Dārzā sakrituši augļi: ko ar tiem darīt, lai neatstātu guļam zemē?
Ja vienlaikus sabirst daudz augļu un tiem ir tikai nelieli sasitumi, tos var izmantot sulas spiešanai.
Noderīgi ikdienā

Dārzā sakrituši augļi: ko ar tiem darīt, lai neatstātu guļam zemē?

Jauns.lv

Ja aizmetušies pārāk daudz augļu, ko koks nespēj līdz galam nobriedināt, tas mēdz liekos nomest zemē. Reizēm arī spēcīgāks vējš notrauc pamatīgāku augļu klāstu, un arī tārpiņi dara savu. Protams, zemē nokrīt arī pārgatavojušies augļi. Ir svarīgi neatstāt tos guļam zemē, lai tajos nesavairojas kukaiņi un neieviešas slimības, tāpēc kritušie augļi regulāri jāsalasa. Ne jau visos ir iemetušies kaitēkļi, tāpēc arī kritušos var itin labi izmantot.

Izmanto kritušos augļus par mēslojumu!

Nenogatavojušos un arī iepuvušus augļus (ja vien kokam nav kāda slimība) var nogādāt uz komposta kaudzi, kur tie ātri vien sadalīsies. Pēc tam tos vēlāk rudenī kopā ar pārējo kompostu varēs likt dobēs, lai bagātinātu augsni. Tā kā pūstoši augļi pievilina insektus, ieteicams tos kaudzē pārklāt, piemēram, ar svaigi pļautas zāles kārtu. Vēl viena mēslošanas iespēja – kritušos augļus ierok zemē turpat ap augļu kokiem, tad barības vielas tiks katram konkrētajam kokam.

Pabaro lopus un citus dzīvniekus!

Daudziem lopiņiem un meža zvēriem itin labi garšo augļi, tādēļ tādus kritušos, kas nav sabojājušies, var piedāvāt gan mājas lopiem, gan kādai mednieku biedrībai, kas nogādās tos tālāk meža zvēriem. Arī putniem un ežiem tādi iet pie sirds, un, par viņiem domājot, var ierīkot kādā dārza stūrī speciālu barotavu.

Izspied sulu no kritušiem augļiem!

Ja vienlaikus sabirst daudz augļu un tiem ir tikai nelieli sasitumi, tos var izmantot sulas spiešanai. Augļus pēc iespējas ātrāk salasa, lai brūnie plankumi sasituma vietā neiet plašumā, un izmanto sulas spiešanai.

Pagatavo konservus un izcep plātsmaizi!

Lai gan konservēšanas pirmais noteikums ir labas kvalitātes augļi, tomēr ir arī tādi gardumi, kuru gatavošanā noder kritušie augļi, piemēram, čatniji, pikantas mērces, biezeņi, proti, tādi, kur augļi ir jāsasmalcina. To darot, vienkārši izgriež saspaidītās vietas un pārējo liek katlā un gatavo atbilstoši receptēm. Tikko nokrituši un tikai mazliet saspiedušies augļi ir piemēroti arī plātsmaižu virsiņām un vienkāršām augļu kūkām no stingras mīklas.

Žurnāls "100 Labi Padomi" / Foto: Shutterstock