Dzīvē atgriež mājās veikta rehabilitācija
Esi vesels

Dzīvē atgriež mājās veikta rehabilitācija

Jauns.lv

Insults dzīvībai bīstamu stāvokli izraisošo slimību pirmajā trijniekā seko uzreiz aiz ļaundabīgajiem audzējiem un sirds išēmiskajām slimībām. Lielākajai daļai cilvēku pēc insulta saglabājas dažādi veselības traucējumi. Ir iespēja veiksmīgi atgriezties dzīvē, taču priekšnosacījums ir gan laikus saņemta ārstēšana un aprūpe, gan rehabilitācija. Lai padarītu šo palīdzību pacientiem pieejamāku, valsts finansē rehabilitāciju mājās.

Kurš un kad var saņemt rehabilitāciju mājās?

Rehabilitācija mājās pacientiem pēc akūta instulta ar funkcionāliem traucējumiem, kuru dēļ nav iespējams ierasties ambulatoro rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanai ārstniecības iestādē, pieejama kopš 2012. gada 1. janvāra. Obligāts nosacījums šo valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai – rehabilitācijas uzsākšana sešu mēnešu laikā pēc slimības. Lai saņemtu šos pakalpojumus, pacientam vai viņa piederīgajiem, iesniedzot stacionāra izmeklējumus, jāsaņem ārsta rehabilitologa nosūtījums rehabilitācijai mājās. Kurss ilgst 30 kalendārās dienas un pēc nepieciešamības ietver fizioterapiju, ergoterapiju, kā arī nodarbības pie logopēda.

„Daļai pacientu nosūtījums rehabilitācijai tiek izsniegts, jau izrakstoties no stacionāra, lai turpinātu uzsākto ķermeņa aktivizēšanu un mazinātu funkcionālos ierobežojumus,” skaidro medicīnas centra „Elite” Rehabilitācijas nodaļas vadītāja Ligita Pucēna.  Tie, kuri nosūtījumu pie rehabilitologa vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta nav saņēmuši stacionārā, to var saņemt pie ģimenes ārsta. Nosūtījums tiek izsniegts, izvērtējot medicīniskās rehabilitācijas saņemšanas iespējas - ambulatori, stacionārā vai mājās.

Panākumu ķīla - komandas darbs

Atkarībā no veselības traucējumiem, rehabilitācijas pasākumos iesaistās uzreiz vairāki funkcionālie speciālisti. Pazīstamākais no tiem ir fizioterapeits. Viņa uzdevums ir aktivizēt pacientu: pakāpeniski sēdināt, celt kājās, mācīt atkal staigāt, pārvietoties pa telpām, ārpus tām, iet pa kāpnēm. Pašaprūpes spējas insultu pārcietušajiem, kuri pašu spēkiem nespēj ne paēst, ne apģērbties, ne apkopt sevi, palīdz trenēt ergoterapeits. Viņš arī palīdz pielāgot dažādas palīgierīces, lai atvieglotu ikdienas aktivitāšu veikšanu. Savukārt logopēds māca pacientu no  jauna runāt, saprast citu teikto, trenēt atmiņu un rīšanas muskulatūru. Rezultāti atkarīgi no pārciestā insulta smaguma, ārstniecības efektivitātes, rehabilitācijas kursa savlaicīguma un ieguldītā darba. Ļoti būtisks faktors ir arī paša pacienta vēlme atjaunot funkcionalitāti un atgriezties normālā dzīvē. Ja pacients nav motivēts, ar viņu var darboties kaut dubulta speciālistu komanda, bet rezultātu diemžēl nebūs.

Mājās palīdz pat sienas!

Mājās veiktas rehabilitācijas būtiska priekšrocība ir pacienta atrašanās ierastajā vidē. Apstākļu maiņa rada apjukumu, un, veicot rehabilitāciju ambulatori, nereti daļa nodarbības paiet, kamēr cilvēks aprod ar jauno vidi, un tas mazina rehabilitācijas efektivitāti. Turpretī mājās viņš  atrodas ierastā vidē un jūtas droši. Arī speciālistiem vieglāk aktivizēt pacienta kustības vidē, kas tam pazīstama. Papildus speciālist var palīdzēt pielāgot mājas vidi pacienta vajadzībām. Pēc pārciesta insulta ļoti būtiski, lai gulta nebūtu par zemu, lai pacienta vajadzībām būtu pielāgota gan tualete, gan dušas telpa, un ergoterapeits var ieteikt nepieciešamās papildierīces staigāšanas un ikdienas aktivitāšu veikšanai.

