Nomierinošās tabletītes. Un veselīgāks veids, kā tikt vaļā no grūtsirdības
Antidepresantu lietotāju skaits strauji aug, bet citādi domājoši psihiatri uzskata, ka mentālā veselība ir saistīta ar vairogdziedzeri, nevis ar galvu. Viedokļus apkopo žurnāls "Ko Ārsti Tev Nestāsta".
Patiesais cēlonis, kāpēc ir depresija un slikta dūša, atrodas tālu no smadzenēm
Kopš 2000. gada pasaulē ik gadu arvien vairāk cilvēku lieto antidepresantus. Līdere antidepresantu izrakstīšanā ir ASV – vairāk nekā 14% šīs valsts iedzīvotāju lieto recepšu antidepresantus, un šo 14% skaitā ir ceturtā daļa sieviešu, kas ir vecākas par 40 un 50 gadiem.
Apvienotajā Karalistē stāvoklis ir nedaudz labāks, bet arī tur notiek straujš depresijas pieaugums – pēc antidepresantu lietošanas biežuma valsts ierindojas septītajā vietā. Katrs vienpadsmitais brits lieto antidepresantus, 2014. gadā tika izrakstīti aptuveni 53 miljoni antidepresantu recepšu.
Satraucošo tendenci skaidri atspoguļo izdevumi par psihiatriskajiem medikamentiem. No1985. līdz 2007. gadam amerikāņu izdevumi par antidepresantiem un antipsihotiķiem pieauguši gandrīz 50 reižu – no 503 miljoniem dolāru līdz vairāk nekā 24 miljardiem dolāru katru gadu.
Varētu domāt, ka ir sācies vispasaules psihiatrisko slimību mēris, taču arvien vairāk kritiķu šajā epidēmijā vaino psihiatrijas nozari un farmācijas industriju, kas ir pārņemta ar psihiatrisko zāļu pārdošanas vājprātu. Viena no kritiķēm ir Ņujorkas psihiatre Kellija Brogana (Kelly Brogan), kas specializējas sieviešu ārstēšanā. Viņas jaunajā grāmatā A Mind of Your Own (Harper Wave, 2016) Kellija vaino savu profesiju, kas virzījusi farmācijas industriju pievērsties serotonīna teorijai, kura ir izgāzusies, un zālēm, kam būtu jāpalīdz līdzsvarot smadzeņu ķīmisko disbalansu, ignorējot īstos fizioloģiskos depresijas cēloņus.
“Depresija nav slimība,” saka Brogana, kas praktizē psihiatriju un integratīvo holistisko medicīnu Manhetenā, Ņujorkā. “Depresija labākajā gadījumā ir simptoms, zīme, ka organismā kaut kas nav līdzsvarā vai ka tas ir slims un to vajag atveseļot.”
Patiesais fizioloģiskais cēlonis, kāpēc sievietei ir depresija, slikta dūša, trauksme, libido trūkums un nogurums, ir tālu no smadzenēm. Daudz biežāk tas slēpjas nediagnosticētās un neārstētās vairogdziedzera problēmās.
Brogana ir liela antidepresantu lietošanas pretiniece, viņa uzsver, ka ķīmiskā disbalansa teorija nekad nav tikusi pierādīta.