Kā uzglabāt sakņaugus, ja nav pagraba?
foto: unsplash.com
Noderīgi ikdienā

Kā uzglabāt sakņaugus, ja nav pagraba?

"100 Labi Padomi"

Sakneņus veiksmīgi pāris mēnešus var uzglabāt arī dzīvoklī vai mājā.  Atliek tikai izvēlēties sev pieņemamāko un ērtāko metodi.

Sagatavo pirms uzglabāšanas

● Uzglabāšanai piemēroti tikai nokaltēti veseli sakņaugi bez slimību pazīmēm un bez visniecīgākā bojājuma.

● Sakņaugus ērti uzglabāt plastmasas vai koka kastēs, kas izklātas ar plēvi, kurā izveidoti caurumi gaisa piekļuvei. Kastes apakšā ieber nedaudz mitras smiltis vai lapu koku skaidas, tad liec saknes (tā, lai tās savā starpā nesaskaras) un atkal pārber ar skaidām vai smiltīm. Liec vienu kārtu uz otras.

● Pacietīgākie pirms uzglabāšanas katru sakņaugu var iemērkt šķidrā mālā. Ļauj māla kārtiņai nožūt, tikai pēc tam kārto kastē. Māls neļauj saknēm izžūt un labāk pasargā no ārējo apstākļu iedarbības.

● Kartupeļus labāk uzglabāt maisā, lai gaiss var brīvi starp tiem cirkulēt. Maisa augšpusē vēlams uzlikt salmus, lai pasargātu no lieka mitruma un puves veidošanās.

Kur vislabāk novietot

● Liec maisu ar kartupeļiem vai kastes ar sakņaugiem visaukstākajā mājokļa vietā: vējtverī, pie ārdurvīm, starp ārdurvīm (ja ir divas ārdurvis un vieta atļauj), pie ārsienas telpas stūrī.

● Ja ir lodžija, balkons, garāža, kur nav jūtams degvielas un eļļu smārds, vai dārza mājiņa, liec glabāšanai sagatavotos sakņaugus tur. Tikai parūpējies, lai tie būtu tumsā un neciestu no sala. Tumsu vari nodrošināt, vienkārši paslēpjot zem lielas kartona kastes, bet no sala sakņaugus pasargāsi, tos pārsedzot ar vecām segām, mēteļiem.

Glabāšana uz lauka

Ir sakņaugi, kurus ilgstoši var glabāt vagā, kur tie auguši. Lai pasargātu tos no grauzējiem, uz vagām uzliec skujkoku zarus, pēc tam vagas siltini ar vismaz 15 cm biezu salmu, skaidu vai kūdras slāni. Pa virsu pārber dārza augsni. Šādi vari uzglabāt topinambūrus, burkānus, pastinakus un melnsakni. Tiesa, ja ziemā būs daudz sniega un bargs sals, tikt pie šādi uzglabātiem sakņaugiem būs diezgan sarežģīti.