Kā tikt galā ar rudens grūtāko darbu - lapu savākšanu?
Lapu savākšana ir viens no smagākajiem rudens darbiem. Taču to var ne vien atvieglot, bet pat padarīt tīkamu, izmantojot jaunākos tehnikas piedāvājums. Padomus sniedz interjera žurnāliste Anita Pīra.
Par to, cik drīz pēc nobiršanas un vai vispār lapas jāsavāc, speciālistu domas atšķiras, tāpēc katrs var vadīties pēc savām izjūtām – grābt lapu lielumu rudenī vai atstāt šo darbu uz pavasari.
Daļai lapkoku un krūmu sabirušās lapas palīdz izturēt ziemu, ja tā ir auksta, īpaši jaunajiem un sala jutīgiem augiem. Sakritušās lapas ar laiku satrūd un ielabo augsni, taču tas nenotiek vienas ziemas laikā, tāpēc parasti lapas no zālieniem un dobēm izvāc un kompostē. Speciālisti neiesaka lapas sadedzināt, jo tā tiek iznīcinātas dārzam tik nepieciešamās organiskās vielas. Bet nav saprātīgi sagrābtās lapas vienkārši samest kaudzēs, jo vējš tās ātri izdzenās. Pat ja lapas uzreiz neliek kompostēt, tās labāk sabērt pagaidu nožogojumos vai vismaz apsegt ar plēvi vai sietu. Lapas var izmantot arī citu augu piesegšanai uz ziemu vai arī kā mulču.
Vienkāršas metodes – roku darbs
Lapas jāgrābj sausas, jo mitrumā tās kļūst smagas, salipušas un to savākšana ir apgrūtinoša. Vienkāršākais lapu savākšanas palīglīdzeklis ir speciālais lapu grābeklis (taisns vai vēdekļveida) ar atsperīgiem zariem. Izvēloties grābekli, jāraugās, lai stiprinājuma kāts būtu viegls, parocīgs un atbilstošs ķermeņa proporcijām.
Savākto lapu transportēšanai uz komposta kaudzi vai citu novietošanas vietu nepieciešamas parocīgi lietojamas un ietilpīgas tvertnes. Savākšanai un pārvadāšanai ērti izmantot dziļu divriteņu ķerru ar savienotu rokturi (tā ir ērtāka un stabilāka lapu savākšanas darbiem nekā ķerra ar vienu riteni un diviem atsevišķiem rokturiem).
Lapu transportēšanai var izmantot arī dažāda veida dārza ratiņus, kas aprīkoti ar lielāka vai mazāka tilpuma maisiem un tvertnēm, vai arī speciālus vieglus plastikāta maisus – somas ar rokturiem.
Mūsdienīgas metodes – tehniskas palīgierīces
Dārza un piemājas teritorijas attīrīšanai no lapām ražotāji piedāvā dažādas tehniskas ierīces – lapu pūtējus un savācējus. Lapu savākšana ar pūtēja palīdzību atgādina darbošanos ar lielu un jaudīgu putekļu sūcēju un prasa ievērojami mazāk laika un spēka, nekā strādājot ar grābekli. Lapu pūtēju piedāvājumā ir gan ar vienu roku vadāmi modeļi, gan jaudīgi profesionāļu darbarīki, kas tiek pārnēsāti īpašā uzkabē uz muguras.
Ar lapu pūtēju lapas sapūš kaudzēs, lai tās vieglāk aizvākt, bet sūcējs, kuram pievienots speciāls savācējmaiss, nodrošina ātru lapu savākšanu. Vairumā aparātu abas funkcijas – pūšana un savākšana ir apvienotas.
Pieejami divu veidu lapu pūtēji un savācēji – elektriskie un ar benzīna motoru. Sūcēja aparāts sastāv no jaudīga motora, benzīna tvertnes vai elektrokabeļa stiprinājuma, garas sūkšanas caurules (vienas vai divām kopā savienojamām) un liela lapu savācējmaisa, ko uzkarina plecā. Maiss lapu savākšanai parasti izgatavots no izturīga poliestera, tāpēc ir viegls, nepaliek mitrs (ja gadās sūkt mitras lapas) un ir viegli iztukšojams, jo aprīkots ar ērtu rāvējslēdzēju. Aparātu sūkšanas jauda ir – sākot no 500 m3/stundā līdz pat 1400 m3/stundā profesionāliem sūcējiem – tas nozīmē ātrumu, ar kādu lapas tiek iesūktas caurulē.
Elektrisko sūcēju darbina, pieslēdzot elektrības kabelim, bet benzīna motora lapu savācējam nepieciešama speciāla degviela, ko lieto arī zāģiem (parasti benzīns, kas noteiktā proporcijā sajaukts ar divtaktu motoreļļu).
Daži aparāti aprīkoti ar smalcinātāju, kas lapas un sīkos zariņus sasmalcina, tāpēc šos pūtējus nedrīkst lietot vietās, kur ir akmeņi, stikli vai citi cietie atkritumi. Aparāti, kuriem nav smalcinātāja, aprīkoti ar lapu saspiedēju (sūcēja turbīna samazina lapu apjomu līdz 10%) un šķirotāju, kas, iesūcot lielākus atkritumus, piemēram, čiekurus, novērš turbīnas nosprostošanos. Ar sūcējiem nav ieteicams sūkt mitras lapas, jo tās var aizsprostot pūtēja cauruli, turklāt ir smagas. Lapu pūtējus var izmantot arī ūdens tekņu tīrīšanai.
Elektriskie lapu pūtēji
: vieglāki nekā benzīna aparāti.
Mīnuss: var izmantot tikai tiešā elektrības rozetes tuvumā, jo ne visi aparāti aprīkoti ar speciālu elektrokabeļa stiprinājuma skavu, kas nodrošina nejaušu strāvas avota atvienošanu.
Benzīna lapu pūtēji
: strādā jebkurā attālumā no mājas;
nestiepjas līdzi elektriskais vads.
: salīdzinot ar elektrisko, benzīna aparātu ir smagāki;
nepārtrauktā režīmā darbojas no pusstundas līdz stundai, atkarībā no degvielas tvertnes.
Zini: katram aparātam ir savs svars un ergonomika, tāpēc pirms iegādes to noteikti vajadzētu pielaikot, lai noskaidrotu, cik viegls vai smags tas ir, cik ērts tam ir rokturis, cik ērti to satvert un turēt, cik stipri aparāts vibrē u. tml.
pievienojama speciāla savākšanas piekabe, kas paredzēta liela daudzumu zāles vai lapu savākšanai. Aprīkota ar slaucīšanas mehānismu, kas braucot rotē un savāc lapas un atkritumus lielā tvertnē. Tai ir regulējams augstums, un tā ir vienkārši iztukšojama. Šādu piekabju darba platums parasti ir no 80 līdz 100 centimetriem. Piekabe paredzēta lielu teritoriju uzkopšanai. Priekšrocība – var savākt jebkura veida atkritumus, ne tikai lapas un zāli, bet arī zarus un akmeņus.