Zinātnieki radījuši kazenes bez sēklām
ASV zinātnieki, izmantojot CRISPR – “gēnu šķēru” – metodi, radījuši pasaulē pirmās kazenes bez sēklām un ērkšķiem.
Kazenes ir ļoti vērtīgas uzturā, uzlabojot gremošanu un cukura līmeni, pat ievērojami mazina iekaisumus, veicina smadzeņu darbību, novērš sirds un asinsvadu slimības.
Tomēr kāds pētījums liecina, ka vairāk nekā 30% ogu pircēju atsakās tās iegādāties, galvenokārt tāpēc, ka kazenes satur sēklas un ērkšķus. Tas pamudināja pie darba ķerties uzņēmumu “Pairwise”, kas specializējas gēnu inženierijā pārtikā un lauksaimniecībā.
Tagad gaidāmi lauka izmēģinājumi, cerot, ka pēc dažiem gadiem jaunās ogas būs pieejamas tirdzniecībā. Garšas un citas vērtīgās īpašības nav zudušas.
“Pairwise” izpilddirektors Toms Adams šo darbu nosaucis par jaunu lauksaimniecības inovāciju ēru. Turklāt ogu kombainiem ir vieglāk novākt ražu, kad netraucē ērkšķi, kas mazina pārtikas atkritumus.
CRISPR ir viens no šī gadsimta ievērojamākajiem sasniegumiem ģenētikā un medicīnā, kas nākotnē varētu ļaut ārstēt līdz šim nedziedināmas iedzimtas slimības. 2020. gadā franču zinātniece Emanuela Šarpentjē un viņas amerikāņu kolēģe Dženifera Dudna par šo tehnoloģiju saņēma Nobela prēmiju ķīmijā.
Zinātnieces to atklāja, pētot baktērijas – tās dabiski šādā veidā aizsargājas no, piemēram, vīrusiem. Baktērijas nokopē un integrē savā genomā noteiktu DNS daļiņu, kas ļauj atpazīt vīrusu un iznīcināt tā nukleīnskābi.
Ģenētiskās “šķēres” ļauj sašķelt DNS molekulu noteiktā vietā, paverot ceļu uz DNS koda pārrakstīšanu, lai radītu organismā jaunas īpašības, piemēram, palielinātu labības izturību pret sausumu. Šis atklājums arī ļauj cerēt uz arbūziem bez sēklām.