Ķīnas cenzoru nemīlētāko meklēšanas pieprasījumu vidū ir "sāls ar jodu"
Jaunā pētījumā apkopoti Ķīnas valdībai nepatīkamākie interneta meklēšanas pieprasījumi, kuru skaitā ir gan kādas reliģisko disidentu grupas nosaukums, gan "sāls ar jodu".
Kārnegī Melonas universitātes pētījums identificējis 295 vārdus un vārdu savienojumus, kuru lietošanas dēļ Ķīnas valdība piespiedu kārtā ierobežo saziņu starp valsts iedzīvotājiem.
Laikraksts "Pittsburgh Post-Gazette" vēsta, ka sarakstā atrodams gan reliģisko disidentu grupas "Falun Gong" nosaukums, gan "sāls ar jodu". Pēc Japānas atomelektrostacijas avārijas pagājušajā gadā Ķīnā izplatījās baumas, ka sāls ar jodu mazina radiācijas risku.
"Ķīnas valdība iejaucās un ieteica neticēt šīm baumām," norāda pētījuma līdzautors Deivids Bamans. "Pēc tam sāls ar jodu kļuva par jūtīgu tematu un pieauga iespēja, ka ziņojumi, kuros apspriests sāls, tiks dzēsti."
Pētījumā izmantotie dati iegūti Ķīnas mikroblogošanas vietnē "Sina Weibo", kurā reģistrējušies 300 miljoni Ķīnas iedzīvotāju. Neskatoties uz Ķīnas valdības īstenoto cenzūru, portāla lietotāju skaits strauji pieaug - pēdējo trīs mēnešu laikā tam pievienojušies 50 miljoni lietotāju, padarot "Sina Weibo" par trešo populārāko mājaslapu Ķīnā.
Tika caurskatīti 57 miljoni "Sina Weibo" publicētu ziņojumu, no kuriem atlasīja 1,3 miljonus Ķīnas valdībai potenciāli nepatīkamu ziņojumu.
Pētījumā atklājās, ka trīs mēnešu laikā no publicēšanas brīža tika izdzēsi 212 583 jeb aptuveni 16 procenti ziņojumu. Tika izdzēsti arī 54 procenti ziņojumu, kuri nosūtīti no Tibetas.
Lielākā daļa pētījumu par Ķīnas interneta cenzūru pievēršas mājaslapām, kuras Ķīnas valdība nobloķējusi pilnīgi, apgalvo pētījuma līdzautors Noa Smits. Tāpēc pētnieki vēlējās noskaidrot, kā un cik lielā mērā Ķīnas valdība cenzē sabiedrībai pieejamu portālu saturu.
Interneta pētniecības portāla "Open Net" 2005.gada pētījumā atklājās, ka Ķīnā pastāv izsmalcinātākā interneta cenzūra pasaulē.
"Ķīnas pašmāju mikroblogošanas vietnes sniedz unikālu iespēju sistemātiski un detalizēti pētīt interneta cenzūru," sacīja Smits.
Ķīnas valdība atklāti runā par cenzūru un pat sākusi oficiālu kampaņu, kas to popularizē, - "Zelta vairoga projektu" jeb "Lielo ugunsmūri". Valdība paziņojusi, ka no 16.marta visiem "Sina Weibo" lietotājiem publiskajos profilos jānorāda savs īstais vārds.
Pētījums publicēts akadēmiskajā žurnālā "First Monday".