Spēcīga imūnsistēma - stipra veselība
Imūnsistēmas efektivitāte var pazemināties dažādu iemeslu dēļ, tostarp to var izraisīt stress vai slikts uzturs.
Esi vesels

Spēcīga imūnsistēma - stipra veselība

Jauns.lv

Dažreiz mēs aizdomājamies vai mūsu organisms saņem visus nepieciešamus vitamīnus un minerālvielas, vai mūsu uzturs ir veselīgs un kā mēs varam palīdzēt savam organismam pildīt visas nepieciešamas funkcijas, it īpaši rudens, ziemas vai pavasara periodos. Un kā palīdzēt mūsu imūnsistēmai cīnīties ar slimībām un vīrusiem?

Ieskats vēsturē.

Jau kopš neatminamiem laikiem dažādi zinātnieki ir mēģinājuši izskaidrot imūnsistēmas darbību. Termins „imunitāte” ir diezgan sens. Tas cēlies no latīņu vārda „immunis”, kas nozīmēja atbrīvojumu no militārā dienesta vai citiem sabiedriskajiem pakalpojumiem.

 Aizvēsturē cilvēki, nespēdami izskaidrot imūnsistēmas darbības traucējumus, saslimšanas skaidroja ar pārdabisko spēku iemiesošanos cilvēkos. Laika posmā no 460.~370.g. pirms mūsu ēras, kad medicīnas jomā darbojās Hipokrāts, līdz 19. gs., kad tika likti zinātnisko metožu pamati, līdzās zinātniskām versijām pastāvēja daudz dažādu versiju, par slimību izplatību. Viena no versijām bija smirdoņas teorija jeb vienkāršākiem vārdiem tādas slimības kā holēra un mēris izplatījās ar „slikto gaisu”. Tomēr jau 430. g. p.m.ē. Atēnu Tukidīds aprakstīja, ka epidēmijā kas bija skārusi Atēnas izdzīvojušie, ja saslima otrreiz, šo slimību pārcieta vieglākā formā. Šīs slimības aprakstu un atveseļošanās gaitu uzskata par vienu no pirmajiem zinātniskajiem aprakstiem par imunitāti.

Ar laiku zinātnieki saprata, ka pārslimojot dažādas slimības, mēs iegūstam imunitāti pret tām (lai gan pirmsākumos jēdziens „imunitāte” vēl netika lietots). Līdz ar šiem atklājumiem, radās idejas par imunitātes nostiprināšanu. Tika veikti eksperimenti, ēdot dzīvniekus, kuri bija baroti ar indīgām čūskām, tādejādi cerot iegūt imunitāti pret indīgo čūsku kodumiem. Ķīnā praktizēja imunizācijas formu, kur žāvēja un ieelpoja pulveri, ko ieguva no baku veidotām krevelēm. Mūsdienās, pateicoties Luijam Pastēram (1822- 1895), kurš izgudrojis vairākas vakcīnas, šādas metodes vairs neizmanto.

      • * Nesabalansēts uzturs;

      • * Ilgstošs stress, fiziska pārslodze;

      • * Zarnu parazītu invāzija;

      • * Nelabvēlīgi ekoloģiskie apstākļi;

      • * Hroniskas saslimšanas;

      • * Vielmaiņas saslimšanas;

      • * Liekais svars;

      • * Līdz galam neizārstētas slimības.

          • Vīrusiem būs vieglāk „iekarot” organismus, kuros imūnsistēma vēl nav nostabilizējusies (bērniem) vai kuros imūnsistēma noveco (vecāka gadagājuma cilvēkiem). Tas arī ir iemesls, kāpēc bērni un veci cilvēki slimo biežāk. Tāpēc šīs vecuma grupas būtu īpašāk saudzējamas. Tomēr arī veselus cilvēkus var skart imunitātes pazemināšanās. Parasti šādām parādībām ir sezonāls raksturs, kas vērojams pie gadalaiku maiņas (rudens, pavasaris).

            Par traucējumiem imūnsistēmas darbībā var liecināt bieža saaukstēšanās, herpes infekcija jeb aukstumpumpas, alerģiskas reakcijas, ādas izsitumu veidošanās un grūti dzīstošas brūces, hroniskas kaites.

            Kas var palīdzēt nostiprināt imūnsistēmu?

            Ikdienā lietojot papildus vitamīnus ir viena no iespējām, kā saglabāt veselību un stiprināt savu imunitāti. Čehijas farmācijas kompānija Walmark piedāvā vitamīnus un minerālvielas organisku savienojuma veidā - Spektrum®. Imuno Spektrum® ir vitamīnu un minerālvielu komplekss imūnsistēmas stiprināšanai un organisma aizsardzībai, kas satur svarīgākos vitamīnus un minerālvielas tieši tādā daudzumā, kāds nepieciešams veselības uzturēšanai. Turklāt Imuno Spektrum bagātināts ar ehinācejas pulveri, kas palīdz organisma imūnsistēmai, kā arī palīdz paaugstināt organisma dabisko aizsardzību pret slimībām.

            Materiāls tapis sadarbībā ar Spektrum / Foto: Bulls Press, publicitātes

            Tēmas