Jāņu nakts dižpārdokļi jeb ko noteikti ir vērts celt galdā svētku vakarā?
Zemnieku saimniecības Vārpas saimniecei Baibai Rankevicai pirmsjāņi ir viens no noslogotākajiem periodiem gadā – jāstrādā ne tikai uz lauka un siltumnīcā, bet arī jāiesāla jaunie gurķīši un jāsagatavo svaigi plūkta bazilika pesto. Kā gurķi, tā pesto ir pieprasīti Jāņu galda gardumi.
Baiba kopā ar vīru Zigmāru saimnieko Zemgales pusē. Viņu zemnieku saimniecība gādā par to, lai būtu, ko likt galdā gan agrā pavasarī (sākot ar lokiem, beidzot ar skābenēm), gan bargā ziemā (skābēti kāposti, konservi un ievārījumi). Sākuši kā entuziasti ar vienu tirgus galdiņu pirms desmit gadiem, nu izauguši līdz savam pārstrādes ceham un vairākām tirdzniecības vietām, taču viens gan nemainās – Baiba un Zigmārs ir lieli Latvijas patrioti un ļoti mīl darbu. Abus joprojām var satikt tirdziņos aiz letes, noteikti – arī Zāļu tirgū. Un kurš gan vēl par latviešu Jāņu galda klāšanu un ēdienkarti var labāk pastāstīt kā Baiba! Gadu no gada viņa vēro, ko ļaudis izvēlas savam svētku galdam.
“Dalība tirdziņos nav viegla, bet Jāņu laikā tā ir kā iesildīšanās svētkiem. Tas uzlādē un rada vēlēšanos svinēt arī pašiem,” pieredzē dalās Baiba.
“Tirdziņā svētku galdam var atrast visu, piemēram, sieru pati vairs neatceros, kad būtu sējusi, jo tirdziņos ir tik daudz foršu mājražotāju, ka Jāņu galdu ar sieriem vien varētu noklāt. Mēs Jāņu sieru gan grilējam, gan ēdam tāpat, gan otrā rītā sacepam karstmaizēs. Parasti līgojam pie manas mammas Jelgavā. Viņa atbild par dekorācijām, mēs – par galdu.”
Zaļš, vēl zaļāks!
Taujāta par to, ko cilvēki visbiežāk Jāņu tirdziņā pērk viņas stendā, Baiba nosauc topa trijnieku: mazsālīti gurķi, pesto un sīpolu marmelāde. “Gurķīši ir klasika, tie no modes nekad neiziet, bet pesto lieliski garšo ar sieru, savukārt sīpolu marmelāde ir izcila pie grilējumiem.”
Baiba ir gatava savus amata noslēpumus un receptes atklāt arī citiem. “Tikai pārmantojamībā ir spēks! Ir jādalās ar zināšanām, lai tās vairojas. Man nav žēl! Ja, piemēram, mana vecmāmiņa Austra bērnībā nebūtu laidusi mani virtuvē un nebūtu ļāvusi palīdzēt vai pagaršot jēlu mīklu, iespējams, man nemaz neinteresētu ēdiena taisīšana. Atceros, ka bērnībā Jāņu vakaram viņa saposās tautastērpā, bija klāts galds, kur galvenā zvaigzne bija viņas speķpīrāgi. Arī man tāpat kā vecmāmiņai patīk pārsteigt viesus, un pēdējos gados to daru ar spinātu un zemeņu kūku. Nostrādā vienmēr! Zaļais ir lielisks akcents saulgriežu galdam, kur iederas gan svaigi sakults pesto, gan mazsālīti gurķīši, gan spinātu kūka. Zaļais ir kā Jāņu kronis galdam.”
Akas ūdenī mazsālīti gurķi
Atteikties nav iespējams! Īpaši lielā cieņā šī uzkoda būs pēcjāņu rītā.
1. Ūdenim ir nozīme. “Man pat mamma ir pārmetusi, ka nedodu precīzu recepti, jo viņai nesanāk tādi mazsālīti gurķi kā man. Gadu gaitā nonācu pie secinājuma, ka nozīme ir ūdenim. Izmantoju akas ūdeni, bet vienlīdz labi strādā arī avota ūdens. Galvenais, lai ūdens garšīgs un nefiltrēts.”
2. No klasikas līdz pikantam eksperimentam. “Mana gurķu klasika ir dilles, upeņu lapas un ķiploks, taču mazsālītie gurķi ir lieliska platforma eksperimentiem. Jāņu vakaru var pārvērst par gurķu degustāciju: vienai porcijai pievieno čili, citai baziliku vai pētersīli, vēl kādai ozollapas. Lai viesi kronē labāko un gardāko!”
