Pāris kilogramus var apēst nemanot! Ķirši - vasaras ogas numur viens
Jūlijs un augusts ir ķiršu ražas novākšanas mēnesis. Koši sarkanas, gandrīz melnas, dzeltenas un spīdīgas ogas – tāda daudzveidība! Ir grēks savā labā neizmantot šo ogu bagātību. Vasaras rangu tabulā ķirši ieņem godpilno pirmo vietu.
Parastais ķirsis (vai CERASUS VULGARIS) ir rožu ģints pārstāvis, tāpat kā plūmes, persiki un aprikozes. Ķiršus sāka kultivēt jau 300 gadus pirms mūsu ēras. Antīkajos laikos par ķiršu priekšteci tika uzskatīts saldais ķirsis (čerešņa), kura dzimtene ir Āzijas un Kaukāza reģions. Ir zināmas apmēram 200 ēdamo ķiršu šķirnes. Ķiršu ražas bagātība ir atkarīga no tā, cik pareizi ir izvēlēta vieta ķiršu koku stādīšanai. Ķirsi ir jāstāda paaugstinātā, labi apgaismotā vietā, kura ir pasargāta no ziemeļu un ziemeļaustrumu vējiem.
Ķirši ir ļoti veselīgi. Svaigās ogas ir bagātas ar kāliju, kurš stabilizē sirds darbību un uzlabo ādas struktūru. Ja jūs katru dienu apēdīsiet 200g svaigu ķiršu, tad asinīs samazināsies urīnskābes līmenis, tātad samazinās podagras draudi. Bez tam, ķiršos ir daudz C vitamīna. Pēc pektīnvielu koncentrācijas, kuras no organisma izvada lieko holesterīnu, šīs ogas atpaliek tikai no apelsīna. Pēdējo pētījumu rezultātā ķiršos ir atklāta skābe, kura bloķē vēža šūnu attīstību.
Kompoti, sulas, ķīseļi, želejas, limonādes, sīrupi, ievārījumi, uzlējumi, mērces… kas tik netiek gatavots no šīm brīnišķīgajām ogām!
Bez ķiršiem nebija iedomājams Austrumvācijas kulinārijas festivāls MUST HAVE: ķiršu strūdele, Švarcvaldes pīrāgs, šņabsts un pat ķiršvassers, kuru gatavoja no ķiršu suslas. Ukrainā lielā cieņā ir vareņiki ar ķiršu pildījumu. Satriecošā spēja piešķirt kulinārijas izstrādājumiem pasakainu garšu, nekādi nemazina to faktu, ka ķirsis pats par sevi ir kulinārijas gardums. Pāris kilogramus var apēst nemanot.
Nopirktos ķiršus svaigā veidā drīkst uzglabāt ne ilgāk kā divas līdz trīs dienas. Taču ir arī citas iespējas: ogas var konservēt, sacukurot saldā sīrupā vai sasaldēt. Pirms sasaldēšanas ķiršus ir jānomazgā aukstā ūdeni un jāieliek plastmasas kastītē, lai tos nesaspiestu. Kad ķiršus atkausē, tie kļūst mīksti un der tikai pīrāgu pildījumam, tortēm un mērcēm.
Ir vēl kāds veids, kā ķiršus uzglabāt ziemai – vārīt ievārījumu. Lai ievārījumam būtu skaista krāsa, izvēlieties ogas ar tumšu mīkstumu. Vai no ogām, pirms ievārījuma vārīšanas, izņemt, vai nē, tas ir katras saimnieces gaumes jautājums.
BonAppetit.lv / Foto: Shutterstock