Špricēt - ar mūziku! Mūzika palīdz bērniem samazināt sāpes
Mūzika samazina bērniem sāpes un nepatīkamās sajūtas veicot nepatīkamas medicīniskas procedūras – pierādīts nesen veiktā klīniskā pētījumā Albertas universitātē Kanādā. Ir ņemtas vērā ne vien bērnu un vecāku subjektīvās izjūtas, bet arī sirds ritma izmaiņas.
Pētījumā piedalījās 42 bērni vecumā starp 3 un 11 gadiem, kuri apmeklēja neatliekamās palīdzības nodaļu un kuriem bija jāveic intravenozas injekcijas. Vienai bērnu grupai injekciju laikā atskaņoja mūzikas terapeita izvēlētu mūziku, bet otrai – kontrolgrupai kā parasti – vien pierastie ārstniecības iestādes trokšņi.
Pētnieki mērīja cik bērnu stress pārsniedz normas robežas, sāpju līmeni un sirds ritmu, kā arī vecāku apmierinātību ar sniegto palīdzību un injekcijas veicēju.
Tiem bērniem, kas injekcijas laikā klausījās mūziku, bija mazāk sāpēja tūlīt pēc dūriena, nekā bērniem, kuri mūziku neklausījās.
Šo klīniski nozīmīgo atklājumu ir viegli īstenot praksē un tas neprasa lielus finansu ieguldījumus. Mūzikas atskaņošana sāpīgu medicīnisku manipulāciju laikā ir lēts un viegli īstenojams pasākums, kā atvieglot bērna ciešanas ne tikai injekciju, bet arī citu nepatīkamu medicīnisku manipulāciju laikā. Mediķi atzinuši – daudz vieglāk bijis veikt injekciju tiem, kuri klausījušies mūziku - 76% bērniem tas noticis bez mazākajām problēmām. Savukārt kontrolgrupai bez problēmām varēja iespricēt vien 38 % bērnu. Pētnieki atklājusī vēl vienu sakarību starp pārlieko uztraukšanos un bērna dzimšanu – priekšlaikus dzimušie palielinātam stresam pakļāvās vairāk.
Pētījumi turpinās un zinātnieki analizēs mūzikas ietekmi uz citām manipulācijām, kā arī to, kādu iespaidu ilgtermiņā uz bērniem atstāj nepatīkamas medicīniskas manipulācijas.
Pēdējos gados, jo sevišķi attīstoties smadzeņu darbības pētījumiem ar magnētiskās rezonanses diagnostiku, krājas arvien vairāk pierādījumu, ka smadzenes atbild uz mūziku un dažādiem mūzikas veidiem dažādi. Neviens vairs nevar apstrīdēt to, ka mūzika var būtiski atvieglot mazā pacienta ciešanas.
Pēc ārstu žurnāla „JAMA Pediatrics”, 2013
Anda Leiškalne, Foto: shutterstock