Īstākais Jāņu pirts rituāls dvēselei
Jāņos var kurināt divējādas pirtis – Zāļu dienas pirti, lai sagatavotos un attīrītos svētkiem, vai Jāņu nakts mistērijas daļu pirms saullēkta sagaidīšanas. Abām gan ir daudz kopēja.
Pirms kurina Jāņu pirti, visam pārējam mājās jābūt kārtībā un sapostam – tīrai mājai, pagalmam, pagrabam, bēniņiem, izravētam dārzam – gan fiziski, gan enerģētiski. Jo Jāņi ir enerģētiski īpaši spēcīgais saulstāvju laiks, kad laika lūka vaļā –raksta pirtnieki Juris un Aelita Batņas savā grāmatā "Tauta, kas aicina pirtī Dievu".
Dvēselei un laba vēlējumiem
Dzīvības un ziedēšanas pilnais dabas pieskāriens dvēselei Jāņu pirts rituāla laikā sniedz daudz enerģijas un harmonijas. Tāpēc ir īpaši svarīgi pirms pirts pašam savākt trejdeviņas zālītes, no kurām veido trīs pušķus, ko ienes pirtī.
Būtiskas ir domas, ar kurām vāc šos augus. Pirmā buntīte ir par sevi – tajā liek augus ar vēlējumiem sev, otrajā – augus ar domām par visiem, kas no mums sirds attālumā, – ģimene, bērni, vecāki, dzimta un dvēseles tuvinieki. Trešajā buntītē augus lasa ar domu par savu pagastu, pilsētu, valsti.
Augu pārbagātībā
Pirtsslotas no tikko lasītiem augiem sien ne tik daudz par to izskatu domājot, cik sajūtot, kā šie augi personīgi katru uzrunā. Sarūpē augus zaļajam paladziņam, ko klāt uz lāvas, papardes un kalmes, kuras klāt uz grīdas.
Jāņu pirtij jābūt augu pārpilnai, ar bērzu meijām stūros, uz pērtuves grīdas sagrieztām kalmju lapām un visur jāņuzāļu pušķiem.
Pirmās karsēšanās laikā galvenais mērķis ir izkāpt no steidzīgā laika ritējuma, ieelpojot jāņuzāļu aromātu, ieklausoties pirts skaņās, koncentrējoties ar visām maņām tikai uz konkrēto mirkli. Tas nav brīdis, kad pārcilāt padarītos darbus un domāt, kas vēl darāms, bet padomāt par savu dvēseli, iekšējo sakopšanu. Otrajā reizē ejot pērtuvē, Batņas iesaka daudz izmantot auru attīrošus augu vīkšķus, ar kuriem sevi noberzēt. Šim nolūkam labi der vībotnes, apses. Pēršanās laikā jācenšas sajust slotiņu dievišķo spēku, kas tām ir vien reizi gadā.
No lāvas var iebrist upē, ezerā, dīķī vai baseinā, bet, ja pirti kur Jāņu naktī, brīnumainu enerģiju sniedz iegulšanās vai vārtīšanās rasotā zālē. Viena no iespējamajām Jāņu pirts noslēguma procedūrām ir tīstīšanās saulgriežu nakts rasas piesūcinātos palagos. Tas vairojot skaistumu, un visas kaites muktin mūk. Pēc pirts uzvelk baltu kreklu kā ārēju apliecinājumu tam, ka arī neredzamajā daļā viss ir attīrīts un balts.
Rīta rasas spēks
Nakts pelde ir tikpat svarīga svētku sastāvdaļa kā uguns kuršana. Veselības spēku vairošanai peldēties jāiet kailam. Jāņu rītā ir populāra arī cita pelde, kad visi svētku dalībnieki pēc pirts vai bez tās kopā skrien lejā no kalna un lec ūdenī peldēties.
Turklāt visu nakti Jāņos var peldēties rasā, kas, pēc dziednieku uzskata, visspēcīgākā ir saullēkta brīdī. Tajā izpeldoties, pēc pirts iegūsiet spēku ilgam laikam. Vislabākā ir pelde meža pļavas rasā. Tā dāvās spēku, dzīvesprieku, veselību, aizdzīs melanholiju un depresiju. Sievietēm rasas peldēm iesaka izvēlēties skaisti ziedošu pļaviņu, tad viņām ilgi būs ziedoši mirdzošs starojums.