Mēness neredzamās, patiesās krāsas?
Kad lūkojamies uz mēness disku, mēs redzam blāvu vai gaiši pelēku mēness nokrāsu, ko ieēno krāteru kontūras. Reizēm mēness iekrāsojas dzeltenīgs. Mēs allaž redzam mēnesi tādu – klinšainu, drūmi pelēkdzeltenīgu, kam māte daba nav piešķīrusi krāsas.
Kaut arī mēs uzskatām, ka mēness ir pelēks, jo to klāj tikai klintis, tas nav gluži tiesa. Patiesībā mēs nevaram apgalvot, ka redzam mēness patiesās krāsas. Interneta vietnē www.universetoday.com publicēts raksts izskaidro, ka mēs redzam mēnesi pelēku dēļ apgaismojuma līmeņa un redzamās gaismas izkliedētības mūsu atmosfērā un teleskopos. Kā minēts vietnē, vispatiesākās mēness krāsas ir bildēs, kas uzņemtas no kosmosa. Rakstā paskaidrots, ka mēness šķiet pelēks dēļ minerāliem, tādiem kā laukšpats, piroksīns, kalcijs, – tie ir galvenie gaiši un tumši pelēkās nokrāsas avoti, un tā virsmu, galvenokārt, veido vulkāniskais materiāls. Tomēr tas nav viss, ko vērts redzēt uz mēness.
Attēlā redzam mēness „patiesās” krāsas, kas paspilgtinātas un izceltas ar datorprogrammu. Pirms jūs kliedzat, ka foto ir viltojums, jāpaskaidro, ka šī fotogrāfija ir autentiska. Šāda veida attēlu koriģēšanu bieži vien izmanto zinātnieki, lai kosmosa fotogrāfijās izceltu slēptās detaļas, padarot tās krāsainākas un uzskatāmākas.
Naktī uz sestdienu vērojams mēness aptumsums. Viss aptumsums ilga no plkst. 00.51 līdz 4.50 pēc Latvijas laika.
Kasjauns.lv/Foto: futurismandscience.blogspot.com