Kā uzturēt veselas locītavas? Un ko darīt, ja sāp?
Neārstētas sāpes rada organismā lieku stresu, nogurdina un veicina tā saukto izdegšanas sindromu.
Esi vesels

Kā uzturēt veselas locītavas? Un ko darīt, ja sāp?

Jauns.lv

Pasaulē 151 miljons iedzīvotāju sirgst ar locītavu iekaisumiem. Taču šī iespaidīgā skaitļa zināšana sāpes neatvieglo, tāpēc jāraugās pēc citiem risinājumiem.

Locītavu iekaisumi jeb artrīti biežāk piemeklē vecus cilvēkus, bet ar tiem var slimot gan bērni, gan jaunieši. Šai kaitei var būt dažādi iemesli – gan locītavu izklājošās skrimšļa kārtiņas nonēsāšanās, gan traumas un atkārtotas pārslodzes, liekais svars, iedzimti faktori, mazkustība, muskuļu vājums un citi neārstēti iekaisumi organismā. Bieži vien cilvēki savas locītavu sāpes neuzskata par pieminēšanas vērtām ārsta kabinetā. Tomēr neārstētas sāpes rada organismā lieku stresu, nogurdina un veicina tā saukto izdegšanas sindromu.  

Kustības ārstē

Cilvēkam no dabas paredzēts daudz kustēties. Iespējams, tāpēc locītavās nav asinsvadu un vielu apmaiņa un organisma pašatjaunošanās var notikt, tikai kustinot locītavu. Kustību apjoms un veids, kas vislabāk veicina locītavu veselību, atšķiras – veselam cilvēkam slodze var būt lielāka, ar locītavu kaitēm sirgstošam – specifiskāka, atkarībā no locītavas bojājuma pakāpes. Iespējams, ārsti ieteiks ūdens vingrošanu vai peldēšanu – izkustēšanos bez pārliekas svara radītās slodzes.

Kā būtisku ārstēšanas sastāvdaļu locītavu iekaisumu gadījumos ārsti iesaka nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibumetīnu, kas ne tikai nomāc sāpes, bet arī mazina iekaisumu. Labs risinājums ir ibumetina gels – tā ļauj zālēm nonākt precīzi sāpošajā vietā un lieki nenoslogo kuņģi.

Ārstē dažādi

Locītavu iekaisumiem ir daudzveidīgas ārstēšanas iespējas un ārsts izvēlēsies katram gadījumam piemērotāko. Tabletes vai pretsāpju geli, peldēšana vai ārstnieciskā vingrošana, dažādas procedūras, citam spieķis – tie ir tikai daži no risinājumiem. Ārsts arī raudzīsies pēc slimības cēloņa. Nereti tas būs kāds neārstēts zobs vai hroniski iekaisis kakls – izārstējot šo vainu, locītavu iekaisumi var pāriet pat paši no sevis.

Smagākos gadījumos locītavu vainas var ārstēt arī ar ķirurģisku iejaukšanos un nodilušo locītavu nomaina ar endoprotēzi. Tomēr labāk līdz tam nenonākt un rūpēties par savām locītavām vēl tad, kad kustības sagādā prieku.

Uzturi locītavas veselas!

•    Kusties visu dienu! Viegla visu locītavu izkustināšana no rīta, kustēšanās pa dienu, sevišķu uzmanību veltot arī nenoslogotajām locītavām un vismaz 40 minūšu aerobā slodze – tas locītavām ļaus darboties dabas paredzētā režīmā.

•    Saglabā normālu ķermeņa svaru. Tas ļauj būt kustīgākam un lieki nepārslogo muguras un kāju locītavas.

•    Staigāšanai izvēlies apavus ar biezu mīkstu zoli – tā mazinās locītavu pārslodzi.

•    Laicīgi ārstē zobus, iekaisušu kaklu un citus „sīkumus”.

•    Ēd veselīgi, sabalansēti un pārtiku ar pietiekamu šķiedrvielu daudzumu.

•    Esi priecīgs, „neieskābsti”! Labs noskaņojums veicina organisma pašatjaunošanās procesus.

•    Ja labai pašsajūtai traucē sāpes, lūdz ārstam ieteikt piemērotākos atsāpināšanas veidus.

Anda Leiškalne/ Foto: Shutterstock

Materiāls tapis sadarbībā ar Ibumetin