Vācu pāris samainās lomām ar pašu bērniem
Vācu rakstnieks un viņa sieva nodevuši vecāku pienākumus bērnu rokās un par savdabīgā eksperimenta grūtāko uzdevumu uzskata ģimenes budžeta plānošanu. Viņi mēnesi izturējās pret 13 un 10 gadus vecajiem bērniem kā ģimenes galvām.
Johanam Mecgeram un viņa sieva Helgai mēneša garumā nācās izciest neskaitāmus pazemojumus, prasot bērniem kabatas naudu, lūdzoties atlikt gulētiešanas laiku, kā arī bez strīdiem pieņemot bērnu atteikumu.
"Pat ja bērni uzaug ar mīlošiem un dāsniem vecākiem, viņiem katru dienu jādara viss, ko tiem liek," grāmatā raksta Mecgers. "Protams, mēs esam lielie, bet viņi ir mazie. Mūsu pienākums ir aizsargāt un pabarot viņus, izskaidrot notiekošo. Taču ļoti bieži to darām ar vārdiem un attieksmi, kas nonāk pretrunās ar visiem cieņas pilnas kopdzīves noteikumiem."
Rakstnieks apgalvo, ka eksperimenta ideja nav radusies no atbalsta radikālām pedagoģiskām metodēm. "Mēs neesam nekādi hipiji," viņš joko, paskaidrojot, ka tā radusies, kad dēls viņam mācījis spēlēt galda tenisu.
"Pēc tam viņš mani apskāva un teica: "Tēt, neviens pieaugušais ar mani nekad nebija runājis tik pieklājīgi. Man tas ļoti patika,"" atceras grāmatas autors.
Vecāki nodeva bērnu rokās 700 eiro (492 latu) lielo ģimenes budžetu pēc nodokļu un rēķinu nomaksas. Mecgers un sieva katrs saņēma 40 eiro (28 latus) lielu kabatas naudu.
Kaut arī bērni sākotnēji sprieda par videospēļu konsoles "Nintendo Wii" iegādi, pāra 13 gadus vecā meita Lara ieviesa stingru taupības režīmu, lai pēdējā dienā nodotos apjomīgai iepirkšanās tūrei.
Tā rezultātā Mecgeram bieži nācās darba kolēģiem diedelēt pusdienas, turklāt ledusskapis ģimenes mājās lielākoties bija tukšs.
Savukārt desmit gadus vecais Jonni aizmirsa sagatavot našķus galda tenisa sacensībām, kurās ieradās kopā ar tēvu, tāpēc viņiem nācās dzert ūdeni vīriešu tualetē.
Mecgers uzsver, ka eksperimentā piedzīvotais apstiprina bērnu psihologu pieņēmumu, ka spēja plānot ilgtermiņā bērniem parādās tikai ap 12 gadu vecumu.
Lara atklāja, ka skolas un budžeta plānošanas radītais spiediens ir smagāks, nekā viņa bija domājusi pirms eksperimenta uzsākšanas. Turklāt drīz vien kļuva skaidrs, ka gaidītā iepirkšanās nebūs iespējama.
Mecgers jautāja meitai, kāpēc viņa neiztērēja visu naudu jau pirmajā dienā. "Es varu tērēt tikai tavu naudu. Ja tā ir manējā, mani vienmēr moka sirdsapziņa," skanēja atbilde.
Eksperiments aprakstīts grāmatā "The Kids Are In Charge".
LETA, Foto: Bulls Press