Video: sapņu māja mēneša laikā
Pasīvās mājas kļūst populāras visā pasaulē, pateicoties enerģijas efektivitātei un ilgtspējai. Šīs videi draudzīgās mājas tiek būvētas saskaņā ar stingriem standartiem, kas prasa nopietnu siltuma izolāciju, hermetizāciju un gaisa rekuperāciju. “CMB Housing Solutions” rūpnīcā ražo pasīvās mājas. Rūpnieciskā ražošana nodrošina precizitāti un augstu izpildījuma kvalitāti, ko neietekmē laikapstākļi un cilvēciskais faktors.
Projekts līdz vissīkākajai skrūvei
“CMB Housing Solutions” projektu vadītājs Mārtiņš Prīsis uzsver, ka ražošanas process sākas ar projektu, kas tiek īpaši detalizēts tieši rūpnīcas vajadzībām. Šie rasējumi ietver katru detaļu, sākot no vissīkākās skrūves, lai nodrošinātu, ka montāžas process ir efektīvs un precīzs: “Pēc izstrādātajiem rasējumiem darbinieki sāk veidot nesošo konstrukciju. Tad tiek iestrādāta siltumizolācija un izveidota koka fasādes apdare. Ir iespējas rūpnīcā iemontēt logu konstrukcijas. Gatavās sienu, pārsegumu un jumta konstrukcijas tiek nogādātas uz zemes gabalu un dažu dienu laikā samontētas.”
Pasīvās mājas standarti
Lai ēka atbilstu pasīvās mājas standartiem, ārsienām jānodrošina vismaz 400 milimetru siltumizolācijas slānis nesošajās sienās un 50 milimetru tā saucamjā instalācijas slānī, savukārt siltumizolācijai jumta konstrukcijā jābūt vismaz 600 milimetru biezai. Sienu un jumta konstrukciju materiāls pamatā ir koks - ārpusē koka dēļu fasāde, tad kokšķiedras plāksne, kā siltuma izolācija tiek izmantota kokšķiedras vate un iekšpusē kā blīvējošais materiāls - saplāksnis. Zīmīgi, ka mājās neizmanto tvaika vai vēja membrānas, tās aizstāj ar kokā bāzētiem materiāliem - kokšķiedras plāksnēm un saplāksni.
Māja mēneša laikā
Mārtiņš Prīsis uzsver, ka no ražošanas viedokļa nav starpības, vai māja ir 85 vai 150 kvadrātmetrus liela: “Ja ir detalizācija un mēs uzsākam ražošanu, rūpnīcā nepieciešamas aptuveni divas nedēļas, lai sagatavotu ārsienas, starpsienas, starpstāvu pārsegumu un jumta konstrukcijas. Tad vedam to visu uz objektu un aptuveni 2 nedēļu laikā veicam montāžas un blīvēšanas darbus. Ja viss norit gludi, mēneša laikā no rūpnīcas līdz montāžai objektā darbi ir paveikti.”
Pamati visa pamatā
Paralēli darbam rūpnīcā, objektā jāsagatavo mājas pamati. Ir nepieciešams saskaņots tehniskais projekts pamatu plātnei. Mārtiņš Prīsis skaidro, kā notiek šie darbi: “Ņemot vērā šī brīža energoresursu cenas, cilvēki mājas apkurei lielākoties izvēlas siltumsūkni, kas nozīmē, ka pamata plātnē jāinstalē apkures caurules un tad, kad pamatu plātne ir gatava, tiek saliktas starta latas. Tad piegādā rūpnīcā sagatavotās konstrukcijas, un ar ceļamkrānu kā lielus lego klučus saliek visu kopā.”
Lai pārliecinātos, ka mājas konstrukcija ir kvalitatīvi samontēta, tiek veikts blīvuma tests. Mājā ieliek lielu ventilatoru un rada vakuuma efektu no mājās sūcot ārā gaisu. Tas ļauj atklāt dažādus sīkus, ātri novēršamus defektus pirms tiek veikti iekšdarbi. Tad atnāk elektriķis un santehniķis savelk visus vadus, caurules un visbeidzot tiek veikta gala apdare. Atliek vien nokrāsot sienas un ievākties mājā.
Materiāls tapis sadarbībā ar “CMB Housing Solutions”.