10 fakti, kas jāzina par mutes veselību
Ir vismaz desmit jautājumi, par kuriem vērts aizdomāties, rūpējoties par veselām smaganām. Izrādās, ka smaganu veselība atspoguļo jūsu veselības stāvokli kopumā.
Pat viscentīgākā zobu tīrīšanas divas reizes dienā, nedos nekādu labumu, ja nepievērsīsiet uzmanību visam organismam. Patiesībā lielākā daļa mūsdienās sastopamo deģeneratīvo slimību ir saistītas ar smaganu veselību. Ļoti iespējams, ka smaganu kaites izraisīts iekaisums ar asinsriti izplatās pa visu organismu un paaugstina kancerogēnu savienojumu līmeni asinīs. Smaganas ir jūsu imūnsistēmas un vispārējās veselības momentuzņēmums, tādēļ, lai panāktu, ka smaganas ir veselas, jāizmanto holistiska pieeja. Būtībā ir jāvērtē, kādas ir organisma prasības kopumā, it īpaši tās, kas attiecas uz diētu.
Smaganu slimību slēptie cēloņi
Pārāk daudz rafinēto ogļhidrātu. Baktērijas, kas ir atbildīgas par zobu aplikuma veidošanos, barojas un fermentējas uz cukura bāzes, un it visi baltie produkti, kam ir augsts glikēmiskais indekss (GI) (rafinēts cukurs, baltie rīsi, kartupeļi, baltmaize), ātri pārvēršas cukurā un pienskābē. Ir pieņēmums – jo vairāk rafinēto ogļhidrātu ēd, jo lielākas iespējas, ka būs smaganu problēmas. Ņemiet vērā arī to, ka daudziem produktiem pēc termiskas apstrādes strauji pieaug GI, piemēram, burkāniem. Arī ierastais kartupelis ir produkts ar augstu GI, it īpaši cepts.
Atsevišķu uztura elementu deficīts. Gandrīz ikvienam pacientam ar smaganu problēmām ir konstatēts ievērojams barības vielas Koenzīma Q10 deficīts. Lietojot uztura bagātinātājus, kas to satur, mutes veselību bieži vien var ātri uzlabot. Ieteicamā dienas deva – 50 mg. Arī zems C vitamīna līmenis tiek saistīts ar periodontītu, un, lietojot to papildus tikai 70 mg dienā, var panākt strauju stāvokļa uzlabošanos. Tomēr dietologi uzskata, ka optimālai veselībai ir nepieciešama daudz lielāka šī vitamīna deva. Ieteicamā dienas deva – 1–3 g. Iemesls smaganu slimībām var būt arī omega 3 taukskābju, D vitamīna un kalcija trūkums. Zems kalcija līmenis, izrādās, dubulto risku iegūt periodontītu, jo smaganas atslābst un kārtīgi nesatur zobus. Tā kā kalcija preparāti slikti uzsūcas, to labāk uzņemt ar uzturu, piena produktiem un zaļajiem lapu dārzeņiem. Stiprām smaganām nepieciešami B grupas vitamīni, jo tie stiprina smaganu audus. Pētījumi liecina, ka 2 mg folskābes, uzņemti divas reizes dienā, uzlabo asiņojošu smaganu stāvokli. Īpaši vērtīgs ir B6 vitamīns, ko bagātīgi satur satur rīsu klijas, pistācijas, tītara aknas, ķiploki, liellopa aknas, tuncis un kaltētas šitake sēnes. Ieteicamā dienas deva – 25–50 mg visu B grupas vitamīnu.
Elpošana caur muti. Liela nozīme zobu higiēnā ir siekalām. Ja jūs elpojat ar muti, it īpaši miegā, siekalas izžūst, un tādējādi pazūd arī viens no dabas radītajiem mutes aizsargiem, kas mazina baktēriju vairošanos. Daži zobārsti smaganu problēmās vaino pat nepareizu ēdiena rīšanu, ko mēs apgūstam kā mazuļi, ja tiekam baroti no pudelītes. Kad bērns tiek barots ar pudelīti, viņš mācās rīt, un mēle piespiedu kārtā tiek novietota nepareizā pozīcijā, lai novērstu aizrīšanos. Pieaugot šāds cilvēks mēdz ēdot spiest ēdienu pie zobiem un sarīties pārāk daudz gaisa.
Medikamenti. Sievietēm kariesu izraisošas baktērijas var sākt vairoties aktīvāk orālās kontracepcijas iespaidā – tas ir vēl viens iemesls, kādēļ pārtraukt to lietot. Citiem recepšu medikamentiem, to skaitā antidepresantiem, kā blakusparādība var būt sausums mutē, un samazināts siekalu daudzums atkal veicina baktēriju vairošanos mutē. Tas pats notiek, lietojot bezrecepšu medikamentus pret saaukstēšanos.
Esat apsvēruši iespējas mainīt savus ieradumus? Tad, lūdzu, iepazīstieties vēl ar sešiem ieteikumiem, kā saglabāt labu mutes veselību.
Ēdiet ekoloģiski audzētu un rūpnieciski nepārstrādātu pārtiku. Viens no pamatlikumiem ir šāds: jo mazāk apstrādāts ir produkts un jo mazāk cilvēks ir iejaucies tā gatavošanā, jo zemāks ir šī produkta glikēmiskais indekss, un tas ir labāks jums un jūsu mutei.
Dzeriet daudz tēju/ Gan zaļā, gan melnā tēja satur daudz flavonoīdu, kas spēj mazināt mutes baktēriju aktivitāti, tāpat šādas spējas piemīt katehīniem, kas ir zaļajā tējā.
Palutiniet sevi ar granātābolu. Šis superauglis satur polifenolus flavonoīdus, kas uzbrūk baktērijām, izjaucot vielu izstrādi, kas tām ir nepieciešama, lai piesaistītos zobiem. Antibakteriāla un pretiekaisuma iedarbība būs arī mutes skalošanas līdzeklim, kas satur granātābola ekstraktu. Arī tas palīdzēs noņemt aplikumu no zobiem.
Lietojiet uztura bagātinātājus un probiotiķus. Papildus kārtīgai multivitamīnu devai (tādai, kas satur kalciju, magniju, D vitamīnu un silīciju) būtu jālieto arī jau iepriekš minētie vitamīni un Omega 3 taukskābes.
Arī labās baktērijas, labvēlīgi ietekmē ne tikai zarnu mikrofloru (baktēriju kopums, kas mājo zarnu traktā), bet arī vidi mutē. Probiotiķi mazina baktēriju skaitu, kas veicina aplikuma un iekaisuma veidošanos, tāpat labās baktērijas spēj mainīt lipīgā slāņa uzbūvi, ko sliktās izmanto, lai piesaistītos zobiem. Meklējiet produktus (nopērkami arī internetā), kas satur Bifidobacterium adolescentis un Streptococcus salivarius (K12 grupa.)
Lietojiet dabisku zobu pastu un līdzekli mutes skalošanai. Iezemiešu ciltis un tie, kurus nav skārusi Rietumu kultūra, mutes higiēnas uzturēšanai izmanto koku lapas, zariņus un sēklas. Tas ļauj efektīvi kontrolēt baktēriju vairošanos, nevis pilnībā aizslaucīt visas baktērijas, kā to darām mēs Rietumos.
Teksts: žurnals Ko ārsti tev nestāsta, Foto: Shutterstock