Var saņemt atkārtotu rehabilitāciju

Tuviniekiem jārēķinās, ka insultu pārcietušajam ir nepieciešama ilgtermiņa aprūpe un atbalsts un ka ar vienu 30 dienu rehabilitācijas kursu var būt par maz. Ir iespējams saņemt arī rehabilitācijas kursa pagarinājumu, un pēc speciālistu aplēsēm, atkarībā no funkcionālo traucējumu apmēra vienam pacientam optimāli ir iziet līdz trim atkārtotiem kursiem. Atkarībā no izveseļošanās pakāpes, mājas rehabilitāciju var aizstāt ar ambulatoru, kas dod iespēju apgūt papildus prasmes.

Rehabilitoģe Ligita Pucēna uzsver, ka pacienta tuviniekiem ļoti svarīgi parūpēties par savlaicīgu nosūtījuma saņemšanu, jo rehabilitācijas kursu ir būtiski uzsākt tūlīt pēc izrakstīšanās no slimnīcas, lai tā efektivitāte un līdz ar to – iespēja uzlabot ķermeņa funkcijas un dzīves kvalitāti ir lielāka. Teikto ārste ilustrē ar konkrētiem piemēriem no savas prakses: 70 gadus vecam vīrietim pēc atkārtota išēmiska insulta galvas smadzenēs, kurš uzsāka rehabilitācijas pasākumus mājās divus mēnešus pēc akūtā notikuma un  izgāja divus kursus, funkcionālie ierobežojumi mazinājās tikai daļēji. Savukārt divus gadus jaunāka paciente, kura rehabilitāciju uzsāka ļoti agrīni un atkārtoja kursu trīs reizes,  rezultātā ar dzīvesbiedra palīdzību spēja pati atnākt līdz medicīnas centram.  „Šie piemēri runā paši par sevi: jo agrīnāk uzsāk medicīniskās rehabilitācijas pasākumus mājās, pēc vajadzības atkārtojot tos vidēji līdz trim reizēm, jo vairāk mazinās pacienta funkcionālie ierobežojumi un uzlabojas ikdienas aktivitāšu veikšana. Un pacients ir darbaspējīgs, kas ir svarīgi gan viņam pašam, gan ģimenei.”

Kā saņemt nosūtījumu?

Rehabilitāciju mājās var saņemt sekojošā kārtībā:

• ja insulta pacientam ir nepieciešams nodrošināt mājas aprūpi,

ģimenes ārsts izsniedz nosūtījumu pie ārsta rehabilitologa

, lai rehabilitāciju uzsāktu ne vēlāk kā pusgada laikā pēc saslimšanas;

• pacients piesaka mājas rehabilitācijas pakalpojumu pa tālruni;

• Medicīnas iestādes nodrošina, ka rehabilitologs apmeklē pacientu un sastāda rehabilitācijas plānu;

• aprūpe (fizioterapeita, logopēda vai ergoterapeita noteiktie pasākumi) tiek aizsākta ne vēlāk kā vienas nedēļas laikā pēc pieteikuma saņemšanas;

• ārsts divas dienas pirms aprūpes epizodes beigām apmeklē pacientu mājās, novērtē viņa stāvokli un lemj, vai mājas rehabilitāciju turpināt;

• pakalpojumu pacienti saņem valsts finansējuma ietvaros; valsts apmaksā arī ārsta rehabilitologa mājas vizīti.

Kur meklēt palīdzību?

- Medicīnas centrā Elite

Anniņmuižas bulvārī 85, Rīgā

Reģistratūras tālr.: 67411193; 26603828

Ārstniecības iestādes kods - 0100-64802

- Medicīniskajā sabiedrībā „Pulss 5” Lāčplēša ielā 38, Rīgā

Reģistratūras tālr.: 28442254

Ārstniecības iestādes kods 0100-64110

Raksts tapis sadarbībā ar Medicīnas centru Elite/ Foto: Shutterstock