3. Peldini gurķus! “Jo svaigāks gurķis, jo gardāk iesālās. Taču ne visiem ir iespēja noraut gurķi savā dobē, tādēļ, ja gurķus pērc, pirms sālīšanas paturi aukstā ūdenī vismaz divas stundas, lai tie uzfrišinās un atjaunojas.”
TEV VAJADZĒS: 1 l avota ūdens, 2 ēdk. sāls, dilles, upeņu lapas, ķiploku.
DARI TĀ: gurķiem nogriez galiņus, kārto traukā pamīšus ar dillēm, upeņu lapām un ķiplokiem. Aukstā ūdenī izšķīdini sāli un pārlej gurķiem. Atstāj iesālīties diennakti.
Fiksā ideja! Ja saimniece par mazsālītiem gurķiem atceras tikai no rīta, vēl var paspēt tos pagatavot, bet tad gurķi jāaplej ar karstu sālsūdeni.
Itālis latviešu svētkos
Itālijas zaļā mērce lieliski iederas latviešu virtuvē. Saulgriežu laikā baziliks aug griezdamies un tā vien prasās tikt sablendēts, un Jāņu siers kopā ar pesto mierīgi izpogā itāļu mocarellu! Vajadzīgs tikai jaudīgs blenderis.
200 g bazilika lapiņu
200 g olīveļas
30 g Indijas riekstu
25 g cietā siera
jūras sāls, citrona sula, ķiploks – pēc garšas
1. Visas sastāvdaļas sablendē, jūras sāli, citrona sulu un ķiplokus pievieno pēc garšas, proti, gaumes.
2. Piespied citrona sulu – pagaršo, pievieno ķiploku – pagaršo... Viss pēc sajūtām.
Laba ideja! Ja iegadās tā, ka pesto paliek pāri, to var salikt trauciņos un sasaldēt – tad Jāņu nakts garšu varēsi baudīt arī Ziemassvētkos.
Lai grils nestāv bez darba. Jāņu naktī grilam nekāda atpūta nesanāk: gaļu nomaina dārzeņi, tos – atkal gaļa. Pauzēs pamēģini uz grila uzcept Jāņu sieru! Izcila uzkoda, īpaši kopā ar pesto. Ja Jāņu sieru pērc veikalā, ņem to, kas slikti kūst; labi kūstošie grila restēm ātri krīt cauri.
Jāņu nakts kūka bez miltiem
Garantēju, ka šī kūka kļūs par svētku galda zvaigzni! Viesi būs sajūsmā gan par krāsu, gan garšu. Šī kūka ir piemērota, ja līgotāju pulkā ir cilvēki ar glutēna nepanesamību, jo milti kūkai nav stāvējuši pat tuvumā.
BISKVĪTAM:
350 g vārītu balto pupiņu
3 olas + 3 olu baltumi
130 g brūnā cukura
100 g spinātu
3 ēdk. vīnogu kauliņu eļļas
1 tējk. vaniļas cukura
1 tējk. cepamā pulvera
1 citrona miziņa
4 piparmētru lapas
KRĒMAM:
550 g krēmsiera
150 ml saldā krējuma
5 ēdk. pūdercukura
1 tējk. vaniļas cukura
citrona sula
ROTĀŠANAI
1–1 ½ kg zemeņu
piparmētru lapiņas
1. Spinātus noplaucē, atdzesē un nospied lieko ūdeni. Pievieno izvārītām baltajām pupiņām. Pieliec piparmētru lapiņas, vīnogu kauliņu eļļu. Visu sablendē viendabīgā masā.
2. Olas puto 5 minūtes, tad pievieno cukuru un sakul stingrās putās, pievieno sarīvētu citrona miziņu. Saputotās olas lēni iecilā pupiņu un spinātu masā. Iemaisi vaniļu un cepamo pulveri.
3. Olu baltumus saputo stingrās putās (labākam efektam vari pievienot šķipsniņu sāls) un iecilā biskvīta masā. Cepampannu izklāj cepamo papīru, lej tajā masu un izlīdzini. Liec cepties līdz 180 grādiem sakarsētā cepeškrāsnī, cep aptuveni 15–20 minūtes.
4. Gatavo krēmu! Saputo putukrējumu ar pūdercukuru, pievieno krēmsieru, vaniļu un citronu pēc garšas.
5. Kad biskvīts gatavs, to atdzesē un piegriez pēc vēlmes un vajadzības; vari taisīt četrkantīgu, trijstūra vai apļa formas kūku. Atdzesētam biskvītam pa vidu smērē krēmu, liec virsū zemenes. Noslēgumā visu apsmērē ar atlikušo krēmu, rotā ar zemenēm, piparmētru lapiņām. Var izmantot arī drupinātus biskvīta atgriezumus, kaltētas ogas un visu, ko uzskati par labu esam.