Ķimikālijas mūsu izlietnēs zivju tēviņiem laupa vīrišķību
Ķimikālijas, kuras milzīgā daudzumā savos mājokļos un arī birojos aizskalojam izlietnēs un tualetēs, nokļūs upēs un rada dīvainas pārmaiņas zivju organismā.
Šis kokteilis dažu sugu zivju tēviņiem iedarbina bioķīmisku mehānismu, kas liek tiem uzvesties kā mātītēm. Pirmām kārtām runa ir par saldūdens zivīm, stāsta profesors Čārlzs Tailers no Ekseteras universitātes Anglijas dienvidos.
Pēc viņa novērojumiem, apmēram 20% zivju tēviņu Lielbritānijas upēs izrāda zemāku agresijas līmeni, zaudē konkurences spēju un spermas kvalitāti, bet dažu sugu gadījumos pat sāk iznērst ikrus.
Zivīm bīstamāko vielu vidū Tailers min pretapaugļošanās tablešu sastāvdaļas, mazgājamos līdzekļus, kosmētiku un dažus plastmasas veidus. “Piemēram, antidepresanti pazemina to dabiskās bailes, un tas ietekmē reakciju uz plēsējiem,” skaidro profesors.
2009. gadā amerikāņu pētnieki no Ročesteras universitātes secināja, ka zēniem jau mātes klēpī daži plastmasas veidi ietekmē hormonālo sistēmu. Polimēru ķīmiskā formula var būt ļoti līdzīga sieviešķajam hormonam estrogēnam. Tādējādi piedzimst puisēni, kas vēlāk mazāk interesējas par rotaļu auto, drīzāk spēlējas ar lellēm un izvairās no puiku kautiņiem.