Gruzīnu vīns - gruzīnu sauciens pēc brīvības
Noderīgi ikdienā

Gruzīnu vīns - gruzīnu sauciens pēc brīvības

Reklāmas projekts

Jauns.lv

Vīna darīšanas vēstures aizsākumi meklējami Gruzijā pirms 8000 gadiem, kad tika izgudrota vīna fermentācijas metode māla tvertēs. Laikam ejot, tā attīstījās par tehnoloģi Kvevri. Tirdzniecības ceļi aizveda šīs zināšanas uz Vidusjūras valstīm, aizsākot vīna kultūru Eiropā. Gadsimtiem ilgi plaši izmantoja mālu līdz to aizstāja ar ozolkoka mucām, aizsākot klasisko Eiropas vīna darīšanas tradīciju. Ar laiku visur tika aizmirsti vīna darīšanas pirmsākumi, tikai ne vīna dzimtenē. Gadu simtiem gruzīnu vīna darīšana attīstījās atšķirtībā no pārējās pasaules. Gruzīnu zemnieki mazās ģimenes vīna darītavās saglabāja 8000 gadus senās tradīcijas, gaidot, kad pasaule tās atklās no jauna.

Kāpēc gruzīnu vīns ir īpašs?
Visas vietējās vīnogu kultūraugu šķirnes Gruzijā ir ģenētiski radniecīgas vietējo savvaļas vīnogu šķirnēm. Tādēļ zinātnieki pārliecinoši apgalvo, ka vīnogulāji šajā reģionā nekad nav tikuši ievesti no ārpasaules un ir veidojuši vietējo ekosistēmu no laika gala. Pateicoties apvidus kalnainajai topogrāfijai, katra ieleja attīstījās daļējā nošķirtībā. Tā vietējā flora un fauna ieguva unikālas īpašības un salīdzinoši nelielā apkaimē attīstījās plašs škirņu klāsts. Tā rezultātā vietējās gruzīnu vīnogu škirnes skaita ziņā pārsniedz sesto daļu pasaules vīnogu šķirņu.

Gruzijā ir 10 unikāli vīna ražošanas reģioni. Kahetija ir vispazīstamākais un attīstītākais reģions un kopš seniem laikiem ir bijis nozīmīgs vīna darīšanas centrs Dienvidkaukāzā. Tomēr ir grūti pārspēt vīnu daudzveidību, kas atrodama Gruzijā no Melnās jūras krastiem līdz augstajiem Mesketi, Lečkumi un Račas upju kanjoniem.

Gruzīnu tauta un vīna kultūra ir divas nešķiramas lietas. To kultūras un ekonomiskās nozīmes dēļ, vīna dārzi bija pirmais, pēc kā svešzemju iekarotāji tīkoja Gruzijā. Gadi smaga darba un pacietības tika zaudēti persiešu, bizantiešu, arābu, mongoļu, turku un krievu iebrukumu laikā. Gruzijas tautas raksturs un paradumi veidojās viņu attiecībās ar vīnu. Vīns kļuva par vērtību, kas jāaizsargā, jo tas simbolizēja tautas brīvību - tiesības izrādīt mīlestību pret dabu un dzīvi tā, kā viņi to redzēja.
https://www.instagram.com/gruzijasvini/
https://www.facebook.com/GruzijasVini

Raksts tapis sadarbībā ar LTD Tribe International