Galva sāp, jāiedzer tablete... Stop, sāpes var samazināt arī veselīgākā veidā!
Sāpes var samazināt arī pareizs uzturs. Tiesa, ne jau uzreiz - šie dabas produkti ir jālieto katru dienu un ilgtermiņā.
Mājas aptieciņa

Galva sāp, jāiedzer tablete... Stop, sāpes var samazināt arī veselīgākā veidā!

Jauns.lv

Uzziniet, kuri produkti visbiežāk tiek ieteikti kā potenciālie sāpju samazinātāji, cik tie ir efektīvi un kādas ir to aktīvās sastāvdaļas, kas varētu panākt, ka pašsajūta uzlabojas.

Ja nokritīsiet un sasitīsiet celi, tad ar ēdienu, visticamāk, neizdosies novērst sāpes. Tāpat šādi diez vai izdosies atbrīvoties no sirdssāpēm (ja nu vienīgi tās varētu nomākt ar šokolādi vai alkoholu, kas nav labākais risinājums). Taču ir produkti, kas patiešām ir pētīti saistībā ar hroniskām un nopietnām sāpēm, kādas ir, piemēram, cilvēkiem ar reimatoīdo artrītu vai galvassāpēm, kā arī pēc fiziskas slodzes un citos gadījumos.

To, kā uzturs var palīdzēt samazināt sāpes, var skaidrot ar vairākiem mehānismiem, piemēram, uztura pārmaiņas var palīdzēt samazināt iekaisumu, tādējādi noņemot sāpes, kas radušās iekaisuma dēļ. Ar uzturu var arī veicināt izārstēšanos no pamatproblēmas, kas slēpjas aiz sāpēm (piemēram, piegādājot trūkstošās uzturvielas). Likvidējot cēloni, var atbrīvoties no sekām.

Ir arī atsevišķi īpaši spēcīgi savienojumi, kas tieši palīdz samazināt sāpes, ja tos organismam piegādā nepieciešamā koncentrācijā. Taču lieciet aiz auss, ka dabas produkti ir jālieto katru dienu un ilgtermiņā, ja vēlas baudīt to efektu. Neatkarīgi no tā, vai mērķis ir samazināt sāpes, uzlabot ādas stāvokli vai gremošanas procesus, pāris dienas palietots kurkurmas pulveris efektu nesniegs. Uztura maiņas rezultātu var vērot tikai pēc laika, un tas attiecas gan uz nepārdomātas diētas lietošanas sekām, gan uz ieguvumiem, ko sniedz uzturvielām bagātīga diēta.

Kafija

Kafija kā pretsāpju līdzeklis nav universāla. Taču ar labi stipru kafiju var pamēģināt atbrīvoties no galvassāpēm. Kafijas panākumu atslēga ir kofeīna saturā, kas palīdz sašaurināt paplašinātos asinsvadus, kuri varētu būt viens no galvassāpju iemesliem. Tie, kas kafiju nelieto regulāri, var to izmēģināt.

Arī kafijas trūkums ikdienas režīmā var būt iemesls, kāpēc sāp galva. Ja esat pieraduši regulāri dzert kafiju un pēkšņi to pārtraucat, galvassāpes var būt īslaicīgs blakusefekts, kāds vērojams, ja atsakās no kāda pieraduma.

Kafija var būt arī sāpju novēršanas palīglīdzeklis. Lai panāktu labāku pretsāpju efektu (ja ir migrēna vai pēc operācijām), zinātnieki rekomendē, piemēram, ibuprofēnu uzņemt kombinācijā ar kofeīnu. Šādi var samazināt uzņemamo pretsāpju zāļu daudzumu.

Papildu kofeīnam kafija var lepoties ar bagātīgu antioksidantu saturu, tāpēc pat tad, ja tā nepalīdzēs atbrīvoties no sāpēm, būsiet uzņēmuši papildu antioksidantus, kas labvēlīgi ietekmē veselību.

Izmēģinājuma deva: krūze stipras kafijas.

Ingvers

Ingveru iesaka, lai samazinātu vēdersāpes, ja ir migrēna, artrīts un muskuļu sāpes. Ir kāds pētījums, kas veikts ar vecāka gadagājuma cilvēkiem, kam bija ceļu locītavas osteoartrīts. Šajā randomizēti kontrolētajā pētījumā pacientiem trīs mēnešus vajadzēja lietot ingvera pulveri (kapsulās, pa 500 mg). Pētījuma beigās zinātnieki secināja, ka atšķirībā no placebo grupas ingvera lietotājiem bija vērojams iekaisuma marķieru samazinājums, kas ir cerīgs atklājums cilvēkiem ar osteoartrītu.

