Bizness un ekonomika

Uzņēmēji: Latvijas iestāšanās ES bija pareizs lēmums

Jauns.lv

Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) pirms desmit gadiem ir bijis pareizs lēmums, aģentūrai BNS atzina aptaujātie uzņēmēju organizāciju pārstāvji.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš aģentūrai BNS norādīja - lai arī Latvijas iestāšanos ES var vērtēt gan no pozitīviem, gan negatīviem aspektiem, kopumā lēmums par pievienošanos bijis pareizs. "Es domāju, ka ir absolūti skaidrs - kopumā ņemot, šis ir bijis pareizs lēmums. Katrai parādībai un procesam parasti ir savi plusi un savi mīnusi, un arī šajā situācijā, protams, ir savi plusi un savi mīnusi," teica Endziņš.

Pēc viņa sacītā, pozitīvi vērtējamas ES sniegtās iespējas brīvai preču, pakalpojumu un personu kustībai starp valstīm. "Tas nozīmē vienkāršākas procedūras - sākot no elementāras pārvietošanās pāri valstu robežām, gan arī brīvāku uzņēmējdarbības aktivitāti pārrobežu kontekstā," norādīja LTRK vadītājs.

Vienlaikus viņš atzina, ka brīvai personu kustībai starp valstīm ir arī ēnas puses, proti, no Latvijas uz ārvalstīm aizplūdis liels daudzums cilvēku. Tāpat viņš norādīja, ka nereti negatīvi vērtējamas arī atsevišķas ES prasības, kuras Latvijas uzņēmēji ne vienmēr var izpildīt, kā piemēru minot jaunās prasības kūpinātas gaļas un zivju ražošanā, kas saskaņā ar Eiropas Komisijas regulu tiks piemērota jauna benzopirēna norma attiecībā uz kūpinātu gaļu un tās produktiem, kā arī kūpinātām zivīm un kūpinātiem zivju produktiem.

Endziņš arī uzsvēra, ka turpmāk Latvijas pārstāvjiem Eiropas Parlamentā vajadzētu vairāk lobēt Latvijas intereses, kā to dara vecās ES valstis.

Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone aģentūrai BNS norādīja, ka Latvijai Eiropas Parlamentā intereses jālobē ne tikai aktīvāk, bet arī izglītotāk. "Latvijas pārstāvjiem vajadzētu būt izglītotiem kaut vai valodas aspektā - lai viņi varētu pietiekoši veiksmīgi angļu valodā izskaidrot, kādēļ viena vai otra direktīva Latvijai ir svarīga," sacīja Meņģelsone.

Viņa uzsvēra, ka pēc iestāšanās ES pieauguši Latvijas eksporta apmēri, tāpat arī palielinājusies uzņēmējdarbības aktivitāte, kas noteikti vērtējams pozitīvi. Vienlaikus viņa atzina, ka ir atsevišķas sfēras, piemēram, inovācija, kurās Latvija atpaliek no citām ES valstīm, tādēļ turpmākajos gados jādomā pie šo sfēru attīstības.

Latvijā šogad atzīmēs desmito gadadienu kopš iestāšanās ES. 2004.gada 1.maijā Latvija līdz ar deviņām citām valstīm pievienojās ES. Gadu iepriekš referendumā savu "jā" dalībai ES teica Latvijas vēlētāji.

BNS