Toronto zoodārza gorillu nākas ārstēt no mūsdienu cilvēkiem raksturīgā netikuma
Kanādas lielākās pilsētas Toronto zoodārza administrācija aizliegusi apmeklētājiem rādīt jaunajam gorillu tēviņam savus viedtālruņus, jo pērtiķa aizraušanās ar video skatīšanos nākusi par ļaunu viņa attiecībām ar ciltsbrāļiem, vēsta “Daily Mirror”.
13 gadus vecais Nasirs tik ļoti aizrāvies ar apmeklētāju rādīto video skatīšanos telefonā, ka pēdējā laikā gandrīz vairs nekontaktē ar pārējām gorillām. Lai pērtiķi pasargātu no cilvēku kaitīgās ietekmes, pie viņa voljēra nācās uzstādīt atbilstošus brīdinājumus apmeklētājiem.
“Nasirs burtiski ir pusaudža iemiesojums, kuru interesē tikai video. Ja viss notiktu pēc viņa vēlmēm, viņš lielāko daļu laika pavadītu, skatoties ekrānā,” uzskata Toronto zoodārza uzvedības īpatnību speciāliste Holija Rosa. Hasirs galvenokārt skatījies video ar citiem dzīvniekiem, taču viņam daudz noderīgāk būtu nodarboties ar to, ko darītu savvaļā: pavadīt laiku ar savējiem.
Toronto zoodārzs nebūt nav pirmais, kas saskaras ar savu iemītnieku uzvedības problēmām mūsdienu elektronisko ierīču iedarbībā. Piemēram, Čikāgas zoodārzā pie primātu voljēra uzstādīja papildu barjeru pēc tam, kad pārāk biežas viedtālruņu demonstrēšanas dēļ sāka izpausties novirzes pērtiķu uzvedībā, kurām var būt negatīvas sekas nākotnē.
Pērtiķi ir pieraduši pie modernām ierīcēm, ne tikai izrādot par tām interesi, bet pat atdarinot žestus, kas saistīti ar viedtālruņa lietošanu, piemēram, pavelkot ar pirkstu it kā pa ekrānu. Vēl vairāk, pērtiķi reizēm praktiski parāda viedtālruņu lietošanas iemaņas. Taču šādi var izveidoties dzīvnieku atkarība, postoši ietekmējot viņu savstarpējās komunikācijas spējas. Tas nozīmē, ka zoodārzu iemītniekiem kaitīgi ir ne tikai "piebarotāji", bet arī "gadžetu" demonstrētāji.