Latvijas ligzdotāji beidzot apkopoti vienā grāmatā
Ornitologu darbs vainagojies ar grāmatas "Latvijas ligzdojošo putnu atlanti 1980–2017 iznākšanu". Autori Viesturs Ķerus, Andris Dekants, Ainārs Auniņš, Ieva Mārdega apkopojuši visas izmaiņas gadu desmitu laikā.
Vairāk nekā 500 lappušu biezajā grāmatā aptvertas 223 sugas. Visa Latvija bija sadalīta 5x5 kilometru kvadrātos, un "dabas uzskaitveži" tos rūpīgi apsekoja, cenšoties ieraudzīt vai sadzirdēt visus putnus.
Ornitologs Andris Dekants trīs gadus šādi pavadīja katru ligzdošanas sezonu, apmēram četrarpus mēnešus no aprīļa līdz augustam. “Es gāju uz kvantitāti, cenšoties aptvert pēc iespējas vairāk, nevis koncentrēties uz vienu retu sugu vienu dienu,” "Kas Jauns Avīzei" teic Dekants, kuram pieder atlantu novērojumu rekords – 29 731.
Ne apmaldījies, ne akacī iekritis viņš nav, ekstrēmākā situācija reiz bijusi Latgales nekurienē, kad jālūdz Dievs, lai tikai izbrauktu. “Vakars, tuvākās mājas četri kilometri, jābrauc šķīdonī gar purva malu kalnā augšā un lejā, ja apstāsies, ārā netiksi, un tā divi vai trīs kilometri. Man ir vienkārša mašīna, nav 4x4,” pasmaida Dekants.
Kopumā saņemts teju 300 000 novērojumu no vismaz 300 cilvēkiem, visi viņi grāmatā var atrast savu vārdu. Vaicāts par interesantāko atklājumu, Dekants atbild, ka sārtgalvīši – kad 2015. gadā pirmo reizi dzirdējis dziedam, bijis sajūsmā. Latvijas mazākā putna zeltgalvīša radinieki līdz ar klimata pārmaiņām pamazām sāk ligzdot pie mums. Ir arī citi neparasti novērojumi, piemēram, 2017. gadā pie Kolkas bākas ligzdoja lielais alks.
Varētu šķist, ka Latvijā ienāk jaunas putnu sugas un dabas daudzveidība iet tikai uz augšu, tomēr atlanti atklāj, ka patiesā aina ne visiem ir tik spoža. Alks ir izņēmums, kamēr Latvijai tradicionālo putnu vidū ir arī kritums, piemēram, mežirbēm, rubeņiem, medņiem. Ietekmē lauksaimniecība un mežizstrāde, melnajiem stārķiem samazinājums ir ievērojams, viss apskatāms kartēs. Labāk toties klājas, piemēram, jūras ērgļiem, kam ir daudz aizsargājamo teritoriju.
Grāmatu var iegādāties "Jāņa sētas" interneta veikalā un drīzumā arī lielākajās grāmatnīcās. Cena ir ap 30 eiro, taču par tirdzniecības uzcenojumu autori nav atbildīgi, turklāt izpildījums ir augstā līmenī.
Raksts tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.