LETA un "Deutsche Welle" izstrādās ziņu video automātiskas tulkošanas rīka prototipu
Bārzdiņš norādīja, ka "Google" rīkus saintegrēt tehniski nav ļoti sarežģīti, jautājums ir, vai iegūtā tulkojuma kvalitāte būs tik laba, lai cilvēkiem būtu interesanti to skatīties.
Auto un tehnoloģijas

LETA un "Deutsche Welle" izstrādās ziņu video automātiskas tulkošanas rīka prototipu

Jauns.lv

Nacionālā informācijas aģentūra LETA un Vācijas sabiedriskā raidorganizācija "Deutsche Welle" (DW), lietojot "Google" valodas tehnoloģijas, izveidos prototipu rīkam, kas ļautu automatizēt ziņu video tulkošanu.

LETA un DW kopīgais projekts "Speech.Media" ieguvis 50 000 eiro lielu finansējumu "Google Digital News Initiative" (DNI) programmas otrajā raundā prototipu projektiem.

Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta (LU MII) vadošais pētnieks un aģentūras LETA Pētniecības laboratorijas vadītājs Guntis Bārzdiņš skaidro, ka "Google" un "Facebook" dēļ mainās veids, kā cilvēki uztver ziņas, un tas ļoti ietekmē ziņu apriti.

"Tādēļ "Google" savas DNI programmas ietvaros finansē šādus eksperimentālus projektus, kuros dažādas grupas cenšas atrast jaunas ziņu aprites un žurnālistikas metodes un pieejas," sacīja Bārzdiņš.

Runājot par konkrēto "Speech.Media" projektu, Bārzdiņš norādīja, ka DW ražo ziņas 30 valodās. Ja pašlaik ziņas no vienas uz kādu no citām valodām tiek tulkotas atkarībā no pieprasījuma, tad nākotnē DW vēlētos šo procesu automatizēt.

"DW gatavo arī ziņas video formātā, tādēļ gribētu automatizēt šo video ziņu tulkošanu. Projekta būtība ir radīt rīku, kas atpazīst runu vienā valodā un pārveido video citā valodā vai pievieno titrus citā valodā," skaidroja Bārzdiņš.

Ar ko līdzīgu LETA nodarbojas arī citā projektā - "SUMMA" ("Scalable Understanding of Multilingual Media"), un dara to labi, līdz ar to DW piesaistījusi tieši aģentūru LETA, uzsvēra Bārzdiņš.


"SUMMA projekts ir izteikti pētniecisks, tajā tiek izmēģinātas visas jaunākās tehnoloģijas. DNI projekts ir nedaudz piezemētāks - ņemam "Google" valodas tehnoloģijas un tās saintegrējam pēc iespējas vienkāršākā un robustākā runas atpazīšanas, tulkošanas, izrunas un titru ģenerēšanas rīkā," skaidroja eksperts.

Bārzdiņš atklāja, ka "Speech.Media" ir īss pilotprojekts, ko varētu uzsākt nākamā gada februārī un kas ilgs sešus mēnešus.

"Projekta laikā nav plānots aptvert visas 30 DW lietotās valodas, domājam testēt rīku uz divām līdz trīs valodām. Ja tas izdosies sekmīgi, DW paudis vēlmi rīku attīstīt pilnā mērā," sacīja Bārzdiņš.

Runājot par lielākajiem izaicinājumiem, Bārzdiņš norādīja, ka "Google" rīkus saintegrēt tehniski nav ļoti sarežģīti, jautājums ir, vai iegūtā tulkojuma kvalitāte būs tik laba, lai cilvēkiem būtu interesanti to skatīties.

Viņš arī prognozēja, ka šāds rīks būtu universāls un saistošs daudziem.

"Tendence ir tāda, ka ziņām sāk brukt valodas barjera. Tas notiek, pateicoties arvien kvalitatīvākai mašīntulkošanai," piebilda Bārzdiņš.

"Google Digital News Initiative" otrajā raundā kopumā 124 projektiem 25 Eiropas valstīs piešķirti 24 miljoni eiro. Starp atbalstītajiem projektiem ir tādi, kas cer mainīt cilvēku attiecības ar ziņām, piemēram, projektā "Word of Mouth", balstoties uz cilvēka atrašanās vietas informāciju un citiem datiem, paredzēts izstrādāt programmatūru, kas tiešsaistē atdarinās ziņu nodošanu no mutes mutē, kā tas parasti notiek reālā cilvēku saziņā. Šādu, cilvēkam tuvu notikumu ziņu piegāde apspēlēta arī citos projektos.

Tiek strādāts arī pie rīkiem, kas uzlabos redakciju darbu - tiek veidots rīks, kas automātiski veidos ziņām "ejošus" virsrakstus, bet vairāki citi projekti cer radīt programmatūru, kas šodienas informācijas gūzmā ļautu izcelt to, kas konkrētajā brīdī kaut kur ir aktuāls vai par ko savu interesi izrāda cilvēki, neļaujot paslīdēt garām patiesi svarīgajam.

Liela uzmanība daudzos projektos veltīta tieši ziņu korektumam un daudzpusīga satura piegādei - tiek strādāts pie dažādas pieejas faktu pārbaudes programmām, pie lietotnēm, kas par konkrēto notikumu piedāvā dažādos avotos publicētu informāciju, kā arī tādām programmām, kas paredz izskaust tā saucamos informācijas burbuļus sociālajos tīklos.

LETA / Foto: Reuters/Scanpix/LETA