No vīna dārza līdz vīna glāzei
Reti kas nosaka gruzīnu DNS kā to dara vīns. Galu galā Gruzija tiek uzskatīta par vīna dzimteni. Vīna darīšana ir cieši savijusies ar kultūru un tas viss sākas vīna dārzā.
Ražas novākšana
Pirmais solis vīna darīšanā ir izvēlēties pareizo laiku ražas novākšanai. Vislabākais ir sauss, saulains laiks kaut kur starp 9 un 10 no rīta, kad ir nožuvusi rīta rasa. Ražu nav ieteicams novākt lietainās dienās, jo tad vīnogas satur papildus ūdeni un kaitīgus mikroorganismus, kas ietekmē vīna kvalitāti. Vīnogas ir ieteicams pārstrādāt uzreiz pēc novākšanas.
Presēšana un spiešana
Mūsdienās vīnogu spaidīšanu veic ar manuālām vai elektriskām ierīcēm; divi ruļļi saspiež vīnogas.
Mērķis ir pārplēst miziņas, lai atsegtu iekšējās kārtas fermentācijas (rūgšanas) procesam. Presēšanas laikā no vīnogām iztek pietiekami daudz sulas, lai pārvērstu saspiesto maisījumu šķidrumā.
Kad maisījums ir rūdzis aptuveni 5 līdz 7 dienas, atdala cietās sastāvdaļas. Pēc tam maisījumu lej spiedē. Sula nekavējoties sāk tecēt pa vīnogu spiedes tekni. Atlikusī masa tiek izspiesta, lai iegūtu vēl vairāk šķidruma.
Fermentācija
Nākamā un svarīgākā daļa ir fermentācija. Ideālā versijā šis posms ilgst 7 līdz 14 dienas. Šis ir ārkārtīgi delikāts process un neliela kļūda var izraisīt neatgriezenisku kaitējumu. Ja temperatura ir pārāk augsta vai pārāk zema, vai notiek pēkšņa temperatūras maiņa vai ir pārāk daudz cukura, fermentācija var tikt iztraucēta. Ideālā temperatūra ir 23 grādi pēc Celsija. Fermentācijas process turpinās līdz viss cukurs ir pārvērties alkoholā, kā rezultātā tiek iegūts sausais vīns. Ja darina saldu vīnu, vīndarītāji apstādina fermentāciju procesa vidū, lai neļautu visam cukuram pārvērsties alkoholā.
Izturēšana un glabāšana
Nākamajā fermentācijas posmā ir nepieciešams noteikts daudzums skābekļa un siltāka temperatūra. Tad ir būtiski pareizi aizdarīt tvertni un saglabāt temperatūru ne augstāku par 15 grādiem pēc Celsija. Zema temperatūra ir būtisks faktors, tādēļ ziema ir nevainojams laiks vīna uzglabāšanai.
Visbiežāk vīna izturēšanai un uzglabāšanai izmanto mucas, kvevri (lielas māla krūkas), stikla vai glazētas tvertnes. Kvevri vīni ir atrodami tikai Gruzijā un tiem piemīt intensīvs aromāts, kurā atklājas aizraujošs augļu un pikantu akcentu maisījums.
Gruzīnu Supra
Gruzīnu Supra - dzīres ar tostu uzsaucēju un gardu gruzīnu virtuvi allaž noris par un ap gruzīnu vīnu. Katram tostam ir sava jēga un kāds stāsts un kā likums ir izdzert visu pilno vīna glāzi. Uzņemot organismā gana daudz gruzīnu vīna, viesos ieplūst radošās un mākslinieciskās asinis un tie savos tostos nereti izmanto dzeju un pārstāsta jokus. Veiksmīgas supras pamatā neapšaubāmi ir vīns.
https://www.instagram.com/gruzijasvini/
https://www.facebook.com/GruzijasVini
Raksts tapis sadarbībā ar LTD Tribe International