Busulis pirms mešanās piedzīvojumos pārbauda sirdi
Slavenības

Busulis pirms mešanās piedzīvojumos pārbauda sirdi

Jauns.lv

Dziedātājs Intars Busulis (34), pirms doties uz Gruziju, kur atrodas augstākais kalnu ciemats Eiropā, nupat nopietni pārbaudīja veselību.

Busulis pirms mešanās piedzīvojumos pārbauda sirdi...

Pagājušo otrdienu Intars Busulis vairākas stundas pavadīja klīnikas Premium Medical kabinetos, vaiga sviedros pārbaudot sirds un locītavu veselību. Iemesls straujākai sirds pukstēšanai ir apņemšanās drīzumā rāpties pa klinšu sienu Gruzijā, lai nokļūtu Eiropas augstākajā kalnu ciematiņā.

Rāpsies klintī

Intars instruktora pavadībā jau atrodas Gruzijā, kur uzturēsies divas nedēļas. Viņa piedzīvotais būs pamats jaunai ekspedīcijas 1000 jūdzes sezonai, kas LTV7 ekrānos nonāks rudenī. Kā skaidro Qfilma producents Atis Balodis, 1000 jūdzes ar Busuli priekšgalā vēlas sasniegt kalnu ciematiņu Dmanisi, kur arheologs Davids Lordkipanidze atklājis Eiropā senākā cilvēka Homo Georgicus apmetni.

Busulis mēros vairāk nekā 1000 kilometru pa vienu no interesantākajām Eiropas valstīm, tiksies ar kalnu ciematiņu iedzīvotājiem un šķērsos iespaidīgus un bīstamus kalnu ceļus. Bet pats svarīgākais — mūziķim kopā ar pieredzējušo alpīnistu Induli Švernu būs jāpieveic aptuveni 50 metru augsta klinšu siena, lai nokļūtu augstākajā Eiropas ciematā Ushguli, kas atrodas vairāk nekā 2000 metru augstumā virs jūras līmeņa.

Pārbaudi uztver nopietni

Pirms ceļojuma Intars Busulis devās uz klīniku Premium Medical Rīgā, kur viņam tika pārbaudīta veselība, izmantojot īpašu programmu – veselības check-up. „Katra fiziska slodze, kas ir ārpus ikdienā ierastās, ir nopietns pārbaudījums cilvēka organismam jebkurā vecumā, bet jo īpaši pēc 30 gadiem. Tāpēc, pirms doties ekstrēmos piedzīvojumos, nirt, lēkt vai kāpt, noteikti vajadzētu pārbaudīt veselību, īpaši, ja visas šīs aktivitātes jāīsteno īsā laikā,” stāsta klīnikas Premium Medical interniste Dace Cibule, neslēpjot prieku, ka Busulis procedūru uztvēris ļoti nopietni.

Pārbaude sākās ar konsultāciju pie internista, kuras laikā tika izvērtēti visi dziedātāja vitālie rādītāji — augums, svars, ķermeņa masas indekss, asinsspiediens, kā arī jānodod asins analīzes. Savu vērtējumu par ķermeņa fizisko stāvokli sniedza fizioterapeits, konsultējot, kā saudzīgāk izturēties pret cilvēka veselībai tik svarīgo mugurkaulu, ceļu un pārējām locītavām. Busulis izgāja arī sirds slodzes testu uz velotrenažiera, bet pēc tam ļāva ar ultraskaņu izmeklēt sirds muskuļus un vārstuļus. Pēc tā, ka Intars jau nākamajā dienā bija lidmašīnā, var spriest, ka ar dziedātāja veselību viss ir kārtībā.

Un kā nu ne — atgādinām, ka Busulis pirms pusotra gada 1000 jūdžu ekspedīcijā Albānijā atmeta smēķēšanu un pie kaitīgā ieraduma neesot atgriezies. Bet šogad viņš cītīgi pievērsās skriešanai, katru dienu noskrienot vidēji 10 kilometru.

