Ja gribas nomest liekos kilogramus un domā, ka vajadzētu sākt ar skriešanu, nē, labāk ir sākt ar nūjošanu, jo tā varēsi labāk iepazīt savas sajūtas, izturību slodzes laikā utt.
Noderīgi ikdienā
2021. gada 8. augustā, 08:08
Kāpēc nūjot ir tik labi?
Nūjošana ir veselīgs sporta veids visu vecumu un dzimumu cilvēkiem, lai vispusīgi attīstītu ķermeņa izturību. Regulāri nūjojot, uzlabojas vielmaiņa, elpošana, sirdsdarbība, stāja, turklāt izdalās laimes hormoni.
- Pirmkārt, nūjošanas laikā izkustas, tiek trenēta un nostiprināta plecu josla.
- Otrkārt, nūjot nav īsti iespējams ar līku muguru, tāpēc droši var teikt, ka nūjošana veicina staltu stāju. Salīdzinājumam – skriešanas laikā daudzi skrējēji, kas ir iesācēji, sagurst, salīkst uz priekšu, rokas arī ir ļoti saliektas, līdz ar to savelkas plecu daļa, kas mūsdienās vispār ir gandrīz visas sabiedrības problēma. Savukārt nūjojot sanāk aktīvi kustināt rokas – ja pareizi nūjo, pleci ir lejā, mugura taisna, arī rokas soļojot nemitīgi iztaisnojas. Un vēl plusā – skaisti, gari soļi!
- Nūjošana ir arī ciklisks sporta veids, kur kustība atkārto kustību – pretējā roka, pretējā kāja, līdzīgi kā distanču slēpošanas klasiskajā stilā. Tas veicina pareizākas, brīvākas gaitas veidošanos.
- Nūjošana ir saudzīga nodarbe. Nūjojot ir diezgan grūti “aiziet” pārslodzē, tāpēc tā piemērota dažādu vecumu un uzbūves cilvēkiem. Ja gribas nomest liekos kilogramus un domā, ka vajadzētu sākt ar skriešanu, nē, labāk ir sākt ar nūjošanu, jo tā varēsi labāk iepazīt savas sajūtas, izturību slodzes laikā utt.
Nūjošanas plusi
- Kā dinamisks sporta veids nūjošana noteikti nāk par labu sirds veselībai. Ja salīdzina ar vienkāršu pastaigu vai skriešanu, nūjojot tiek papildus iesaistītas un nodarbinātas vēl citas muskuļu grupas – nūjošanas priekšrocība ir ķermeņa augšdaļas muskuļu iesaiste, kas nozīmē, ka tiek nodarbināti ap 90 % no ķermeņa muskulatūras un attiecīgi ir arī lielāks enerģijas patēriņš. Nūjas ļauj attīstīt lielāku ātrumu, un ir vieglāk sasniegt optimālu slodzes intensitāti, kā rezultātā organisms arī kalorijas dedzinās labāk.
- Protams, viss atkarīgs no tempa, taču tas jāizjūt katram pašam, pārspīlēt nevajag!
- Cilvēkiem cienījamos gados nūjošana ir īpaši ieteicams fiziskās izkustēšanās veids, jo nodrošina arī zināmu stabilitāti, piemēram, ejot pa nelīdzenu virsmu.
Cik ilgi nūjot?
- Vecākiem cilvēkiem ieteicams nūjot vismaz 30–40 minūtes, bet jauniem un spēcīgiem vajadzētu nūjot stundu, pusotru, soļojot enerģiski un gana ātri, nevis lēni pastaigāties. Nūjošana nozīmē iet ātrāk, nekā esi radis iet ikdienā. Protams, izņemot gadījumus, ja tas notiek rehabilitācijas programmas ietvaros, piemēram, pēc operācijām vai citu iemeslu dēļ, kad ārsts ieteicis sākt lēnītēm un pamazām.
- Gados vecākiem un arī visiem tiem cilvēkiem, kuriem jau ir kāda sirds un asinsvadu saslimšanas diagnoze, noteikti pirms regulāras nūjošanas sākšanas vajadzētu parunāt ar kardiologu un saprast, cik lielu slodzi var atļauties.
Tāpat cilvēkiem gados mēdz būt locītavu problēmas – ceļgalos, gūžās –, un arī tāpēc nūjas labi palīdz. Lēna nūjošana arī der – paturot prātā, ka jebkuras kustības ir labas!
- Ja slodzes laikā parādās spiedošas (žņaudzošas, dedzinošas, plēsošas) sāpes krūtīs, aiz krūšu kaula, slodze momentā ir jāpārtrauc, jāapsēžas, nepieciešamības gadījumā jālūdz palīdzība, jāizsauc ātrā palīdzība.