Kas ir puscentimetru mazās vaboles, kas spēj nodarīt miljardiem eiro lielu kaitējumu visai Eiropas mežsaimniecībai?
Pēdējos gados mežziņi runā par pandēmiju meža nozarē, jo puscentimetru liela vabole spēj iznīcināt veselas egļu audzes un nodarīt miljardiem eiro lielu kaitējumu visai Eiropas mežsaimniecībai.
Egļu astoņzobu mizgrauzis ir apmēram 5 mm liela vabole ar astoņiem zobiem. Latvijas vasarā šim kukainim attīstās divas paaudzes – vaboles pamostas maija beigās, kad gaisa temperatūra sasniedz 20 grādu. Tās lido un meklē vīstošas vai novājinātas egles, taču nesmādē arī vēja nogāztas egļu kritalas. Ja vaboļu ir daudz, tās metas virsū arī pilnīgi veselām lielām eglēm, dažkārt uzbrūk arī priedēm.
Mizgraužu mātītes sāk dēt olas aiz stumbra mizas visa koka garumā. Egles cenšas pretoties, izdalot sveķus, kas daļu kaitēkļu noslīcina, taču sausās vasarās resursu sveķiem nav un vaboles šajā cīņā uzvar. Jūlijā no olām sāk šķilties vaboļu otrā paaudze, un daļa aiziet gulēt ziemas miegu, bet daļa dodas meklēt jaunu egles olu dēšanai. Eglē var iemitināties 70 000 vaboļu, katra mātīte spēj izdēt 60 olu. Lai pievārētu 40 cm diametra egli, pietiek ar apmēram 3000–5000 vaboļu. Ja vaboles eglei uzbrūk pavasarī, tad līdz septembrim tā var nokalst.
Mizgraužu populāciju būtiski ietekmē klimatiskie apstākļi – sausās un karstās vasarās tie savairojas, bet, ja maijs ir auksts un lietains, liela daļa var aiziet bojā. Arī aukstās ziemās daudzas mizgraužu oliņu izsalst. Vaboļu vairošanos ietekmē arī vējgāzes – to teritorijās mizgraužu daudzums parasti strauji pieaug.
Par mizgraužu invāziju kokā liecina samērā reti, aptuveni 1 mm lieli caurumi – ieskrejas. Kad uz stumbra redzami jau lielāki caurumi – izskrejas –, mizgrauža invāzija ir notikusi. Par mizgraužu uzbrukumu liecina arī brūni mizas milti, kas krājas pie mizas, vai nelielas sveķu piltuvītes pie ieskrejas. Egles sāk kalst, skujas kļūst brūnas, vietām no stumbra atdalās miza.
Tev, meža īpašniek!
Rīkojies, lai izvairītos no egļu astoņzobu mizgrauža bojājumiem!
- Vasarā regulāri apseko mežu. Ja ir vēja gāztas vai vītušas egles, tās nepieciešams no meža izvākt.
- Īpašu uzmanību pievērs egļu audzēm, kas vecākas par 50 gadiem. Ja mizgrauzis atradīs šo audzi, tā vairs nebūs glābjama. Ja tas tomēr noticis, apsver iespēju laikus audzi izcirst, lai glābtu vēl nebojātās egles.