Cienītāji spēs novērtēt! Kafija, kas izkritusi no ziloņa dibena
Arī pie mums zināmo Kopi Luwak kafiju, kuru iegūst no nelielu dzīvnieciņu – civetu fekālijām, dārdzības ziņā izkonkurējusi kafija Black Ivory, kuras izejviela ir ziloņu fekālijas.
Vēl pirms dažiem gadiem apgalvojums, ka fekālijas var būt lielisks izejmateriāls ekskluzīvu un veselīgu ēdienu gatavošanā, likās absurds. Vai kāds varēja iedomāties, ka pienāks laiki, kad bagātnieki ar lielāko prieku šķirsies no 50 dolāriem, lai izbaudītu mazu tasīti kafijas, kura izkritusi no ziloņa dibena?
Deviņdesmito gadu sākumā pasauli pāršalca ziņa par Kopi Luwak – ārkārtīgi garšīgu kafiju, iegūtu no nelielu dzīvnieciņu – civetu– fekālijām. Neatkārtojamā kafijas garšu gamma rodas tieši civetas kuņģī. Šie kaķa lieluma visēdāji ir kāri uz īpašas šķirnes kafijas krūmu augļiem. Savvaļā civetas izvēlas tikai pašus garšīgākos, pilnībā nogatavojušos, kafijas augļus, māgā to mīkstais apvalks pārstrādājas, bet cietais kodols jeb kafijas pupiņa paliek neskarta, tikai bagātīgi piesūcas ar kuņģa sulas fermentiem un, izceļojot cauri zarnu traktam, uzņem arī cibetīnu – tā saukto civetas muskusu. Ļaudis vērtīgās civetu spiras savāc, visu lieko nomazgā un tīrās pupiņas vairākas dienas pamatīgi izkarsē saulē. Kopi Luwak lietotāji apgalvo, ka šai kafijai ir sabalansēta medus, salda krējuma un mandeļu garša, delikāts rūgtumiņš un noturīga pēcgarša. Pirms neilga laika Kopi Luwak zaudēja līdera pozīcijas – par pasaulē labāko un dārgāko kafiju (cena – 1100 dolāru par mārciņu, 50 dolāru tasīte) tika atzīts cits kaku ražojums – Black Ivory (ražotne atrodas tā saucamajā Zelta trīsstūrī uz Taizemes, Mjanmas un Laosas robežas). Šīs kafijas izejviela ir ziloņu fekālijas, un, tā kā ziloņi ir zālēdāji, šai kafijai ir cita garšas buķete. Tā patiešām ir ekskluzīva prece, jo 2012. gadā tika iegūti vien 70 kilogrami Black Ivory kafijas pupiņu. Šo kafiju var pagaršot un nopirkt tikai Anantara viesnīcu tīklā Maldivu salās, Abudabi un Anantara Golden Triangle kūrortā.
Kā stāsta Black Ivory izgudrotājs un zīmola īpašnieks kanādietis Bleiks Dinkins, lai iegūtu vienu kilogramu kafijas, zilonim jāapēd 33 kilogrami svaigu kafijas augļu, jo daļa kafijas pupiņu izbirst no fekālijām un pazūd savannas garajā zālē... Tālākā kafijas pupiņu pārstrāde ir līdzīga Kopi Luwak. Starp citu, 8% peļņas Dinkins ziedo Āzijas ziloņu fondam (ziloņu ārstēšanai un medikamentiem). Uzzinot par ziloņkaku kafijas panākumiem, reaģēja japāņu alus darītava Sankt Gallen, kas jau 2013. gadā alusmīļus pārsteidza ar alu Un, Kono Kuro, gatavotu no Black Iron kafijas pupiņām (alum ir banānu un cukurniedru garša). Drīzumā ķīniešu dabas pētnieks Janši sola ieviest tirdzniecībā arī pasaulē dārgāko tēju, iegūtu no lielo pandu izkakātā bambusa (maksās aptuveni 50 000 mārciņu kilogramā). Taču satriecošākie kaku produkti ir japāņu zinātnieka Micujuki Ikedas izgudrotais pūpburgers (no cilvēku izkārnījumiem) un spāņu mikrobioloģes Annas Džofrē zīdainīšu fekāliju desa. Pūpburgerus Tokijas iedzīvotāji varēja pagaršot jau 2011. gadā. Diemžēl tie neguva atsaucību, kaut gan zinātnieks apgalvoja, ka viņa izgudrojums varētu kaut mazliet apturēt masveida aptaukošanos – Ikedas radītajā gaļas surogātā ir mazāk kaloriju nekā īstajā gala, tas satur 63% olbaltumvielu, 25% ogļhidrātu, 3% tauku un 9% minerālvielu. Tiesa, ja pūpburgerus ieviestu plašā tirdzniecībā, to cena būtu 10– 20 reižu lielāka nekā hamburgeriem, jo vajadzētu atpelnīt pētījumos ieguldīto naudu. Arī Katalonijas pārtikas un lauksaimniecības institūta zinātnieku grupa Annas Džofrē vadībā apgalvo, ka viņu izstrādātā zīdainīšu fekāliju desa cilvēcei nāktu tikai par labu – satur daudz labo baktēriju un probiotiku, un šo produktu var droši iekļaut veselīgo ēdienu kategorijā. Tirdzniecībā jau nokļuvuši divi zīdainīšu fekāliju izstrādājumi – līdzīgi fuet desai un tik populārajai vītinātajai desai čorizo.
Nu ko, varbūt ir vērts padomāt par ēdienkartes atsvaidzināšanu?...