažādas infekcijas, potences traucējumi; ļoti nopietna slimība urīna izvadceļu sistēmā ir vēzis. Vizīti pie urologa noteikti nevajadzētu atlikt, ja vīrietim ir sāpes sānos un zem jostas vietas, urīna nesaturēšana vai asins piejaukums urīnā. Savlaicīgi atklātas, vainas ir sekmīgi ārstējamas. Bez tam labs urologs noteikti kļūs par vīrieša konsultantu veselības jautājumos, mudinot ne tikai savlaicīgi atrisināt dzimumveselības problēmas, bet arī regulāri veikt vispārēju veselības pārbaudi.
Vislabākā - kompleksa pieeja
„Arī vīrietim ir jāmācās iziet regulāras profilaktiskās apskates,” uzsver urologs Māris Jakubovskis. „Pat tad, ja viņam šķiet, ka nekas nekait. Liktenīgās slimības sākumā vienmēr norit bez simptomiem. Kad parādās simptomi, tās jau ir ielaistas, un diemžēl tādos gadījumos pat mūsdienu medicīna ne vienmēr var palīdzēt. Es runāju par vēzi – mūsdienās samērā bieži sastopamo nieru, prostatas vēzi. Ar medikamentiem izārstēt šos ļaundabīgos procesus nevar, tāpēc ir svarīgi tos konstatēt savlaicīgi, kamēr var palīdzēt operācija.”
Ārsts uzskata, ka daudzi cilvēki pārprot bieži lietotā termina „Fitnes life” nozīmi. „Tas nenozīmē tikai muskuļu audzēšanu trenažieru zālē un liesas gaļas lietošanu uzturā. Cilvēki, kas saslimuši ar smagām, liktenīgām slimībām, nereti nesaprot, kāpēc tas noticis. Viņi uzskata, ka ir pareizi ēduši un vingrojuši un ka tāpēc ar viņiem nevajadzēja notikt nekam sliktam. Bet ar to vien nepietiek! Iztrūkst viens ļoti būtisks faktors – savu fizisko stāvokli nemitīgi jākontrolē. Un to bez mediķu atbalsta nevar izdarīt. Ir jārūpējas par visu organismu kopumā. Par savas sirds, kuņģa, plaušu veselību utt. Tāpēc ikvienam vīrietim, tāpat kā sievietēm, ir jāveic regulārās profilaktiskās apskates.”
Sastādi savu izmeklējumu sarakstu!
Māris Jakubovskis ir pārliecināts, ka katram apzinīgam vīrietim būtu jāiekārto saraksts ar izmeklējumiem, kas gada laikā jāiziet. Piemēram, reizi pusgadā jāveic plaušu rentgens un vēdera dobuma ultrasonogrāfija, ¬- tas ļautu jau sākuma stadijā atklāt nieru, aizkuņģa audzēju, ja tāds rastos. Reizi gadā plaušu rentgens. Kuņģa-zarnu trakta vēzis ir viens no izplatītākajiem ļaundabīgajiem audzējiem, tāpēc reizi gadā būtu jāiziet arī fibrogastroskopija. Tāpat arī fēču analīzes uz slēpto asiņu klātbūtni, tas ļauj nojaust resnās zarnas saslimšanas. Pats ārsts ievēro šādu sistēmu. „Protams, ne visi augstas kvalitātes izmeklējumi ir valsts apmaksāti,” viņš atzīst. „Taču, pat ja par dažiem izmeklējumiem jāsamaksā, tās nav lielas izmaksas. Summējot kopā, neiznāk vairāk kā viena laba konjaka pudele, ko nopērkam sev uz svētkiem!”
Kurā vecumā sākt veselības pārbaudes?
Vairāk uzmanības veselības stāvoklim jāpievērš pēc 45 gadu vecuma, un vīrietim šajā vecumā urologa apmeklējums noteikti jāiekļauj obligāto ikgadējo vizīšu sarakstā. Jo vairāk gadu, jo lielāks risks saslimt ar audzēju. Tāpēc būtiska savlaicīga profilakse. Savukārt jaunam cilvēkam noteikti jāvēršas pie ārstiem, tiklīdz viņš sajūt kādus veselības traucējumus. Pilnīgi aplami ir censties tos atrisināt, izmēģinot reklāmās redzētus medikamentus bez ārsta konsultācijas. Labāk uzreiz izrunāties ar speciālistu, nekā gaidīt, kamēr saslimšana pāraug nopietnā problēmā. Kā uzsver Māris Jakubovskis, statistika liecina: vīriešu mirstībai esot proporcionāli augstākai nekā sieviešu mirstībai, pēc noteikta vecuma sasniegšanas sieviešu īpatsvars sabiedrībā sāk dominēt, un viņas kļūst vientuļas. „Mūsu - vīriešu - uzdevums ir neatstāt sievietes vientuļas vecumdienās!”
Kur meklēt palīdzību?
Urologs Māris Jakubovskis pieņem:
Juglas ielā 2, Rīgā
Reģistratūra: 67521270, 67528961
A. Saharova ielā 16, Rīgā
Reģistratūra: 67136971 www.plavnieki.lv A/S „Veselības Centru Apvienība”
Ārstniecības iestādes kods: 0100-64120
Karlīna Timofejeva, materiāls tapis sadarbībā ar A/S „Veselības Centru Apvienība”, Foto: Shutterstock