Filadelfi - patiesībā tā sauc smaržīgos krūmus, ko daudzi dēvē par jasmīniem
Agrāk nereti uzskatīja, ka filadelfi ir tie jasmīnkrūmi, kuri ziedot nesmaržo. Tas ir nepareizs pieņēmums, jo arī smaržīgie, Jāņu vainagos ievītie un vāzēs liktie... ir filadelfi. Tie pieder pie hortenziju dzimtas filadelfu ģints, sastopami Eiropā, Āzijā un Amerikā.
Pamatā filadelfi ir vasarzaļi krūmi ar daudziem tieviem taisniem stumbriem un pretēji izvietotām lapām. Smaržīgie ziedi kārtojas nelielos čemuros. Pamatsugām ziedi pārsvarā ir vienkārši kā, piemēram, plaši pazīstamajam jasmīnam ‘Erectus’ ar meža zemenīšu aromātu, bet citām šķirnēm tie bieži vien ir pildīti vai puspildīti.
Savukārt īstie jasmīni ir krūmi vai liānas, kas sastopamas tropos vai subtropos Āfrikā, Āzijā, Dienvidamerikā, Austrālijā un Dienvideiropā. Tie pieder pie olīvu dzimtas. Jasmīni zied grezniem baltiem, dzelteniem, retāk – sarkaniem zvaigžņveida ziediem. Dažiem ziedi atveras vakaros, un tos apputeksnē naktī lidojošie kukaiņi, pat kolibri. Jasmīnus izmanto sienu un pergolu apzaļumošanai.
Šogad filadelfu modē joprojām valda pildīto ziedu dažādība, tikai, pērkot augu, jāpajautā, vai tas smaržo. Filadelfi ātri aug, ir izturīgi pret slimībām, pacieš pieticīgus augšanas apstākļus un ir izturīgi pret kaitēkļiem. Vispiemērotākā būs trūdvielām bagāta mālsmilts vai māla augsne un saulains dārza stūrītis. Taču, ja tik labas vietas dārzā nav, neīstais jasmīns būs mierā arī ar daļēju neēnojumu. Stādu konteineros ieaudzētos krūmus var pārstādīt dārzā visu vasaru. Krūmus stāda pa vienam (solidāri) vai grupās citu no cita apmēram metru attālumā.
Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock