Ar ko atšķiras baltās olas no brūnajām
foto: Ieva Lūka/LETA
Noderīgi ikdienā

Ar ko atšķiras baltās olas no brūnajām

Kasjauns.lv

Pirms Lieldienām daudzi prāto, kuras olas vērtīgākas un veselīgākas - baltās vai brūnās, un vai vispār ir atšķirība, kādā krāsā tās ir. Piedāvājam uzzināt dažus faktus par vistu olām.

Olas satur noderīgus vitamīnus, minerālvielas un olbaltumvielas. Biežam olu patēriņam ir pozitīva ietekme uz matu un visa organisma stāvokli. Vidēji viena ola satur aptuveni 80 kalorijas.

Holesterīnu satur olu dzeltenums, taču to līdzsvaro lecitīns (īpaša viela, kas palīdz pārstrādāt taukus un holesterīnu).

Jēlās olās bieži slēpjas kaitīgās baktērijas – salmonellas. Termiskā apstrādē tās tiek nogalinātas.

Izplatītais mīts, ka brūnās olas ir vērtīgākas par baltajām, ir nepatiess. Baltās olas neatšķiras no brūnām. Viss slēpjas tikai vistās, kas izdēj olas. Čaumalas krāsa ir atkarīga no dējējvistas spalvu krāsas: brūnas olas dēj brūnas un smilškrāsas vistas, bet baltām vistām būs baltas olas.

Izvēloties olas nevajadzētu pievērst lielu uzmanību čaumalas krāsai!

Visas olas var nosacīti iedalīt diētiskajās un parastajās. Par diētiskām olas uzskata, ja tās tiek uzglabātas pareizā temperatūrā ne vairāk kā 7 dienas pēc izdēšanas. Parastas olas tiek uzglabātas līdz 25 dienām.

Olas nav vēlams uzglabāt blakus pārtikas produktiem ar spēcīgu smaku. Tā kā olu čaumalai ir poraina struktūra, ola viegli uzsūc smakas. Izvēlēties tikai pašus svaigākos un kvalitatīvākos produktus!