Tas, cik bieži saimnieks mazgā sava suņa bļodu, var ietekmēt arī paša veselību
Tas, kā mēs barojam savus mājdzīvniekus, uzglabājam to pārtiku un mazgājam to traukus, var negatīvi ietekmēt veselību, ja tas netiek darīts pareizi – gan cilvēku, gan dzīvnieku, vēsta CNN.
Cilvēku vidū ir bijuši vairāki slimību uzliesmojumi pēc saskares ar zarnu nūjiņu (E. Coli) un salmonellas baktēriju piesārņotu suņu barību (tas vairāk gan attiecas uz mājās gatavotu barību, nevis veikalā nopērkamo), liecina pētījumus, kas publicēts žurnālā “PLOS ONE”.
Tas skaidrojams arī ar vadlīniju, kā saimniekam rūpēties par mājas mīluļa ēdienu uzglabāšanu un trauku tīrību, trūkumu. Jaunākajā pētījumā autori analizējuši suņu īpašnieku barošanas paradumus, kā arī pētījuši ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes higiēnas protokolu, attiecībā uz suņu barības un ēdienu uzglabāšanu.
“Katram saimniekam ir atšķirīga mājdzīvnieku barības uzglabāšanas un higiēnas prakse. Kad mēs sapratām, ka vadlīnijas par šo tēmu nav skaidras pat profesionāļiem, nolēmām izpētīt, ko dara mājdzīvnieku saimnieki,” skaidroja Emīlija Luisana, pētījuma līdzautore un mazo dzīvnieku veterinārā uztura speciāliste.
Neviens uzņēmums nefinansēja šo pētījumu, un autori neziņoja par konkurējošām interesēm. Pētījuma uzmanības centrā bija saimnieku attieksme pret jebkuru suņu barību, nevis atsevišķiem pārtikas zīmoliem.
Pētnieki atklāja, ka 4,7% no 417 aptaujātajiem suņu īpašniekiem bija informēti par mājdzīvnieku barības apstrādes un trauku higiēnas vadlīnijām; 43% dalībnieku suņu barību uzglabāja 5 pēdu (1,5 metri) attālumā no cilvēku barības; 34% mazgāja rokas pēc dzīvnieku pabarošanas, un 33% suņu barību gatavoja uz cilvēkiem paredzētām virtuves virsmām.
Tāpat tika atklāts, ka liela nozīme baktēriju samazināšanā ir suņa trauku mazgāšanas paradumiem. Traukiem, kas tika mazgāti ar karstu ūdeni vai trauku mazgājamajā mašīnā, piesārņojuma skala samazinājās par 1,5 vienībām, salīdzinot ar tiem, kas tika mazgāti ar aukstu vai remdenu ūdeni.
“Atklājās, ka vairums suņu īpašnieku, ēdienam paredzētos traukus izmazgā tikai vienu reizi nedēļā, kas tikai apliecina, ka saimniekiem nav izpratnes par higiēnas prasību nodrošināšanu saviem mājdzīvniekiem. Īpaši riskē tie cilvēki, kuriem ir novājināta imūnsistēma, jo baktērijas suņu traukos var apdraudēt arī saimnieku veselību,” pastāstīja pētījuma līdzautore Luisana.
Saskaņā ar pēdējo 15 gadu laikā publicētajiem pētījumiem mājdzīvnieku barības trauki ir ierindojušies starp visvairāk piesārņotajiem mājsaimniecības priekšmetiem, dažkārt pat ar tādu baktēriju daudzumu, kas atrodams vien tualetēs.