Kukaiņu, ērču, zirnekļu paradīze? Ko līdz ar Ziemassvētku eglīti tu ienes savās mājās?
Kad runa ir par Ziemassvētku eglītes izvēli, lielākā daļa cilvēku, vismaz pie mums Latvijā, priekšroku dod dabīgai, nevis mākslīgai eglītei, taču līdz ar prieku, ko nes “zaļojošā skaistule”, jārēķinās arī ar “apakšīrniekiem”, proti, desmitiem kukaiņu, kas egles skujās raduši patvērumu no aukstās ziemas.
Pensilvānijas štata universitātes docents, kas nodarbojas ar posmkāju identifikāciju – Maikls Švarla stāsta, ka egles ir izcila kukaiņu pārziemošanas vieta. Labā ziņa - atšķirībā no ierastiem mājsaimniecībā sastopamiem kaitēkļiem kā skudras un tarakāni, Ziemassvētku eglītē dzīvojošie kukaiņi ir slikti sagatavoti dzīvei telpās, kur gaiss parasti ir pārāk silts un sauss.
Lai gan šie kukaiņi, kurus atnesīsiet mājās līdz ar eglīti, cilvēkam nespēs kaitēt, tomēr piekritīsiet, ka doma par blusām, zirnekļiem un ērcēm izrotātajā eglītē nav pārāk patīkama.
Portāls Jauns.lv sazinājās arī ar Latvijas Nacionālā dabas muzeja vecāko entomologu Uģi Piterānu, vaicāts, kā ar kukaiņiem ir Latvijas apstākļos, eksperts atzīst, ka iespēja, ka cilvēks kopā ar Ziemassvētku eglīti mājās ienesīs arī bariņu kukaiņu, esot visai liela, it sevišķi, ja runa ir par zirnekļiem.
“Egļu zarus daudzi kukaiņi izmanto kā ziemošanas vietas, un, kā eglīti ienesam iekšā siltumā, tā kukaiņi atmostas un var sākt rāpot. Ne tikai kukaiņi, bet arī diezgan daudz zirnekļu.”
Teorētiski varot ienest arī cilvēkam bīstamās ērces, bet par mierinājumu – tas vairāk būtu iespējams siltā ziemā bez sniega.
“Viens aspekts ir tās eglītes, ko cilvēki paši dodas uz mežu meklēt, bet otrs – cilvēki pērk arī tās eglītes, kas ir podiņos. Tieši pagājušajā ziemā bija ļoti daudz cilvēku novērojuši, ka no šiem podiņiem nāk ārā dažādi kukaiņi, galvenokārt, smecernieki (visēdāju vaboļu dzimta), kuru kāpuri tur bija mitinājušies,” teic entomologs.
Tāpat viņš uzsver, ka dažādas dzīvas radības mājās ienest ir iespējams, bet nekas no tā nespēs apdraudēt cilvēkus, mājdzīvniekus, telpaugus, vai pašu mājvietu.
Kā nepārnest mājās nelūgtos ciemiņus?
- Pārbaudi eglīti, kamēr tā vēl ir mežā vai pārdošanas placī
- Pēc tam pievērsiet uzmanību tam, vai uz zariem un skujām nav baltu plūksniņu. Tas varētu liecināt par adelgīdām, kas izdala vaskveida pavedienus
- Ja pamanāt gaiši brūnas, valrieksta lieluma masas, tās, visticamāk, ir dievlūdzēju olu maisiņi
- Nelieli caurumi stumbrā un ļoti smalkas zāģu skaidas var liecināt par mizgraužiem
- Neatkarīgi no tā, vai uz noskatītā koka saskati kukaiņu pazīmes vai nē, pirms nes mājās, kārtīgi to izkrati, lai aizbiedētu potenciālos kukaiņus