Briti izaicina: 30 dienas bez plastmasas
Rietumeiropā aizvien populārāki kļūst veikali bez plastmasas iepakojumi. Šis ir Original Unverpackt Berlīnē.
Viena Vide Visiem

Briti izaicina: 30 dienas bez plastmasas

Kas Jauns Avīze

Jūras saglabāšanas biedrība (Marine conservation society) Lielbritānijā rosina visu jūniju atteikties no plastmasas – maisiņiem, krūzītēm un cita sintētiskā iepakojuma. Vietnē mcsuk.org varat reģistrēties šim izaicinājumam un saņemt vērtīgus padomus, kā mazināt plastmasas lērumu savā dzīvē.

Nost ar plastmasas maisiņiem un kārbām! Jā, tie ir ērti, taču maisiņu, kastīšu un trauciņu noderīguma laiks ir īss. Pat tie plastmasas maisi, kas sairst, nekur neizgaist, bet paliek augsnē vai ūdenī, un sīkās polimēru daļiņas nonāk dzīvnieku un arī mūsu vēderos.

Ar savu maisu un kasti
Tāpēc vienmēr atcerieties uz veikalu līdzi paņemt ne tikai lielus auduma maisus pirkumiem, bet varat sašūt mazākus maisiņus ar aizvelkamu galu, kuros salikt ābolus, burkānus, tomātus vai gurķus. Ēdienam, kas smērē, briti iesaka izmantot metāla vai stikla kārbas.

Lai godam izvairītos no plastmasas, nāksies izvēlēties produktus, kas nav safasēti polipropilēna vai polistirola kastēs un traukos. Ja tuvumā ir tirgus vai vietējo preču bode, tur bieži vien tirgo izlejamo pienu vai krējumu. Uz tādu veikalu var doties ar stikla burkām. Ja plānots iepirkties visai nedēļai, noder jau reiz lietotas kartona kastes.

Nenoliedzams izaicinājums
Latvijā iepirkties, ignorējot plastmasas iepakojumu, ir liels izaicinājums, jo pārdevēji it visu centīsies ielikt maisiņā un pat divos. Nemaz nav tik viegli atrast beramos produktus kartona kastēs vai olas makulatūras masas iepakojumā. Toties valstīs, kur domā ar galvu, aizvien populārāki kļūst beziepakojuma veikali, t.i., preces iesver pircēja līdzņemtajos traukos un maisiņos.

Lai izvairītos no PET pudelēm, iesaku nepirkt ūdeni un limonādes šādā tarā. Labu labais ūdens tek no krāna, bet, ja vēlaties to pamatīgāk attīrīt, noderēs filtrkrūze. Lai nemocītu slāpes, ņemiet līdzi metāla vai stikla pudeli, kas kalpos daudz ilgāk.

Lai izvairītos no vienreiz lietojamajiem traukiem, nēsājiet līdzi savu termokrūzi. Talku un pikniku rīkotājiem iesaku izmantot papīra vai palmu lapu šķīvjus, metāla galda rīki nemaz tik daudz vietas neaizņem, lai tos katrs nevarētu paņemt līdzi. Arī viduslaikos cilvēki vienmēr nēsāja līdzi savus nažus un karotes. Kas bija aizmirsis vai pazaudējis, palika neēdis.

Zobu birste ar bambusa kātu
Kosmētikas nodaļā gan nāksies papūlēties, lai atrastu šampūnu stikla pudelē vai ziepes, kas ietītas papīrā. Man nesen izdevās nopirkt zobu birsti ar bambusa kātiņu – kaut neliels, bet prieks.
Ūdeņu aizsardzības organizācijas ceļ trauksmi par kosmētikas precēm, kas satur plastmasas daļiņas – tie ir dažādi skrubji un zobu pastas.

Es gadu īpaši papūlējos, lai izvāktu no skapja sintētisko apģērbu, un tagad tajā ir tikai dabīga materiāla apģērbi. Jāatzīst, ka ne vienmēr izdodas izvairīties no plastmasas pogām un sintētikas oderēm, principi jāliek pie malas, ja gribas uzvilkt zeķbikses.