Līdzīgi rezultāti gūti kādā citā randomizēti kontrolētā pētījumā, kurā cilvēki ar ceļa locītavas osteoartrītu katru dienu trīs mēnešus pēc kārtas lietoja vienu gramu ingvera pulvera. Iekaisuma marķieri samazinājās, un pētnieki atzina, ka ingvera pulveris kā uztura bagātinātājs ir noderīgs papildlīdzeklis, lai uzlabotu konkrēto stāvokli.

Kādā pētījumā ar 36 sievietēm tika pārbaudīta ingvera spēja samazināt muskuļu sāpes, kādas mēdz būt pēc fiziskas slodzes. Šajā pētījumā izmantoja ingvera ekstraktu, kas bija ekvivalents diviem gramiem ingvera pulvera. Ingvera ekstrakts, ja to uzņēma vienu stundu pirms fiziskās slodzes, būtiski samazināja gan iekaisuma marķierus, gan arī sāpes, tāpēc pētnieki secināja, ka ingveram piemīt potenciālas pretiekaisuma un pretsāpju īpašības.

Pētījumos pārsvarā izmantots pulveris, taču zupām, sautējumiem un citiem ēdieniem var pievienot arī svaigu ingvera sakni. Ja tiek dzertas svaigi spiestas sulas, nelielu ingvera saknes gabaliņu var pievienot arī tām – vienkārši kopā ar citiem produktiem ielikt sulu spiedē.

Izmēģinājuma deva

: 1/4 daļa tējkarotes ingvera pulvera

Ķirši

Ķirši var palīdzēt, ja ir locītavu sāpes vai muskuļu sāpes, kas rodas pēc slodzes, un tas ir iespējams tādēļ, ka to sastāvā ir antioksidanti. Ir pētījumi, kuros tiešām testēta pašu ķiršu vai to sulas efektivitāte, nevis ķiršu ekstrakta vai pulvera spējas. Kādā randomizēti kontrolētā pētījumā fiziski aktīvi dalībnieki divreiz dienā septiņas dienas pirms distanču skrējiena izdzēra 355 ml ķiršu sulas, kas bija sajaukta ar ābolu sulu. Pētījuma dalībnieki norādīja, ka viņiem samazinājās muskuļu sāpes, un izteica vēlmi sulu lietot arī turpmāk. Lai iegūtu 355 ml sulas, tika izlietoti aptuveni 45–50 ķirši.

Kādā citā pētījumā secināts, ka tad, ja ir podagra, apēdot 280 g ķiršu, var samazināt iekaisuma marķierus. Attiecīgi, jo mazāks iekaisums, jo mazāk sāpju.

Kādā pētījumā, kurā podagras slimnieki lietoja ķiršu ekstraktu vai ēda ķiršus, pētnieki novēroja samazinātu atkārtotu uzliesmojumu risku. Arī citos pētījumos novērotas tieši ķiršu, nevis kādu citu ogu spējas samazināt urīnskābes līmeni asinīs, tādējādi samazinot sāpju lēkmju risku. Ja ķiršu lietošana uzturā var būtiski uzlabot pašsajūtu un samazināt sāpes, kāpēc gan nepamēģināt?

Izmēģinājuma deva:

45 ķirši vai no tiem izspiesta sula.

Lasis, reņģes un siļķes

Šo produktu sastāvā ir diezgan pamatīgi pētītais savienojums Omega 3 taukskābes. Lasis nav pirmais, kas nāk prātā, kad sāk sāpēt ceļi, gūžas vai mugura, un nebūs arī tā, ka, apēdot reņģes ar biezpienu un kartupeļiem, sāpes uzreiz mitēsies. Taču ilgtermiņā samazināt sāpju intensitāti gan varētu būt iespējams.

Ja ir hroniskas sāpes, labāk ieteiktu izvēlēties kvalitatīvu zivju eļļu, lai Omega 3 taukskābes varētu uzņemt biežāk un/vai lielākās devās. Taču sāpju profilaksei un pašsajūtas uzlabošanai treknās zivis ir vērts iekļaut uzturā arī tad, ja papildus uztura bagātinātājus nelietosiet. Tradicionālais ieteikums ir ēst zivis vismaz divas reizes nedēļā un pēc iespējas mazākas zivtiņas. Reņģes, piemēram, ir lielisks variants, ko ikviens var atļauties.

