Medus - brīnumainais saldais supervaronis
Medus var palīdzēt ne vien iesnu un saaukstēšanās gadījumos, bet arī iznīdēt baktērijas un pat būt laba alternatīva gadījumos, kad antibiotikas neiedarbojas.
Kā tas darbojas?
Antibakteriālas spējas piemīt ikvienam dabiskam medum. Galvenokārt tas ir ūdeņraža peroksīda dēļ, kas rodas, kad medū esošā glikoze oksidējas par glikonskābi. Taču īpaši starp pārējiem izceļas manuka medus, kas satur arī vairākas citas antibakteriālas sastāvdaļas, kas nav saistītas ar peroksīdu, bet gan ziediem, no kuriem bites ievāc nektāru. Žurnāls “Ko ārsti tev nestāsta” apraksta gadījumu, kad kādas pacientes ceļgala operācija nenoritēja, kā plānots: viņai bija vairāki sarežģījumi, un iekaisumā ieperinājās zeltainais stafilokoks. Sākumā šķita, ka palīdzēs antibiotikas, bet infekcija drīz vien atsākās ar jaunu spēku un pat izplatījās tālāk. Kad ārstiem vairs nebija padoma, sieviete izmēģināja dažādas alternatīvas metodes – apstrādāja brūci ar tējas koka, zelta stīgas un kokosriekstu eļļu. Tās apturēja infekcijas izplatību, taču nepalīdzēja to samazināt. Un tad viņa atklāja brīnišķīgu antibiotiķu ziedi: jau pāris stundās ar brūci notika neticamas pārvērtības, un pēc dažām dienām no infekcijas vairs nebija ne vēsts. Kad viņas pārsteigtais ārsts celi pārbaudīja, viņš atzina, ka infekcija ir neatgriezeniski pazudusi. Kas bija šīs brīnumzālītes? Tējas koka (Leptospermum scoparium) medus. Plašāk to pazīst kā manukas medu.
Manukas medu bites iegūst no tējas koka jeb manukas krūma ziediem Austrālijā un Jaunzēlandē. Tam piemīt antibakteriāla iedarbība un arī pretiekaisuma spējas. Kaut arī zinātnieki joprojām nezina, kas tieši piešķir medum šīs spējas, iespējams, tieši tās padara manukas medu iedarbīgu arī pret dažādām citām kaitēm. Bonnas universitātes Bērnu slimnīcas medicīnas centrs Vācijā 2007. gadā ziņoja, ka manukas medus septiņiem pacientiem palīdzējis pilnībā izārstēties. Viņu brūcēs bija iekļuvis zeltainais stafilokoks, un to nebija iespējams izārstēt ar antibiotikām vai antiseptiķiem. Gadu vēlāk zinātnieki pavēstīja par manukas medus panākumiem Dublinā. Pētījumā, kurā bija iekļauti pacienti ar sarežģītām brūcēm un hroniskām kāju čūlām un daudziem bija zeltainā stafilokoka infekcija, gandrīz trim ceturtdaļām slimnieku manukas medus palīdzēja atbrīvoties no infekcijas jau mēneša laikā. Grupā, kuru ārstēja, ar parastajiem pretiekaisuma līdzekļiem tas izdevās tikai vienam pacientam. Arī pēc trim mēnešiem manukas medus grupa, salīdzinot ar kontrolgrupu, jutās labāk, un tajā pacientiem bija mazāk infekciju.
Pārbaudiet etiķeti
* Ne visam medum, kas tiek nosaukts par manukas medu, piemīt antibakteriālas spējas. Tāpēc pirms pirkšanas noteikti rūpīgi izlasiet etiķeti uz burciņas: ja uz tās nav norādīts UMF skaitlis un UMF tirdzniecības marka, tas nebūs pareizais medus.
* Mājas vajadzībām izvēlieties manukas medu ar UMF skaitli 10 un vairāk.
* Pērkot medu, izvēlieties dabisku un organisku produktu. Lielveikalos nopērkamais medus var nebūt dabisks, tāpēc tam var nebūt ārstnieciskas īpašības.
*Latvijāmanukas medu var nopirkt eko veikalos, pemēram, Biotēka veikalu tīklos
Ja bērns nevar aizmigt klepus dēļ, no visiem līdzekļiem medus varētu būt vislabākais. Pētījumi liecina, ka medum klepus lēkmju mazināšanā ir pat labāki rezultāti nekā parastajām klepus zālēm. Zinātnieki atzinuši, ka pietiek apēst medu 30 minūtes pirms gulētiešanas, lai tas jau mazinātu klepu. Kādā pētījumā, kurā piedalījās 105 bērni ar ilgstošu, smagu klepu, ko izraisījis augšējo elpceļu iekaisums, tieši medus viņiem palīdzēja vislabāk. Pirmajā vakarā bērniem nedeva nekādus līdzekļus, otrajā vakarā viņi saņēma vienu devu smiltsērkšķu medus, bet trešajā – aptiekā nopērkamu pretklepus sīrupu ar medu. Smiltsērkšķu medum bija vislabākā iedarbība, un tas gandrīz visos gadījumos ļāva izgulēties gan bērniem, gan viņu vecākiem.