Diēta bez mocībām. Ko un kā ēst, ja trūkst enerģijas
Esi vesels

Diēta bez mocībām. Ko un kā ēst, ja trūkst enerģijas

Jauns.lv

Karstais laiks reizēm tā nogurdina, ka sākam izjust enerģijas un dzīvesprieka trūkumu. Uzzini, kādi pārtikas produkti palīdz atgūt spēku un labu noskaņojumu. Konsultē uztura speciāliste Gundega Rudzīte.

Pilngraudu produkti

Tajos ir daudz vitamīnu un minerālvielu. Tā kā brokastis ir būtiskākā ēdienreize, tad izvēlies pēc iespējas pilnvērtīgāku maltīti – auzu vai cita veida graudu putru vai klijas. Graudaugu produkti nodrošinās pastāvīgu enerģijas pieplūdumu visas dienas garumā.

Kafija spēj sniegt tūlītēju enerģijas pieplūdumu, taču tikai uz mirkli – strauji paceltais enerģijas līmenis tikpat strauji krīt. Sekas – straujš glikozes vai kofeīna kāpums un kritums asinīs organismam izraisa stresu, un stresa dēļ rodas nogurums un miegainība.

Kafijas vietā labāk dzert vērtīgāku enerģijas avotu – svaigi spiestas augļu vai dārzeņu sulas. Der gan atcerēties, ka no rītiem tukšā dūšā apelsīnu un citas skābās sulas var kairināt kuņģi. Toties saldās burkānu vai biešu sulas būs tieši laikā.

Gribas kaut ko uzkost? Kad iestājies nogurums un grūti koncentrēties darbam, rieksti un saulespuķu vai ķirbju sēklas ir tieši tas, kas vajadzīgs. Riekstos ir magnijs, kas muskuļiem dod tonusu un fizisku enerģiju, un selēns, kas uzlabo garastāvokli. Omu uzlabos un no depresijas sargās arī citi produkti, kas satur magniju, – griķu putra, kviešu dīgļi, lapu zaļumi un piena produkti. Labs garastāvokļa stimulators ir arī jūras kāposti.

Ja nogurums jūtams ilgstoši, vērts pārbaudīt, vai organismam netrūkst dzelzs. Ja dzelzs līmenis ir uz kritiskās robežas vai samazināts, jāēd spināti, zaļo lapu salāti, zaļie dārzeņi, pupiņas, jūras veltes un liesa gaļa, kā arī jādzer granātābolu un apelsīnu sula. Protams, der arī paši augļi. Granātābols ir ne tikai labs dzelzs avots – tā sēkliņas kā birste iztīra zarnu traktu un novērš vēdera uzpūšanos. Spināti satur magniju un kāliju un paralēli noguruma samazināšanai uzlabo muskuļu tonusu, nostiprina nervu sistēmu un samazina depresijas varbūtību.

Ja vēlies atjaunot enerģiju, vēlams atteikties no pārtikas, kas piesātināta ar garšas pastiprinātājiem, jo īpaši ar nātriju glutamātu. Organisms jūtas noguris, ja ēdam smagu pārtiku – taukainus, ceptus, žāvētus un marinētus ēdienus. Labāk ēst viegli sagremojamu pārtiku – tvaicētus vai vārītus dārzeņus, dārzeņu zupas, tvaicētas zivis. Ja nogurums parādās dienas vidū, nevajag steigties dzert kofeīnu saturošus dzērienus – labāk apēst nesaldinātu jogurtu, tas ātri dod trūkstošo enerģiju.

Uz cilvēku psiholoģisku iespaidu atstāj arī krāsas, tāpēc, lai uzmundrinātu sevi, gatavo sev iespējami krāsaināku maltīti. Zaļā krāsa ir ļoti nomierinoša. Tā samazina galvassāpes un nervozitāti. Dzeltenas krāsas produkti uzlabo garastāvokli, jo dzeltenā ir vispriecīgākā un spožākā varavīksne krāsa. Oranžais simbolizē enerģiju gan garīgajā, gan fiziskajā līmenī, tāpēc, ēdot daudz burkānu, ne tikai uzņemsi beta karotīnu (būs labāka sejas krāsa!), bet arī atbrīvosi sevi no grūtsirdības un depresijas.

Ja mosties jau nogurusi, der pārskatīt savu uztura režīmu. Iespējams, sagurumā vainojama pārmērīga pārēšanās vakarā. Likumsakarība vienkārša – ja vakarā kārtīgi pieēdies un līdz pat nakts miegam nedari neko fiziski aktīvu, uzņemtās uzturvielas neiztērējas. Ēdiens nodarbina organismu visas nakts garumā, jo miegā tas pārstrādājas lēni, un no rīta ķermenis ir piekusis. Mainot ēšanas režīmu, mainās arī sajūtas. Visvairāk vajadzētu ēst brokastīs. Vakariņām der dārzeņi, rīsi, griķi un liesi piena produkti, bet ne gaļa.

Asas garšvielas

Mundrumam pamēģini kanēli, čili un ingveru vai citas asās garšvielas. Ja vien tevi nemoka dedzināšana kuņģī, piparots ēdiens dod mundrumu, kā arī uzlabo gremošanas trakta darbību – viss, ko apēd, tiek pārstrādāts pilnvērtīgāk. Tikai der atcerēties – ja ēd asu ēdienu, nepievieno sāli. Sāls un asās garšvielas vienuviet ir liels slogs nierēm – var paaugstināties asinsspiediens.


Teksts: žurnāls OK! / Foto: Shutterstock, Bulls press