Tiesa, strādājošam cilvēkam ir diezgan grūti apēst tik daudz zivju, cik būtu nepieciešams, lai uzņemtu vajadzīgās taukskābes, tāpēc vienkāršāk ir papildus lietot arī Omega 3 uztura bagātinātājus. Ir pieejami arī Omega 3 uztura bagātinātāji, kur taukskābju aktīvās formas ir izdalītas no speciālām aļģēm.

Diezgan daudz pētījumu ir veikts ar osteoartrīta un reimatoīdā artrīta slimniekiem, un rezultāti ir cerīgi. Lietojot papildu Omega 3 taukskābes, sāpes un iekaisumu iespējams samazināt. Turklāt pietiek ar nelielu Omega 3 devu. Piemēram, cilvēkiem, kas dienā lietoja 4,5 g Omega 3 taukskābju, netika novēroti papildu ieguvumi, salīdzinot ar grupu, kas lietoja 0,45 g Omega 3 taukskābju dienā.

Izmēģinājuma deva: 100 grami treknu zivju vai līdzvērtīga Omega 3 taukskābju deva.

Kurkuma

Liela daļa cilvēku nezina, kāda izskatās kurkumas sakne, taču kurkumas pulveris vai karijs (garšvielu maisījums, kurā viena no sastāvdaļām ir kurkuma) ir ļoti daudzās mājās. Kā pretsāpju un pretiekaisuma līdzekli kurkumu iesaka ājurvēdas mācībā.

Arī Rietumu zinātnieki ir ieinteresēti uzzināt, kādas spējas piemīt kurkumai. Tās aktīvā sastāvdaļa kurkumīns ir salīdzinoši daudz pētīts, taču pārsvarā pētījumos izmantoti kurkumīna preparāti, lai gan analizēta arī kurkumas pulvera ietekme. Tāpēc, ja asie pipari gluži nav jūsu gremošanas sistēmai un garšas kārpiņām pa prātam, izmēģiniet kurkumas pulveri. Pētījumi liecina, ka īpaši noderīgs tas varētu būt, ja sāp locītavas.

Kurkumīnam ir potenciāli labvēlīga ietekme sāpju samazināšanā arī tad, ja ir artrīts, tiesa, pārsvarā tas uzņemts kurkumīna ekstrakta veidā (aptuveni 1000 mg kurkumīna dienā).

Vēl kurkumīns uzrādījis spēju samazināt sāpes, ja to lieto ārēju aplikāciju veidā. Piemēram, kādā randomizēti kontrolētā pētījumā, kurā piedalījās jaunās māmiņas, kas baro bērnu ar krūti, aplikācijas ar kurkumīnu palīdzēja samazināt laktācijas mastīta radītās sāpes.

Jāatzīst, ļoti daudz pētījumi par kurkumas un kurkumīna ietekmi sāpju samazināšanā ir veikti ar žurkām, tāpēc, pirms šie efekti nav apstiprināti ar cilvēkiem, drošas rekomendācijas sniegt nav iespējams. Kā garšvielu un potenciāli noderīgu veselības uzlabotāju gan kurkumu var lietot ikviens.

Izmēģinājuma deva: pustējkarote kurkumas pulvera dienā.

Asie pipari

Diezgan bieži esmu dzirdējusi ieteikumu, ka artrīta gadījumā vai tad, ja sāp, piemēram, mugura, jālieto asie pipari. Tas tiek pamatots ar aso piparu sastāvā esošo kapsaicīnu. Šīs aktīvās vielas nozīme ir pētīta arī migrēnas slimnieku ārstēšanā. Tiesa, visbiežāk pētīti kapsaicīnu saturoši krēmi vai uztura bagātinātāji. Pētījumu rezultāti ir diezgan apšaubāmi, lai arī kapsaicīns daļā gadījumu nudien izrādījies efektīgāks par placebo. Taču, tā kā svaigi asie pipari nevienā pētījumā nav izmantoti, ir grūti sniegt rekomendācijas, cik daudz piparu būtu jāapēd, lai samazinātu sāpes. Taču, ja samērīgi pievienosiet asos piparus maltītēm (svaigā vai pulvera veidā), tas veselībai par ļaunu noteikti nenāks.

Izmēģinājuma deva: naža gals aso piparu.

Saldās garšvielas

Kanēlis un krustnagliņas ir garšvielas, ko bieži pievieno dažādiem saldajiem ēdieniem. Izrādās, tās var ne tikai uzlabot ēdienu garšu, bet arī mūsu pašsajūtu. Gan kanēlis, gan krustnagliņas ir lieliski antioksidantu avoti, kam piemīt iekaisumu un sāpes samazinoša ietekme.