Busulis pirms mešanās piedzīvojumos pārbauda sirdi

Klīnikas Premium Medical veselības Check-up programmas vadītāja, interniste Dace Cibule: „Cilvēks lielākoties pie ārsta vēršas tad, kad viņam ir sūdzības, tad, kad viņam kaut kas sāp, bet nevienam nav noslēpums, ka absolūti lielākā nopietno slimību daļa sākotnēji norit bez sāpēm un sūdzībām, tādēļ profilaktiskajām pārbaudēm ir tik ļoti liela nozīme. To laikā iespējams noteikt visu veselības radītāju izmaiņas, salīdzinot ar iepriekšējiem dzīves periodiem, konstatēt kādas novirzes no veselības rādītāju normām un laikus uzsākt piemērotu ārstēšanu, ja tā ir nepieciešama. Tā saprotamāk izsakoties – mēs varam turēt roku uz pulsa un neļaut slimībai augt augumā, jo laikus atklātas pirmās slimības pazīmes ir liels garants tam, ka slimība nevērsīsies plašumā un tā būs izsārstējama.”  Tāpat ir skaidrs, ka 100% veselu cilvēku mūsdienu sabiedrībā gandrīz nav, tādēļ profilaktiskajai medicīnai ir arvien lielāka nozīme.

Check –up programma atkarībā no cilvēka vecuma un dzīvesveida paredz nepieciešamos individuālos izmeklējumus, lai pēc iespējas savlaicīgāk un precīzāk noteiktu pastāvošos veslības riskus un pēc iespējas efektīvāk tos novērstu.

Programma ir ideāli piemērota moderniem, progresīvi domājošiem, taču aizņemtiem un nodarbinātiem cilvēkiem, kuriem laiks ir būtiska vērtība, jo visas veselības pārbaudes ir iespējams veikt 1-3 dienu laikā bez nepieciešamības uzturēties stacionārā.

Taču tas nav vienīgais iemesls, kādēļ Check –up programma tiek augstu novērtēta: tā ir arī kā dzīves uztveres vai dzīves filozofijas sastāvdaļa atbildīgiem cilvēkiem: atbildīgiem gan par savu, gan ģimenes un citu tuvu cilvēku dzīvi un veselību. Šādiem atbildīgiem cilvēkiem vienmēr ir jābūt ierindā, un viņi nevēlas zaudēt dzīves kvalitāti. Un veselība pilnīgi noteikti ir viena no svarīgākajām dzīves kvalitātes komponentēm.

Check – up programmas vadītājs seko līdzi katrai programmas klienta izmeklējumu norisei, vadoties pēc īpaši sagatavota protokola. Visa Check – up programma ir vērsta uz  to, lai identificētu iespējamos slimību riskus pēc iespējas ātrāk.

Daži pētījumos atklāti fakti, kas būtu jāņem vērā:

•    Liela daļa cilvēku uzskata sevi par veselākiem, nekā viņi ir, kā arī ir pārliecināti, ka viņu dzīvesveids ir veselīgāks, nekā tas patiesībā ir. Vīriešiem, īpaši vadošos amatos esošiem, ir izteiktāka tiecība uzskatīt, ka viņu veselība ir labāka, nekā tā patiesībā ir, tādēļ bieži vecumā ap 50 gadiem nākas sastapties ar nepatīkamiem pārsteigumiem un nopietnām slimībām. Novērojams sava veida ‘mačo’ fenomens vai dzīvošana ilūzijās par savu veselības stāvokli.

•    Ar darbu saistītais stress un nostrādāto stundu skaits (darba slodze) ir ļoti nozīmīgs sirds un asinsvadu slimību riska faktors, un tas ir tikpat liels kā pamata kardiovaskulārie riska faktori (smēķēšana, alkohola lietošana, neracionāls uzturs, fiziskā mazaktivitāte) sasummēti kopā.

•    Profilaktiskie pasākumi netiek veikti pietiekami bieži, bet tie, kas tomēr tiek veikti, ir mazefektīvi, turklāt cilvēkiem ir maldīgi uzskati par profilakses būtību un tās mērķiem;

•    Ļoti bieži veselības traucējumos ir iesaistīti vairāki (2 – 10) orgāni vienlaicīgi, tādēļ veselības stāvokļa izvērtēšana un ārstēšana ir jāveic kompleksi;

•    Daudzi cilvēki laiku pavada sēžot ilgāk par 6 stundām, kas divkārt palielina kardiovaskulārās nāves iespējamību