Lietus vilina doties mežā. Kā noteikt labākās sēņu vietas?
Patiesībā sēnes var augt jebkur - pie tam ne tikai mežā, bet pat pilsētas centrā. Pat neprofesionāli sēņotāji ir ielāgojuši, ka katrai sēņu sugai ir savs augšanas laiks un vietas, kādās tās iecienījušas augt. Lai varētu noteikt sēņu vietas, ir jāzina dažas ēdamo sēņu augšanas īpatnības.
Kur aug?
Sēnes aug mitrumā un siltumā, kad nav krasu dienas un nakts temperatūras svārstību. Viens no vissvarīgākajiem sēņu augšanas faktoriem ir tieši augsnes mitrums. Kad ir nolijis neliels lietus un pēc tam ir spīdējusi saule, tad nākamajā dienā droši varat doties uz mežu pēc sēnēm. Sēnēm patīk uzmanība un godbijīga attieksme. Tāpēc sēņotājam pieejot pie sēnes, ir tai jāpaklanās. Pašas rokās dosies tikai mušmires un citas indīgās sēnes.
Dažu sugu sēnes pašas paziņo, kur tās meklēt, piemēram, bērzlapes, apšu bekas un citas. Taču tas nenozīmē, ka zem katra bērza un apses jūs gaidīs patīkams pārsteigums. Šeit vēl ir jāņem vērā dažas sēņu augšanas likumsakarības.
Sēņu augšana var būt atkarīga no meža tipa un augsnes sastāva, kurā tās aug. Vienā vietā augsne var būt klāta ar ķērpjiem, citā ar biezu sūnu. Atšķirība starp šīm niansēm ir neliela, taču, ja jūs dodaties sēņot, tad ir svarīgi pārzināt visas šīs lietas smalkumus.
Labākās sēņu lasīšanas vietas
Prasmīgs profesionāls sēņotājs uzreiz spēj atpazīt sēņu vietas. Viņš diezgan ātri spēj atrast sēnes pat nezināmā mežā. Ēdamās sēnes ir diezgan grūti pamanīt. Taču, ja jūs kādu laiku uzcītīgi apgūsiet sēņu atpazīšanas iemaņas, tad rezultāti jūs priecēs.
Ja jūs vēlaties apgūt šīs iemaņas, iesakam doties sēņot kopā ar pieredzējušu sēņotāju, kurš sēņošanas lietas labi pārzina. Jūs varat sekot līdzi, kādā veidā viņš meklē sēnes. Šādas pastaigas sniedz iespēju sakoncentrēt visu uzmanību tikai uz noteiktām vietām, un blociņā varat pierakstīt vienas vai otras apkārtnes pazīmes, kur sēnes aug lielā vairumā un daudzveidībā, varat atzīmēt orientierus un uzzīmēt sēņu augšanas vietas shēmu, lai nākamajā reizē nekļūdīgi atrastu šo vietu.
Sēņu daudzums vienā vai otrā vietā var būt atkarīgs arī no to koku sugām, krūmiem, zāles un nezālēm, kuras pārsvarā aug konkrētajā apkārtnē. Galvenais, lai nepieredzējušais sēņotājs iegaumētu visas īpatnības un sāktu pēc tām orientēties.
Atceries
• Dažādas baraviku šķirnes atrodamas lapu koku, egļu un priežu mežos no jūnija vidus līdz oktobra vidum ne sevišķi mitrās vietās
• Vasarās sēnes var meklēt jaunajos mežos un stādījumos, savukārt rudenī dziļāk mežā, pie veciem kokiem, takām, pamestiem ceļiem
• Pēc lietus, divu dienu laikā veidojas diezgan lielas un stingras sēnes
• Parastās gailenes sastopamas gan jauktos mežos, gan lapu koku mežos līdz pat oktobra vidum, dažkārt veidojot raganu riņķus.
Ja sēnes nepazīsti – nelasi tās, lai pasargātu sevi no saindēšanās
Katru gadu mediķiem rūpes sagādā neprasmīgie sēņotāji, kuri, sēnes nepazīstot, salasa arī indīgas, uzturā nelietojamas sēnes, tāpēc ārsti aicina būt uzmanīgiem.
• Mežā jālasa tikai tās sēnes, kuras pazīstat, arī tirgū vēlams iegādāties sev zināmas sēnes
• Uzturā nekad nelietot pāraugušas, vecas, vai bojātas sēnes, jo saindēšanās var notikt ne vien ar indīgām, bet arī ēdamām sēnēm, kuras pāraugušas, sabojājušās, vai nav prasmīgi pagatavotas
• Sēnes jālasa grozos, lai tās nesakarstu, un tām piekļūtu gaiss
• Jāizvairās no sēņu lasīšanas lielceļu, rūpnīcu un izgāztuvju tuvumā
• Pārnesot sēnes mājās, nepieciešams tās nekavējoties apstrādāt
• Sēnes nav ieteicams pārēsties, jo tā ir smaga un grūti sagremojama pārtika