Kanēlis tika pētīts kā sāpes samazinošs līdzeklis sievietēm ar dismenoreju (menstruāciju traucējumi) un izrādījās spēcīgāks par placebo. Katru dienu uzņemti 420 mg kanēļa palīdzēja mēnešreižu laikā samazināt gan sāpju ilgumu, gan stiprumu. Kanēlis varot arī palīdzēt samazināt dedzinošo sāpju sajūtu aiz krūšu kaula.

Krustnagliņas satur ķīmisku vielu eugenolu, kas darbojas līdzīgi pretiekaisuma medikamentiem (COX 2 inhibitoriem), kuri samazina iekaisumu. Krustnagliņas iesaka lietot artrīta slimniekiem, taču ieteiktu tās uztvert kā potenciālu papildlīdzekli, nevis zāles, jo līdzšinējie pētījumi lielākoties veikti ar žurkām.

Izmēģinājuma deva: 1/4 daļa tējkarotes krustnagliņu un kanēļa.

Ananass

Daži eksperti iesaka lietot ananasu, lai samazinātu osteoartrīta simptomus. Bromelaīns, enzīms, ko satur ananasi, varot samazināt osteoartrītam raksturīgo iekaisumu un tā radītās sāpes. Tiesa gan, bromelaīna pretiekaisuma aktivitāte ir analizēta tikai laboratoriski un pārsvarā ar žurkām, un tas, kā osteoartrīta slimniekus ietekmē svaigi ananasi, nav pētīts.

Atklāti sakot, bromelaīna ietekme, lai samazinātu sāpes, šķiet, biežāk nav apstiprinājusies. Kādā randomizēti kontrolētā pētījumā, kurā piedalījās cilvēki ar ceļa locītavas osteoartrītu, tika secināts, ka bromelaīns vidējam līdz smagam osteoartrītam nav efektīvs līdzeklis. Kādā citā pētījumā, kurā pārbaudīja bromelaīna spēju samazināt muskuļu sāpes pēc slodzes, arī tika gūti negatīvi rezultāti – bromelaīna uzņemšana nepalīdzēja samazināt sāpes.

Pozitīvi rezultāti pārsvarā iegūti pētījumos ar žurkām – bromelaīns spējis uzlabot brūču dzīšanu, darbojies kā pretiekaisuma līdzeklis un samazinājis sāpes un tūsku. Tas ir piemērs, kāpēc nevajadzētu paļauties uz kādas vielas pozitīvo ietekmi uz veselību, ja tā ir testēta tikai ar dzīvniekiem. Veicot pētījumus ar cilvēkiem, rezultāti mēdz nesakrist.

Vienīgais pēdējo gadu pētījums, ko izdevās atrast un kas apstiprinātu bromelaīna spēju samazināt sāpes, bija kāds randomizēti kontrolēts pētījums ar jaunajām māmiņām, kurām sešas dienas pēc kārtas tika dotas bromelaīna tabletes, lai samazinātu sāpes, ko radīja dzemdību laikā veikti iegriezumi. Pētnieki novēroja, ka šīm sievietēm, salīdzinot ar placebo grupu, samazinājās sāpes un ātrāk dzija brūces.

Tā kā par to, kā svaigu ananasu ēšana ietekmē cilvēkus, ko moka sāpes, pētījumu nav, uzlūkojiet ananasu tikai kā ēdienu. Iespējams, no baudījuma, ko sagādās sulīga, salda, bioloģiskajā saimniecībā audzēta ananasa ēšana, sāpes uz brīdi mitēsies.

Izmēģinājuma deva: nav.

! Ja sāpes parādījušās nesen, noteikti konsultējieties ar ārstu, lai noskaidrotu sāpju cēloni. Nesāciet ar kurkumas pulveri, pirms nezināt, kas sāpes izraisa.

! Ja lietojat kādus medikamentus, bez saskaņošanas ar ārstu nesāciet lietot dabīgos ekstraktus vai pulverus, jo aktīvo vielu mijiedarbība var nopietni kaitēt organismam.

Pretsāpju kokteilis

Pāris gabaliņu svaiga ananasa

2 vai 3 saujas svaigu vai saldētu ķiršu

Šķipsniņa ingvera pulvera

Bezpiedevu jogurts

Lieciet visas sastāvdaļas blenderī un samaliet līdz viendabīgai masai. Dzeriet svaigi pagatavotu un baudiet bez sāpēm.


Eva Kataja, žurnāls “Ko Ārsti Tev Nestāsta” / Foto: Shutterstock