Vai intensīva sportošana palīdz notievēt? Patiesība par treniņu ietekmi uz lieko svaru
Viedoklis, ka tikai pateicoties augstas intensitātes fiziskajām nodarbībām iespējams samazināt svaru, ir kļūdains. Izrādās, ar fiziskām aktivitātēm mēs spējam sadedzināt vien 15% lieko kaloriju.
Pēc intensīva stundu gara treniņa jūs, iespējams, būsiet sadedzinājuši 200 kalorijas, kas ir tikai kādi pāris cepumiņi. Lai gan parasti tiek stāstīts, ka aerobie treniņi, piemēram, skriešana, sadedzina milzum daudz kaloriju, šī ideja tiek balstīta uz ārkārtīgi vienkāršotu kaloriju diētas modeli, kur tiek aprēķinātas uzņemtās un patērētās kalorijas.
Jūsu metabolisms miera stāvoklī (MMS) veido aptuveni 60–70% no jūsu ikdienas enerģijas patēriņa. Citiem vārdiem, lai nodrošinātu kaut vai to, ka esat dzīvs (ieskaitot domāšanu, elpošanu un vienkāršas kustības), tiek patērēta lielākā daļa enerģijas, ko uzņemam ēdot. Runājot par šiem procentiem, vēl 10% tiek sadedzināti, pārstrādājot un absorbējot barību. Tātad vidēji ikviens no mums aptuveni 85% enerģijas patērē, lai ēstu un veiktu savas pamatfunkcijas. Pāri paliek 15%, ko mēs varam kontrolēt, un pat šie 15% var būt atkarīgi no vecuma, dzimuma, hormoniem, ģenētiskajiem nosacījumiem, ķermeņa temperatūras un sievietēm arī no menstruālā cikla.
Tā kā patiesībā, dodoties uz sporta nodarbību, mēs varam mēģināt sadedzināt tikai aptuveni 15% lieko kaloriju. Šķiet, visai saprātīgi domāt, ka sporta zālē mēs tās patiešām iztērēsim. Tomēr intensīva treniņa laikā tiek sadedzināti cukuri, lai arī jūs vēlējāties, lai tie būtu tauki. Tauku sadedzināšanai pastaiga enerģiskā solī vai lēna skriešana 45–60 minūtes vairākas reizes nedēļā derēs daudz labāk nekā viena vai divas intensīvas sporta nodarbības nedēļā. Tas tika pierādīts eksperimentā, kurā piedalījās 173 sievietes ar lieko svaru, kas iepriekš bija izvairījušās no sporta aktivitātēm. Puse šo sieviešu veica vidējas intensitātes vingrinājumus, piemēram, pastaigājās raitā solī, brauca ar riteni vai apmeklēja aerobiku vidēji trīs dienas jeb 176 minūtes nedēļā. Pēc gada viņas bija zaudējušas vairāk liekā svara un šķīrušās no biezāka tauku slāņa nekā tās, kuras sportoja intensīvāk.
Kāds cits pētījums šajā ziņā kliedē jebkuras šaubas. Tajā tika iesaistīti aptuveni simts cilvēku ar lieko svaru. Viņi tika sadalīti četrās sporta aktivitāšu grupās. Vieni neveica nekādas fiziskās aktivitātes, otri izpildīja zemas intensitātes vingrojumus, piemēram, nedēļas laikā raitā solī nogāja 20 kilometrus. Trešajai grupai piemēroja vidējas intensitātes fizisko slodzi, t. i., lika noskriet 20 km nedēļā, bet ceturtajiem vajadzēja pasvīst augstas intensitātes nodarbībās – nedēļā noskriet aptuveni 32 kilometrus. Eksperimenta beigās visiem dalībniekiem bija vienāds fiziskās sagatavotības līmenis, vienādi samazinājies liekais svars un uzlabojies holesterīna līmenis.